۱۹ مهر ۱۳۹۸،‏ ۲۱:۱۹
کد خبرنگار: 2448
کد خبر: 83512877
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سفیر سابق آمریکا در اوکراین: با دستور ترامپ برکنار شدم

تهران- ایرنا- «ماری یووانوویچ» سفیر سابق آمریکا در اوکراین روز جمعه در پاسخ به بازپرس پرونده استیضاح ترامپ گفت: به رغم مخالفت های وزارت امور خارجه، رئیس جمهوری آمریکا دستور برکناری وی را صادر کرد.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، یووانوویچ با حضور در جلسه بررسی پرونده استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان آمریکا، به نقل از یک مقام ارشد امور خارجه آمریکا گفت: دونالد ترامپ ماه ها خواستار برکناری وی بوده است، هرچند وزارت امور خارجه معتقد است که وی "هیچ کاری اشتباه نکرده است".

یووانوویچ همچنین در جلسه مذکور یک کیفرخواست جدید علیه دولت ترامپ در امور سیاست خارجی صادر کرد که می تواند به پیگیری پرونده استیضاح ترامپ شدت بیشتری ببخشد.

سفیر سابق آمریکا در اوکراین هشدار داد که نفوذ خصوصی و منافع شخص، قضاوت دیپلمات ها را غصب کرده و باعث تضعیف منافع ملت آمریکا شده و متخصصان با استعداد را از خدمات عمومی خارج می کند.

یووانوویچ در توضیح برکناری خود به عنوان سفیر آمریکا در اوکراین گفت: تا آنجا که می توانم بگویم، برکناری من بر اساس ادعاهای بی اساس و دروغین توسط افرادی که انگیزه های کاملاً سوال برانگیز داشتند، صورت گرفت.

مسئله برکناری یووانویچ اکنون به یکی از مسائل اساسی تحقیقات قانونگذاران مجلس نمایندگان آمریکا برای استیضاح دونالد ترامپ، بعد از جنجال‌های ایجادشده بر سر گفت‌وگوی تلفنی او با رئیس‌جمهور اوکراین تبدیل شده است.

گفته می‌شود ترامپ در این تماس تلفنی در روز ۲۵ جولای (سوم مهرماه) او را برای تحقیقات فساد از کسب و کار خانوادگی جو بایدن تحت فشار قرار داده است.

افشاگری که گفته می‌شود یک افسر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) است با تنظیم شکوائیه‌ای علیه ترامپ او را به سوءاستفاده از قدرت، استفاده از امکانات دولت برای پیشبرد اهداف شخصی و دعوت از یک کشور خارجی جهت دخالت در مسائل داخلی آمریکا متهم کرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =