۲۱ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۲۱
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83512766
۰ نفر

برچسب‌ها

پژوهشگران چینی ریزدستگاه لخته یاب ساختند

پکن- ایرنا- دانشمندان چینی دستگاه حسگری با ضخامت تنها یک دهم رگ خونی ساختند که با چسبیدن به اطراف رگ و قلب، قادر است تغییرات بسیار کم فشار خون را حس و به طور دقیق، جای لخته خون را مشخص کند.

به گزارش ایرنا نتیجه این تحقیق پزشکی که توسط گروه پژوهشی دانشگاه علوم و مهندسی «نان جینگ» و به ریاست «فنگ جانگ چی» استاد گروه شیمی این دانشگاه انجام شده است، در مقاله ای در مجله «اِی سی اس نانو» منتشر شد.

دکتر «لی تونگ» مولف اول این مقاله نوشته است: این تیم در این پژوهش از نوعی نانو لیفِ فوقِ منعطف که ضخامتش تنها 200 میکرون است و قادر است تغییرات بسیار کوچک فشار را به دقت حس کند و آنها را به صورت ولتاژی نشان دهد، استفاده کرده است.

او گفته است بیماری عروقی و قلبی از تهدیدهای عمده سلامت بشر است معاینه موثر و پیگیری وضعیت بیماران جراحی شده از تدابیر کلیدی برای معالجه و درمان بالینی است با روش های کنونی غربالگری مولکولی و فناوری نمایشگری گذشته، نمی توان به طور دقیق محل لخته را مشخص و تعیین کرد.

این تیم همچنین با استفاده از این مواد، حسگر قابل تزریق به بدن تولید و در آزمایشی آن را به رگ های اطراف قلب و بخش قلب خوک تزریق کرد که دستگاه، علائم دقیق تغییرات فشار خون را ارسال کرد.

فنگ جانگ چی سرپرست این تیم هم گفت: در آینده، این دستگاه را می توان به بدن بیمار تزریق کرد و از طریق فرستندۀ آن، اطلاعات مربوط به وضعیت رگها و قلب بیمار را به گوشی پزشکان و پرستاران فرستاد.

اخبار مرتبط

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =