بافت تاریخی قزوین را نباید فرسوده معرفی کرد

قزوین -ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین گفت: بافت تاریخی قزوین مجموعه ای ارزشمند ، عنی و معرف هویت و اصالت این شهر است و نباید آنرا فرسوده و ناکارآمد معرفی کرد.


 علیرضا خزائلی روز جمعه در حاشیه بازدید از نمایشگاه صنعت ساختمان قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: رویکرد اصلی در این بافت بازآفرینی است و امیدواریم با همکاری دستگاه ها و شهرداری و همچنین استفاده از توانمندی های مهندسان به این هدف دست پیدا کنیم.
وی اظهار داشت: قزوین دارای پیشینه تاریخی بسیار غنی است که همه کشور به آن افتخار می‌کنند و بخشی از تاریخ ایران را رقم زده است.
خزائلی ادامه داد: بافت‌های تاریخی و بناهای میراثی بخش مهمی از پیشینه تاریخی قزوین را شامل می‌شوند و باید به شکل مناسب و مطلوبی آنها را برای آیندگان حفظ کنیم که بتوانند تاریخ و فرهنگ کهن این سرزمین را بهتر بشناسند.

وجود نماهای رومی در قزوین مغایر با معماری ایرانی-اسلامی

این مسئول با اشاره وجود نماهای رومی در قزوین و مغایرت آن با معماری اسلامی و اقلیم جغرافیایی قزوین، گفت: با وجود ممنوعیت استفاده از نما رومی همچنان شاهد استفاده از آن هستیم از این رو میراث فرهنگی استان در این زمینه با نظام مهندسی ساختمان قزوین وارد مراوده شده تا از اجرای این گونه نماها در قزوین جلوگیری شود. 
خزائلی ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی به عنوان دستگاهی که در تدوین ضابطه‌ها، اعلام قانون و مقررات در حریم بناها و درون بافت تاریخی مسئولیت دارد، استفاده از مصالح مناسب را در قوانین مطرح کرده است بنابراین افرادی که خواستار پروانه و احداث ساختمان در بافت‌های تاریخی باشند باید این قوانین را اجرایی و لحاظ کنند که در این‎باره از سازمان نظام مهندسی ساختمان انتظار داریم با ما همراهی کارشناسانه داشته باشد.
وی تصریح کرد: امیدواریم با همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان، شورای شهر و شهرداری و نظام مهندسی ساختمان استان بتوانیم در اجرای این مقررات که بر حفظ هویت شهری قزوین تاکید می کنند، کوشا باشیم و این مهم را نهادینه کنیم.
 وی اضافه کرد : امروزه اصول لازم در راستای حفاظت از بناهای تاریخی، هویت فرهنگی و تاریخی و محیط زیست در جامعه نهادینه شده که بخش قابل توجهی از این خدمات توسط مهندسان حوزه ساخت وساز محقق شده است.
حزائلی تاکید کرد: موضوعات کارشناسی و ضروری در زمینه حفاظت از فرهنگ و هویت تاریخ باید در میان عموم جامعه و از سنین کودکی و دوران مدرسه نهادینه شود تا با دستاودرهای بهتری روبرو شویم.
وی  با تاکید بر رعایت معماری اسلامی در ساخت وسازها یادآور شد: این مقوله تنها شامل رنگ، شکل و فرم خاصی نیست و مولفه هایی زیادی دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، یعنی همانگونه که دین اسلام بر تمامی بخش‌های زندگی انسان تاکید دارد، لازم است که در شهرهای اسلامی و معماری‌ها نیز همین توصیه‌های اسلامی جاری و ساری شود؛ البته این ضوابط در حال تدوین و پیوسته در حال تکمیل است و امیدوارم بتوانیم با همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان و بهره گیری از دیدگاه های تخصصی مهندسان آن در شهر قزوین در این حوزه پیشتاز از سایر استان ها حرکت کنیم.
۷۳۸۹ / ۳۰۱۳