سالمندان را با مبلمان نامناسب به کما نبریم

تهران-ایرنا- دردهای عضلانی، سختی حرکت، ترس از افتادن و بسیاری موارد دیگر وضعیت مشترک بسیاری از سالمندانی است که دوران جوانی را در خدمت رسانی به فرزندان، غافل از جسم خود طی کرده اند. سالمندانی که حال نیازمند تغییراتی در خانه و فضای شهری برای بهینه زندگی کردن، هستند.

دست و پایی ورم کرده دارد و برای کوتاه ترین قدم نیازمند استفاده از واکر و برای رفتن به سرویس بهداشتی نیازمند گرفتن دیوار است. استحمام را از ترس افتادن، به تعویق می اندازد و کوچکترین پله را خمیده طی می کند تا مبادا شکستن دست و پا و سایر اعضای بدن او را به دردسر بیاندازد.

اما چه کند مبلمان خانه جوابگوی وضعیت او نیست. حرکت را برایش سخت کرده و با کوچکترین اعتراضش، مورد پرخاش سایر اعضای خانواده قرار می گیرد که دکوراسیون خانه به هم می خورد اگر این مبل را فلان جا بگذاریم یا دستگیره ای جهت حرکت به دیوار نصب کنیم. مانده است چه کند و تلاش می کند سکوت کند و با سالمندی خود بسازد.

جالب تر آن که در اغلب خانواده ها، تغییر فضا و دکوراسیون خانه برای نوزاد نوپا به سهولت و راحتی و به دور از غرغر زدن صورت می گیرد اما وقتی نوبت به سالمند می رسد این توقع به کما می رود.

وضعیتی که جهانی است و محدود به خطه ای نیست؛ درکشور ما هم همانند بسیاری از کشورهای جهان به دلیل بهبود شرایط بهداشتی متوسط طول عمرافراد بالا رفته و بنا برآخرین گزارش دفتر جمعیت مرکز آمار ایران، اکنون جمعیت سالمند بالای ۶۰ سال کشورمان با رقم ۸ میلیون و ۲۳۱ هزار نفر، حدود ۹.۹ درصد جمعیت کشور رسیده است که تا سال ۲۰۳۰ این جمعیت دو برابر خواهد شد.

برهمین اساس در تقویم جهانی بیستم مهرماه را به روز جهانی اسکان معلولان و سالمندان نامگذاری کرده اند تا با تند شدن شیب سالمندی، خانواده ها و مسئولان را بر لزوم برنامه‌ریزی و فرهنگ سازی فضای درونی و بیرونی خانه برای این مساله که آینده اقتصادی و اجتماعی کشور را تحت‌تاثیر قرار خواهد داد، وادار کند.

فضایی که در خانه می تواند از پوشاندن کف با موکت یا فرش، استفاده از دستگیره جهت راه رفتن سالمند در طول و عرض خانه شروع شود و به چیدمان مناسب وسایل و در مسیر نبودن آن ها، مجهز شدت سرویس بهداشتی و استحمام به وسایل منحصر به سالمندان و غیره برسد. تا سالمندان فارغ از احساس وبال بودن، روزهای آرام و امنی را در کنار اعضای خانواده، سپری کنند.  

روشنایی مناسب در مسیر رفت و آمد سالمند هم بسیار مهم است که برای برآورده شدن این نیاز، می توان از شب خواب در اتاق و در مسیر او تا دستشویی یا آشپزخانه استفاده کرد تا سهولت حرکت آنها فراهم شود. استفاده از زنگ اخبار در کنار تخت خواب سالمند هم می توان این قوت قلب را به او بدهد که هر زمان خواسته ای داشت یا دچار حالتی نگران کننده شد دیگران را با خبر کند.

همچنین نوشتن شماره تلفن های ضروری و در دسترس سالمند گذاشتن آن، او را از خوف تنهایی و بی کسی نجات می دهد و می داند در مواقع نیاز ، به راحتی می تواند با کسی تماس برقرار کند.

جای سالمندان در دل جامعه است نه فرورفته در مبلمان

در این میان، نگرش افراد جامعه به سالمندان هم تاثیر بسزایی در سبک زندگی آنها دارد به این معنا که نوع نگاه به این دوره از زندگی، نحوه تعامل با این قشر از جامعه و دخالت دادن آنها در مسائل روزمره خانوادگی و اجتماعی، امید به زندگی و کارآمد بودن را در آنها تقویت می کند. نکته ای که با تغییر فضای زندگی وگسترده شدن خانواده، دستخوش تغییر شده و نیازمند راهکار مناسب برای حفظ و تقویت فرهنگ احترام به سالمند است.

افزایش امکانات شهری، بهینه سازی فضای شهری و بناهای مسکونی برای سالمندان هم موضوع دیگری است که در سبد مطالبات این قشر از جامعه جای دارد. در میان سالمندان، تردد در شهر به دلیل نامناسب و مشقت بار بودن وسایل حمل و نقل کاهش یافته که این امر موجب افسردگی، دوری از فضای بیرون و در پاره ای موارد آزار و اذیت این قشر از جامعه شده است. چرا که سالمندان از جمله گروه های اجتماعی هستند که به دلیل شرایط سنی و کاهش نسبی فعالیت های کاری، اوقات فراغت بیشتری داشته و امکان استفاده آنان از فضاهای شهری برای انجام فعالیت های اجتماعی بیش از دیگر اقشار جامعه است.

از همین روی، ایجاد فضا سازی مناسب شهری هم باید مورد توجه معماران و طراحان شهری و سیاستگذاران شهری قرار گیرد تا حق طبیعی این اقشار اجتماعی در استفاده و کاربری فضاهای شهری فراهم شود.

چرا که سالمندان و معلولان هم حق دارند از زندگی سالم، با رفاه و نشاط برخوردار باشند و وقتی میتوان با کمترین توجه و فضا سازی، بیشترین بهره را از این گنجینه های تجربه برد، چرا آستین بالا نزنیم قبل از این که ضعف‌های جسمانی، لذت زندگی را از آنها برباید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =