درباره توماس ادیسون | بزرگترین مخترع تجهیزات الکتریکی در جهان

تهران- ایرنا- توماس آلوا ادیسون از جمله مخترعانی به شمار می رود که با اختراع بسیاری از تجهیزات الکتریکی در زمینه های تولید برق، ارتباطات جمعی، ضبط صدا و تصاویر محرک نام خود را همیشگی ساخت. همچنین برخی سازه های او از جمله گرامافون، دوربین فیلم‌برداری و لامپ روشنایی، تأثیری بسیار گسترده در مسیر صنعتی‌سازی جهان دارد.

به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا، معلم با صدایی خشن گفت: توماس، تو همیشه همینطور احمق خواهی بود؟

شاگرد بیچاره از تاثیر این حرفِ تند و تلخ، سر به پیش انداخته بنای گریه کردن گذاشت. وقتی که به خانه برگشت هنوز مغموم و محزون بود. مادرش از شنیدن سرگذشت فرزند سخت برآشفت و شتاب زده به مکتب دوید و به معلم گفت: گمان نمی کنم پسر من از تو احمق تر باشد. بعد از این توماس به درس های شما محتاج نیست.

این ابتدای کار یک مخترع مشهور بود که اکتشافات حیرت بخش او در سده بیستم، در عصر ایجاد و اختراع تعجب و شگفتی دانشمندان را برانگیخت. توماس آلوا ادیسون توانست در مدت زندگی خویش بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ امتیاز اختراع را در آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان به نام خود ثبت کند. این رقم در نوع خود حیرت انگیز و باورنکردنی است.

گرامافون، دیکتافون، کینتوسکوپ (نوعی دستگاه نمایش فیلم)، دهنی ذغالی تلفن، ماشین تکثیر، میکروفن، دینام موتور و لاستیک مصنوعی از جمله وسایلی هستند که به دست ادیسون و همکارانش ابداع یا اصلاح شدند. توماس همواره می اندیشید که اشیای پیرامونش چگونه کار می کنند، پس فکر می کرد که چگونه می تواند کاری کند که آنها کارکردی بهتر داشته باشند. ادیسون معتقد بود که اختراع یک درصد الهام گرفتن و ۹۹ درصد پشتکار و جدیت است. همین پند حکمت آمیز ادیسون بود که او را به شهرت جهانی رسانید. توماس ادیسون در ۱۸۷۴ میلادی در آمریکا چشم به جهان گشود و در آنجا خبرنگار روزنامه شد و سپس خود مستقل دست به انتشار روزنامه ای زد به طوری که همه سازمان این روزنامه در کامیونی جا داشت و این ماشین هم آزمایشگاه،  چاپخانه و هم اداره روزنامه اش بود. در این کارگاه متحرک بود که نیروی برق نظرش را جلب کرد و او را به آزمایش و تحقیق وا داشت.

با اختراع تلگراف، توماس تمام همت خود را به کار گرفت تا دستگاهی را اختراع کند که بی واسطهِ کارگر، اخبار را با سیم دومی به طرف مقابل برساند. در ۱۸۸۶ میلادی کارخانه و آزمایشگاهی در منزل خود بر پاداشت که بعدها مشهور شد در آنجا به مدت ۴۵ سال باقی عمر را به تفکر و اختراع پرداخت. تمامی اختراعات او در آسان کردن زندگی آدمی، اثری فراوان داشته است. چراغ برق که توماس سال ها بر سر آن رنج فراوان کشید و با همه دشواری هایی که پیش آمد، توانست در این راه موفق شود و به جهان روشنایی بخشد. کینتوسکوب از ابداعات او به شمار می رود که در نتایج آن سینما به وجود آمد. این مخترع بزرگ از ناشنوایی نیز رنج می برد اما هیچگاه دست به شکوه برنداشت و برای رضایت خود می گفت: این خاموشی به من قوت قلب می بخشد.

ادیسون همواره تصمیم داشت تا محل کار خود را گسترش دهد و محیطی باز برای انجام آزمایشاتش فراهم آورد، سرانجام در ۱۸۷۶ میلادی در منطقه منلوپارک نیوجرسی یک لابراتوار پژوهشی مجهز بنیاد نهاد. آزمایشگاه منلو پارک نخستین مؤسسه‌ای بود که با هدف تولید و تکمیل ابداعات علمی برپا شد و آن را باید نمونه اولیه آزمایشگاه‌های تحقیقاتی بزرگی دانست که از آن پس تمام صنایع مهم در کنار کارگاه‌های خود ایجاد کردند. در واقع تأسیس این آزمایشگاه سرآغازی شد تا او در فعالیت های مختلفش موفق شود. روزنامه‌ها ادیسون را جادوگر منلوپارک لقب دادند.

بشر همواره در این فکر بوده که وسیله ای داشته باشد تا بتواند با آن صدا را ضبط کند. لئون اسکوت مارتین‌ویل فرانسوی و دیگران از نخستین افرادی به شمار می رفتند که در این زمینه تحقیقاتی کرده و گام‌هایی در این راه برداشته بودند اما دستگاه‌های آنها قابل استفاده نبود زیرا تنها با یک دور گوش دادن، صدای ضبط شده از میان می‌رفت.  سرانجام ادیسون در ۱۸۷۷ میلادی موفق به ساخت وسیله‌ای شد که می‌توانست صدا را ضبط و ۲ تا سه بار پخش کند. ضبط صوت ادیسون که فونوگراف (آوانگار) نام گرفته بود، ساختمانی ساده داشت.

چندی بعد با اختراعات جدید در آمریکا، والیس یکی از صنعتگران آمریکایی نوعی چراغ برق را روانه بازار کرد که نمونه‌ای از آن به دست ادیسون رسید. این چراغ الکتریکی ابتدایی بازده پایینی داشت، زیرا مصرف برق آن زیاد و عمر ذغال‌هایش کم بود. با این وجود، ادیسون که به اهمیت اختراع والیس پی‌برده بود، تصمیم گرفت آن را اصلاح کند و به جای ذغال ماده مناسب تری بیابد که با برق کمتر، مدت طولانی تری روشنایی بدهد و به مرور زمان نسوزد و از میان نرود. پس از یک سال تلاش بی‌وقفه و آزمایش صدها ماده گوناگون، سرانجام ادیسون و همکارانش توانستند با خالی کردن هوای داخل حباب و استفاده از نخ معمولی کربونیزه (ذغالی‌شده) لامپی بسازند که تا ۴۰ ساعت نور بدهد. این موفقیت ادیسون، موجب شد تا آنها با پشتکار بیشتری به تحقیقات خود ادامه دهند و زمانی که موفق شدند عمر متوسط چراغ برق را به ۵۰۰ ساعت برسانند، ادیسون تشخیص داد که زمان مناسب برای نمایش آن فرا رسیده است. او از روزنامه‌نگاران و صاحبان سرمایه دعوت کرد تا برای دیدن اختراع جدیدش به منلوپارک بیایند. به دستور او آزمایشگاه و اطراف آن را با صدها لامپ برق آراستند به طوری که محوطه منلوپارک و جاده منتهی به آن غرق در نور شده بود. منظره لامپ‌های نورانی، بازدیدکنندگان را به شدت تحت تأثیر قرار داد؛ به طوری که وقتی ادیسون نقشه خود را برای تأسیس یک کارخانه بزرگ الکتریسیته در نیویورک مطرح کرد، پیشنهادش با استقبال گرم سرمایه‌داران حاضر روبه رو شد. ۲ سال پس از نمایش عمومی لامپ الکتریکی، ساختمان کارخانه مرکزی تولید برق موسوم به ایستگاه پرل استریت به پایان رسید و در چهارم سپتامبر همان سال نخستین سیستم توزیع نیروی الکتریسیته در جهان با قدرت ۱۱۰ ولت و ۵۹ مشتری به دست ادیسون گشایش یافت.

ادیسون مخترع بزرگ جهان در ۱۸ اکتبر ۱۹۳۱ میلادی چشم از جهان فروبست.  پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا در این نوشتار سعی دارد تا به مناسبت سالروز درگذشت توماس ادیسون بزرگترین مخترع سده بیستم و ابداع کننده برق، طنزها و مطالب خنده داری که در خصوص برق در میان عامه مردم رایج شده است را ارایه دهد.

نوشته های طنزِ، حاصل ذهن خلاق هموطنان ایرانی است که از سال ها پیش تا به امروز در پیامک، ایمیل و شبکه های اجتماعی حضور همیشگی و پررنگی داشته و دارند.  بعید است که سوژه ای در صدر اخبار و صحبت های روز دنیا یا ایران باشد و مردم خلاق ایران در راه طنازی و لطیفه سازی برای آن سوژه، اقدامی نکرده باشند.

- همه را برق می‌گیره ما را چراغ نفتی

- هیچ وقت نفهمیدم:  وقتی برق میره کجا میره

- به بعضی ها باید گفت فاز خود را با رسم شکل توضیح دهید

- به نظرم پاوربانک هایی که دارید رو بیارید تحویل شرکت برق بدین وارد چرخه برق کشور کنن شاید انقدر برق نره!

- ‌فردوسی پور تو برنامه ۲۰۱۸ گفت لطفا تو مصرف آب و برق صرفه جویی کنید، یهو بابام جوگیر شد پا شد کولر رو خاموش کرد!

اندر فواید خنده دار قطع برق نیز جملاتی وجود دارد که برای بسیاری از مردم منطقی به نظر نمی آید و بساط خنده و طنزگویی را به راه می اندازند و چند لحظه ای از فضای اصلی خود دور می شوند.

کارنکردن آیفون منزل: یکی دیگر از فواید قطع برق این است که چون هنگام رفتن برق، آیفون منزل کار نمی‌کند، بنابراین ما متوجه آمدن مهمان سرزده نمی‌شویم. با این تورم ۷۰ درصدی نه ۲۰ درصدی یک مهمان که برای آدم بیاید، دست‌کم باید ۵۰ هزار تومان پیاده شد که وزارت نیرو از این جهت هم باعث خیر شده است.

مانور دادن: قطع برق باعث اختلال کار بسیاری از مراکز مهم کشور می‌شود که خود همین باعث می‌شود ما با مدیریت بحران در مقام عمل آشنا شده و بدون نیاز به مانورهایی که هرازچندگاه برگزار می‌کنیم، روزی ۲ بار مانور بدهیم تا مدیریت بحران‌مان خوب شود…

انیمیشن سازی: زمان خاموشی می‌توانیم با استفاده از چراغ گازی یا گردسوز و سایه‌ای که روی دیوار تشکیل می‌شود، از حرکات دست و انگشتان برای درست کردن چهره حیوانات روی دیوار بهره‌برداری کرده، مفت و مجانی یک انیمیشن درست کنیم.

سحرخیزی: می‌توانیم همراه با اصناف که از ساعت ۸ به بعد باید کاسبی را در سر چراغی، بی‌خیالی طی می کنند ما هم به رختخواب رفته، زودتر بخوابیم، از آن طرف زودتر بلند شویم.

یادگرمای روز محشر: خاموشی گسترده باعث می‌شود که ما یاد تاریکی شب اول قبر بیفتیم. از آن طرف، نه که با رفتن برق، کولرها هم از کار می‌افتند ما می‌توانیم یاد گرمای روز محشر بیفتیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =