۱۹ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۹
کد خبر: 83512679
۰ نفر

برچسب‌ها

اولین الماس‌ تو در توی جهان در روسیه کشف شد

تهران- ایرنا- اولین الماس جهان که یک الماس دیگر در آن آزادانه حرکت می‌کند (ماتریوشکا)، در یک شهری در شرق روسیه کشف شده است.

به گزارش پایگاه اینترنتی نیواطلس، اکثر مردم فکر می‌کنند که الماس‌ها کمیاب‌تر از آنچه هستند که در واقعیت وجود دارد. اما اکنون محققان موفق به کشف یک الماس خارق‌العاده در روسیه شده‌اند که قطعا بسیار کمیاب است و تنها نمونه‌ای است که تاکنون کشف شده است. این الماس حاوی الماس دیگری است که آزادانه درون آن حرکت می‌کند و به دلیل شباهت آن با عروسک‌های سنتی روسی که چند عروسک مشابه درون یکدیگر هستند، آن را الماس «ماتریوشکا» نام نهاده‌اند.

این الماس غیرمعمول و خارق‌العاده در یک معدن در شرق روسیه واقع در شهر Nyurba کشف شده است. ابعاد الماس خارجی تنها ۴.۸ در ۴.۹ در  ۲.۸میلی‌متر و الماس داخلی ۶ میلی‌متر مکعب است.

الماس داخلی در یک حفره به اندازه ۱.۹ در ۲.۱ در ۰.۶ میلی‌ متر فضا، حرکت می‌کند و حجم آن ۱.۶ میلی‌متر مکعب است. این الماس در کل ۰.۶۲ قیراط (۱۲۴/۰ گرم) وزن دارد و برآورد می‌شود که الماس داخلی ۰.۰۲ قیراط (۰.۰۰۴ گرم) از این وزن را تشکیل دهد.

محققان سازمان نیمه دولتی تحقیق و توسعه زمین‌شناسی Alrosa که معدن الماس Nyurba را اداره می‌کنند، الماس ماتریوشکا را در معرض تحلیل و بررسی‌های مختلفی مانند طیف‌سنجی مادون قرمز و میکروتوموگرافی اشعه ایکس قرار داده و تخمین زده‌اند که این الماس بیش از ۸۰۰ میلیون سال قدمت دارد. 

برچسب‌ها

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha