هشدار اتحادیه اروپا در باره وقوع مجدد بحران انتخاباتی ۲۰۱۴ در افغانستان

تهران- سفیر اتحادیه اروپا در افغانستان، ‌ از نامزدهای ریاست جمهوری این کشور خواست به نتیجه ای که کمیسیون مستقل انتخابات اعلام می کند، تمکین و از تکرار بحران انتخاباتی ۲۰۱۴ در افغانستان جلوگیری کنند.

"پیر مایادون" در مصاحبه با شبکه طلوع افغانستان گفت:‌ شرایط امروز با ۲۰۱۴ کاملا متفاوت است، به اعتقاد من، مردم افغانستان روز به روز بیشتر خوهان صلح، ثبات و وحدت ملی هستند.

مایادون خواستار حفظ بیطرفی کمیسیون انتخابات افغانستان شد و افزود، اگر اعلام نتیجه از سوی این کمیسیون بیش از حد طول بکشد، انتخابات ریاست جمهوری به بحران تبدیل خواهد شد.

به گفته او، مشکلات فنی، ناامنی و فقدان علاقه، از دلایل اصلی حضور کمرنگ افغان ها در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان است.

"اشرف غنی" و "عبدالله عبدالله"‌ که از نامزدهای انتخابات امسال ریاست جمهوری افغانستان بودند، در انتخابات سال ۲۰۱۴ نیز رقیب اصلی یکدیگر بودند و پس از انتخابات یکدیگر را به تقلب متهم کردند. اختلاف بین آنها ماه‌ ها افغانستان را درگیر بحران کرد و سرانجام با مداخله آمریکا و دستیابی به توافق برای تقسیم قدرت میان این دو، بحران فروکش کرد.

غنی و عبدالله امسال نیز چند روز پس از پایان انتخابات مدعی پیروزی در دور چهارم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ۶ مهر امسال شده بود.

رئیس اجرایی کمیسیون انتخابات، روز دوشنبه(۸ مهر) اعلام کرد، هیچ یک از نامزدها حق ندارند قبل از اعلام نتایج انتخابات، خود را پیروز معرفی کنند. نتایج اولیه انتخابات روز ۲۷ مهر ماه  اعلام می‌ شود. تعداد دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در این انتخابات رای دادند. این در حالی است که بیش از ۹ میلیون نفر برای شرکت در رای گیری ثبت‌ نام کرده بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 14 =