«روز هنر معاصر ایتالیا» با فرش ایرانی در میلان

تهران-ایرنا- آثار خلاقانه محمود صالح‌محمدی که فرش را به عنوان زمینه‌ای برای پیوند هنر غرب و شرق انتخاب کرده، به مناسبت «روز هنر معاصر ایتالیا» در میلان به نمایش درآمد.

 نمایشگاهی از آثار محمود صالح محمدی، همزمان با ۲۰ مهر مصادف با ۱۲ اکتبر روز هنر معاصر ایتالیا در گالری اسپاتزیو نور  Spazio Nour  برگزار می‌شود. روز هنر معاصر ایتالیا رویداد هنری و بزرگی است که به هنر معاصر و مخاطب عام ایتالیا اختصاص دارد و محلی برای ارائه و تبادل هنر معاصر کشورهای مختلف فراهم می شود.

در ابتدای ماه اکتبر موزه‌های مرتبط با انجمن هنر معاصر ایتالیا، به همراه برخی نهادهای کشور با یکدیگر همکاری کرده و در فعالیتی مبتکرانه، به صورت رایگان رویدادها، نمایشگاه‌ها، همایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی متعددی را برای مخاطبان برگزار می‌کنند. این رویداد در سال‌های اخیر نقش مهمی در ترویج فرهنگ معاصر در ایتالیا داشته است و فرصتی برای تجربه و غنای هنر معاصر در زندگی روزمره ایجاد می‌کند.

محمود صالح محمدی، طراح و نقاش مقیم ایتالیاست که تحصیلات خود را در زمینه هنر معاصر در آکادمی بررا Brera در میلان به پایان برده و در مجموعه‌ای از آثار خود، فرش ایرانی را به صورت کلاژ وارد کار کرده است. وی در نمایشگاه جدید خود استفاده شاعرانه‌ای از فرش دارد و با طلاکاری روی فرش‌ها، مینیاتورهای کهن ایرانی را یادآوری می‌کند. او با الهام از سنت‌های هنر ایران و خوشنویسی بر روی فرش، آثار جدیدی خلق می‌کند و چشم‌انداز تازه‌ای از هنر معاصر را ارائه می‌دهد. صالح محمدی هنرمند ایرانی فعال در ایتالیا پیش از این مرکز توزیع مواد مخدر میلان را به گالری تبدیل کرد.
وی درباره رویکرد هنری خود گفته است: ریشه های من در ایران هستند ولی شاخه هایم اینجا (در ایتالیا) رشد کرده اند. هرکسی در هنر معاصر باید به ریشه اش برگردد. هنرمند باید ریشه داشته باشد وگرنه هنرش بی‌جواب می ماند. هنر معاصر به اثری نیاز دارد که ریشه دار باشد.

وقتی روی موضوع خطاطی روی فرش کار کردم، بازخورد بسیار خوبی داشت. پیش از این تنها برای خودم یا طی کلاس ها برای شاگردانم خطاطی می کردم و شاگردان خطاطی ام بیشتر گرافیست ها، گرافیتی کارها، هنرمندان تجسمی که روی موضوع خط کار می کنند و به طور کلی علاقمندان به فرهنگ ایرانی هستند. زیبایی شناسی خط، فرم و چگونگی استفاده از متریال هنر خوشنویسی ایرانی، موضوع این کلاس ها هستند.

همچنین روز هنر معاصر ایتالیا شب گذشته با نمایش آثار بیژن بصیری در موزه ملی ایران کار خود را آغاز کرد.

در این مراسم هادی مظفری مدیر کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد رضا کارگر مدیر کل موزه  وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، احسان آقایی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران، جبرئیل نوکنده، مدیر موزه ملی ایران، جوزپه پرونه سفیر ایتالیا در تهران و وینچنتزو روسو اسپینا رایزن فرهنگی سفارت ایتالیا حضور داشتند.   

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha