بناهای تاریخی باید به بخش خصوصی واگذار شود

کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه از اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خواست در قالب فراخوانی همه بناهای تاریخی قابل واگذاری استان را در اختیار بخش خصوصی قرار دهد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ هوشنگ بازوند روز یکشنبه در نشست ستاد اقتصاد مقاومتی استان در سرسرای تدبیر استانداری، بناهای تاریخی را ظرفیت بزرگی برای تقویت و توسعه گردشگری دانست و افزود: بناهای فراوانی در کرمانشاه وجود دارد که بلااستفاده مانده و باید برای بهره‌برداری در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

او همچنین خواستار تعیین تکلیف هتل بیستون به عنوان بخشی از هویت تاریخی شهر کرمانشاه شد و تاکید کرد که با مالک این هتل مذاکره شود و راه‌های احیای آن نیز بررسی شود.

وی روند واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی را کُند ارزیابی کرد و از اداره کل میراث فرهنگی استان خواست فراخوان مجددی برای واگذاری این بناها صادر کند.

براساس اعلام مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه، امسال واگذاری سه بنای تاریخی به بخش خصوصی در دستور کار قرار گرفته که ۲ بنا شامل بنای «فیض مهدوی» و «خانه زرشکیان» واگذار شده و یک بنای دیگر شامل «خانه رنده کش» در شهر کرمانشاه در دست واگذاری است.

استاندار کرمانشاه در ادامه سخنانش یکی از راهکارهای رونق بخشیدن به صنعت گردشگری در استان را تقویت حمل و نقل هوایی دانست و تاکید کرد که باید تورگردان‌های قوی برای ارسال تورهای بین المللی و ملی به استان فعال شوند.

بازوند افزود: برای توسعه گردشگری نیاز به شرکت‌های هواپیمایی قوی و چارتر کننده‌هایی داریم که جای آن در کرمانشاه خالی است.

وی تصریح کرد که تا زمانی که چنین شرکت‌های قوی در زمینه حمل و نقل نداشته باشیم نمی‌توانیم انتظار توسعه گردشگری را داشته باشیم.

استاندار کرمانشاه در بخش دیگری از سخنانش به انتقاد وزیر جهاد کشاورزی در جریان سفر به کرمانشاه از پایین بودن سطح گلخانه‌های استان اشاره کرد و گفت: سطح گلخانه‌ها باید با برنامه‌ریزی به حد قابل قبولی برسد.

بازوند افزود: ایجاد و توسعه گلخانه‌ها به ایجاد اشتغال، درآمدزایی و افزایش تولید محصولات منجر می‌شود و باید در دستور کار جدی مسئولان سازمان جهاد کشاورزی قرار گیرد. 

براساس اعلام رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه ۲۷ هکتار گلخانه در استان وجود دارد.

او از دستگاه‌های اجرایی خواست در زمینه جذب سرمایه‌گذاری و کاهش بروکراسی اداری و کوتاه کردن روند صدور مجوزها اهتمام جدی داشته باشند.

استان کرمانشاه با ۲ میلیون نفر جمعیت دارای بیش از چهار هزار اثر تاریخی است که بیش از ۲ هزار و ۲۵۰ اثر آن ثبت ملی شده است. 

سنگ نگاره و کتیبه داریوش هخامنشی در شهر بیستون تنها اثر ثبت شده جهانی استان کرمانشاه است. 

۳۰۳۳/۸۰۶۶

سرخط اخبار استان‌ها