چهار هزار زائر اربعین در موکب موقوفات کردستان اطعام شدند

سنندج - ایرنا - مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان از اطعام چهار هزار زائر اربعین حسینی در نخستین روز فعالیت موکب موقوفات اهل سنت این استان خبر داد.

حجت الاسلام محمد کاروند روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فعالیت موکب اجرای امینانه نیت واقفان از عصر پنجشنبه ۱۸ مهر آغاز شده و در طول یک شبانه روز کامل چهار هزار نفر از زائران اربعین در این موکب اطعام شده‌اند.
وی افزود: موکب اجرای نیت موقوفات اهل سنت در خروجی شهر سنندج به سمت کرمانشاه (میدان جهاد) راه‌اندازی شده و خدماتی شامل پذیرایی صبحانه، نهار، شام، آب معدنی، چای و شیر به زائران عبوری ارائه می‌دهد ضمن اینکه ارائه این خدمات به صورت ۲۴ ساعته است.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه کردستان اضافه کرد: منابع مالی این موکب از محل اجرای نیت موقوفات امان الله خان ثانی، حاج محمد تقی معتمد وزیری، میرزا رضا وزیر، ماه رخسار و خانم بزرگ سنندج تامین و هزینه می‌شود.
وی یادآور شد: در این موکب همچنین خدمات پزشکی با همکاری اورژانش ۱۱۵، اسکان موقت زائران با همکاری هلال احمر و غرفه نمازخانه و خدمات فرهنگی با همکاری اداره کل تبلیغات اسلامی به زائران در مسیر سنندج به کرمانشاه است.

حجت الاسلام کاروند تاکید کرد: امسال اداره کل اوقاف و امور خیریه کردستان با همکاری متولیان علاوه بر موکب سنندج، در بیجار و مرز خسروی نیز موکب هایی برای پذیرایی از زائرین اربعین راه اندازی کرده است.
راهپیمایی اربعین، پیاده روی مسلمانان و آزادیخواهان کشورهای مختلف از نقاط مختلف کشور عراق به طرف کربلا به مناسبت اربعین حسینی است.

زائران ایرانی مسیر ۸۰ کیلومتری نجف مقدس تا کربلای معلی را برای پیاده‌روی انتخاب می‌کنند؛ این مسیر به تعداد یک هزار و ۴۵۲ ستون برای راهپیمایان پیش بینی شده که فاصله بین هر ستون ۵۰ متر است.

با متوسط پیاده روی هفت تا هشت ساعت در هر روز، مسیر نجف تا کربلا طی سه تا چهار روز طول می‌کشد.

کردستان با وسعتی معادل ۲۸ هزار و ۸۱۷ کیلومتر مربع در غرب ایران واقع شده و ۲۲۷ کیلومتر با کشور عراق مرز دارد؛ این استان در مجموع یک میلیون و ۶۰۳ هزار نفر جمعیت دارد که در ۲۹ شهر و هزار و ۷۰۳ روستا ساکن هستند.
۷۳۴۸/  ۹۱۰۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =