۲۰ مهر ۱۳۹۸،‏ ۶:۳۵
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83512987
۱ نفر

برچسب‌ها

شی با مودی دیدار کرد

پکن- ایرنا- "شی جین پینگ" رییس جمهوری چین که با هدف حضور در دومین دیدار غیررسمی رهبران چین و هند به دهلی نو سفر کرده است جمعه شب با «نارندرا مودی» نخست وزیر هند دیدار و گفت و گو کرد.

رادیو بین المللی چین روز شنبه گزارش کرد، شی در این دیدار با مرور نخستین دیدار غیر رسمی سال گذشته خود با مودی در شهر «وو هان» گفت: بسیار خوشحالم که در دومین دیدار غیررسمی سران دو کشور برای آشنایی بیشتر با هند در ایالت «تامیل نادو»، جنوبی ترین ایالت هند حضور پیدا می کنم.

او گفت: ایالت «تامیل نادو» رفت و آمد تاریخی با چین داشته و یکی از توقفگاه های مهم در راه دریایی ابریشم قدیمی بود اجداد دو ملت با غلبه بر مشکلات فراوان، تبادلات ادبی، هنری، فلسفی و دینی میان دو ملت را به نفع هر دو کشور آغاز کردند و امروز هم ظرفیت این نوع تبادلات برای دو کشور قابل استفاده است.

شی با اشاره به هفتادمین سالگرد ایجاد روابط دیپلماتیک دو کشور گفت باید با استفاده از این فرصت تبادلات فرهنگی و آموزشی میان دو کشور را تعمیق و گسترش داد و به صورت مشترک از گفت و گوی تمدن ها حمایت کرد تا انگیزه جدید توسعه روابط دوجانبه ایجاد شود.

نخست وزیر هند هم در این دیدار برج های باستانی شهرک ماهابالی پورام را نمونه میراث فرهنگی و معماری هند و سند تبادلات هزاران ساله هند با چین خواند و گفت دو کشور امروز جزو جوامع اقتصادی مهم دنیا هستند و تقویت همکاری آنها برای دو کشور و دنیا حائز اهمیت زیادی است.

مودی افزود دو کشور از تمدن های باستانی و عمیقی برخوردارند و خرد و هوش نهفته در این تمدن ها می تواند به حل چالش های گوناگون امروز در دنیا الهام ببخشد.

«دینگ شوئه یانگ» عضو دفتر سیاسی و رییس دفتر کمیته مرکزی حزب کمونیست، «یانگ جیه چی» عضو دفتر سیاسی و رییس دفتر کمیته امور خارجه کمیته مرکزی حزب کمونیست، «وانگ یی» عضو شورای دولتی و وزیر خارجه، «هه لی فنگ» معاون کنفرانس مشورت سیاسی خلق و رییس کمیسیون توسعه و اصلاحات چین در این سفر رییس جمهوری خلق چین را همراهی می کنند.

شی جین پینگ پس از پایان سفرش در هند از نپال دیدار خواهد کرد.

بر اساس داده های منتشر شده وزارت بازرگانی چین، میزان تجارت چین و هند در سال ۲۰۱۸ به ۹۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار رسید که حدود ۷۰ درصد کل تجارت چین با منطقه آسیای جنوبی را شامل می شود.

براساس داده های منتشر شده، چین در سال های متمادی شریک اول تجاری هند بوده و عمدتا محصولات مکانیکی و الکترونیکی، مواد شیمیایی آلی، منسوجات، دستگاه های پردازش داده ها و قطعات آن را به هند صادر کرده و الماس، محصولات مکانیکی و الکترونیکی، منسوجات و سنگ آهن هم از هند وارد کرده است.

علاوه بر این، هند نیز یکی از مقاصد مهم سرمایه گذاری چین در خارج و همکار مهم چین در ساخت تاسیسات زیربنایی بوده است تا پایان ماه ژوئیه (بهمن ۱۳۹۷) سال جاری، شرکت های چینی ۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در هند سرمایه گذاری کرده اند که یک سوم سرمایه گذاری کل این کشور در منطقه آسیای جنوبی را شامل می شود.

تا پایان ماه اگوست (شهریور ۱۳۹۸) سال جاری، سرمایه گذاری هند در چین هم به ۹۲۰ میلیون دلار رسید که در زمینه خدمات نرم افزاری و اجاره مالی صورت بوده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =