نیاز شرکت‌های صنعتی باید به دانش‌بنیان‌ها ارجاع شود 

تهران ایرنا - دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: نیاز شرکت‌های صنعتی باید به شرکت‌های دانش بنیان ارجاع داده شود تا در صورت نیاز به ارتباط با دانشگاه، این ارتباط از طریق شرکت‌های دانش بنیان برقرار شود.

سعید سرکار روز شنبه در مراسم انعقاد چهار قرارداد همکاری میان شرکت‌های دانش‌بنیان و بخش‌های صنعتی در حاشیه دوازدهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو افزود: اعتقاد داریم از آنجایی که شرکت‌های دانش‌بنیان از دل دانشگاه‌ها بیرون آمده‌اند با ادبیات دانشگاه آشنا هستند و از سوی دیگر چون در فضای کسب و کار قرار دارند ادبیات بخش‌های صنعتی را درک می‌کنند. 

وی اظهار کرد: توصیه ما به بخش‌های صنعتی آن است که هرگز با دانشگاه‌ها وارد ارتباط مستقیم نشوند، چون مذاکرات آنها به جایی نمی‌رسد بلکه برای رفع نیازهای خود به شرکت‌های دانش‌بنیان مراجعه کنند.
وی با اشاره به امضای این قراردادها گفت: امضای این قراردادها از  جمله فعالیت‌های ستاد نانو برای ایجاد پیوند میان فناوران و شرکت‌های دانش‌بنیان با صنایع بزرگ است.
سرکار ادامه داد: تحقق این امر ناشی از اعتقاد ما است که اگر نانو فناوری نتواند خود را به صنایع بزرگ وصل کند و در صنایع رسوخ نکند به جایی نمی‌رسیم. 

وی با بیان اینکه اگر نتوانیم شرکت‌های صنعتی بزرگ را با شرکت‌های دانش‌بنیان متصل کنیم، چشم‌انداز سند فناوری نانو که تولید ثروت و رفاه برای مردم است محقق نمی‌شود افزود: ما اعتقاد داریم که اگر بخواهیم نانو فناوری در زندگی روزمره مردم وارد شود و کیفیت زندگی آنها را ارتقاء دهد باید بتوانیم نانو فناوری را در محصولات صنعتی مرسوم وارد کنیم، این حوزه‌ای است که اگر بر آن تمرکز کنیم رسوخ فناوری میسر خواهد شد.
 دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اظهار داشت: پیام ما به صنایع آن است که اگر امروز برای به کارگیری این فناوری، فناوری توانمندساز اقدام نکنیم در آینده رقابت‌پذیری و بازار خود را از دست خواهند داد، چرا که فناوری نانو قادر است کیفیت محصولات و کارایی آنها را ارتقاء دهد و همچنین موجب بالا رفتن رقابت‌پذیری بنگاه‌ها و صنایع بزرگ در عرصه بین‌المللی شود. 

سرکار گفت: در برنامه راهبردی ۱۰ ساله دوم ستاد نانو تمرکز بر صنعتی‌سازی است و برای این منظور برنامه‌های متعددی را اجرایی کرده‌ایم که از آن جمله می‌توان به راه‌اندازی شبکه تبادل فناوری اشاره کرد. 

وی  راه‌اندازی مرکز صنعتی‌سازی نانو فناوری با عنوان آیکن را از دیگر برنامه‌های ستاد نانو در این راستا دانست و افزود: این مرکز پایگاهی برای حضور شرکت‌های دانش‌بنیان است تا بتوانند ارتباط میان دانشگاه و صنعت را برقرار کنند. 

سرکار آیکن را یک کانون مناسب برای ایجاد ارتباط میان دانشگاه و صنعت دانست و افزود: این مرکز می‌تواند ایده‌هایی که در حد آزمایشی است را در حد پایلوت اجرایی سازی کند و پس از اثبات این فناوری آن را آماده ورود به صنعت خواهد کرد.
وی با تاکید بر این‌که در  ایجاد ارتباط میان صنعت و دانشگاه در دنیا بحث های زیادی شده است افزود: این بحث‌ها در کشورهای پیشرفته قوام خود را دارد، دانشگاه و صنعت به عنوان موجود دو قلوی بهم چسبیده متولد می‌شوند اما در ایران ابتدا صنعت متولد شده و بعد دانشگاه‌ها ایجاد شدند تا برای صنعت تکنسین تربیت کند.

 دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اظهار داشت: در ایران صنعت و دانشگاه ادبیات مشترک ندارند و زبان یکدیگر را نمی‌فهمد، نه دانشگاه نیاز به صنعت دارد چون منافع آن تامین می‌شود و از سوی دیگر صنعت نیز معتقد است که دانشگاه قادر به رفع  سهم نیازهای بخش صنعتی نیست. 

سرکار با تاکید بر این‌که ما اعتقاد داریم هر موقع دانشگاه و صنعت به طور مستقیم با یکدیگر اقدام و به ایجاد ارتباط کردند در نهایت منجر به یاس و دلخوری بخش‌های صنعتی شده است، خاطر نشان کرد: ما معتقدیم که نباید الگوی کشورهای غربی را در کشور کپی‌سازی و پیاده‌سازی کنیم بلکه این دو بخش به یکدیگر نیاز دارند.

بهبود مقاومت به ضربه ظروف بسته‌بندی مواد شیمیایی بر پایه PP، برای بسته بندی مواد شوینده، رنگ ضد خوردگی و مقاوم به دمای بالا برای زیر لایه آلومینا برای کاربردی کردن این پوشش‌ها در صنعت خودروسازی، تولید فرش آنتی باکتریال و منسوجات دارای نانو ذرات برای انتقال پالس الکتریکی در لباس‌های مخصوص تمرین ورزشی (EMS, EMA) از جمله چهار قرار داد امضا شده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =