۱۹ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۵:۲۴
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83512677
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

خوش‌بینی اتحادیه اروپا برای حصول توافق برگزیت

لندن – ایرنا – پس از مذاکرات دیروز نخست وزیران انگلیس و جمهوری ایرلند درباره نحوه اجرای برگزیت، مقامات ارشد اتحادیه اروپا روز جمعه در اظهارنظرهای جداگانه ای نسبت به حصول توافق برگزیت در آستانه پایان مهلت خروج انگلیس از این اتحادیه ابراز امیدواری کردند.

«دونالد توسک» رئیس شورای اروپا طی اظهاراتی در جمع خبرنگاران گفت:‌ من از سوی نخست وزیر جمهوری ایرلند علائم امیدوار کننده‌ای دریافت کردم که دستیابی به توافق امکان دارد؛ به همین خاطر مذاکرات فنی در بروکسل در جریان است.

او در عین حال زمان برای انجام مذاکرات برگزیت را تمام شده توصیف کرد و افزود:‌ هیچ ضمانتی برای رسیدن به توافق وجود ندارد اما حتی کوچکترین روزنه هم بایستی استفاده شود.

هم زمان «میشل بارنیه» نماینده شورای اروپا در امور برگزیت و «استفن بارکلی» وزیر برگزیت دولت انگلیس درباره نحوه اجرای برگزیت، برپایه دیدار دیروز رهبران انگلیس و جمهوری‌ایرلند رایزنی کردند.

بارنیه در گفت وگو با خبرنگاران نتیجه ملاقات با طرف انگلیسی را سازنده خواند و گفت: برگزیت مانند بالا رفتن از کوه است و ما نیازمند هشیاری، اراده و صبوری هستیم.

از امروز جمعه تا پایان مهلت اجرای برگزیت فقط ۲۰ روز باقی مانده است. نخست وزیر انگلیس تا پایان هفته آینده فرصت دارد تا توافق جدید برگزیت را به تائید سران ۲۷ کشور اروپایی برساند، در غیر این صورت باید طبق مصوبه پارلمان مهلت برگزیت را تمدید کند؛ کاری که جانسون صراحتا با انجام آن مخالف کرده است.

نخست وزیر جمهوری ایرلند دیروز پس از ملاقات با «بوریس جانسون» ابراز امیدواری کرد که موضوعات توافق شده برای از سرگیری مذاکرات فشرده برگزیت کافی باشد. رسانه های ایرلندی و انگلیسی هم امروز با انتشار تصویر رهبران دو کشور، رسیدن به توافق برگزیت را متحمل توصیف کردند.

جانسون پس از نشست سران اتحادیه اروپا، در پارلمان نشست فوق‌العاده تشکیل خواهد داد تا درباره آینده برگزیت تصمیم گیری شود.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha