ضرب الاجل مرجعیت عراق برای پیگرد عوامل تیراندازی به تظاهرکنندگان

بغداد – ایرنا - شیخ عبدالمهدی الکربلایی امام جمعه کربلا و نماینده آیت الله سیستانی مرجعیت عالی عراق با قرائت بیانیه ای در نمازجمعه امروز این شهر، تاکید کرد باید ظرف مدت معین مثلا دو هفته، عوامل کشتار تظاهرکنندگان اعتراضات اخیر مشخص و تعقیب قضایی شوند.

نماینده آیت الله سیستانی در بیانیه ای که در خطبه دوم - معروف به خطبه مرجعیت - خواند، با اشاره به اعتراضات هفته اخیر در بغداد و چندین استان دیگر و کشته و زخمی شدن تعدادی زیادی از معترضان و نیروهای امنیتی، با تاکید بر این که دولت و دستگاه های امنیتی مسوول این حوادث هستند، خواستار کشف عوامل و تعقیب و مجازات قضایی آنان شد. 

وی شلیک مستقیم برخی عناصر امنیتی و یا افراد مسلح دیگر به تظاهرکنندگان بیگانه و نیروهای امنیتی و کشته و زخمی کردن آنان در جلوی چشم همگان را، صحنه های فجیع تعبیر کرد که نشانگر  قساوت فوق  تصور  و عبور از همه حد و مرزهاست. 

نماینده آیت الله سیستانی همچنین، مسوولیت مورد حمایت قرار نگرفتن تظاهرکنندگان و ساختمان ها و اموال عمومی و خصوصی در برابر تهاجم عده  اندکی از افراد نفوذی در میان تظاهرکنندگان و خارج کردن آن از جنبه مسالمت آمیز را نیز به گردن دولت و نیروهای امنیتی دانسته است. 

الکربلایی ضمن محکوم کردن هر گونه بی قانونی و تعدی به حقوق و اموال عمومی و خصوص در جریان اعتراضات اخیر را محکوم کرده و خواستار تعقیب و مجازات عوامل آن بدون اتلاف وقت و کوتاهی شده است.

نماینده آیت الله سیستانی این اقدام را نشانگر میزان جدیت دولت در انجام اصلاحات اعلام شده دانسته و ضمن تاکید دوباره به ضرورت مبارزه با فساد و حاکم کردن قانون و نظم و امنیت در کشور و برخورد با عواملی  شد که اقدام به تهدید، ربایش و قتل می کنند اما از پیگرد و  محاکمه مصون هستند. 

وی همچنین تاکید کرده است که مرجعیت عالی عراق هیچ قرابت یا منفعت خاصی در ارتباط با هیچ کدام از طرف های حاضر در قدرت سیاسی ندارد و فقط طرفدار مردم است و از منافع آنها دفاع می کند و این جهت تفاوتی میان آنها با گرایش ها، مذاهب و نژادهای مختلف قایل نیست.

پایتخت عراق و بدنبال آن هفت استان مرکزی و جنوبی دیگر  این کشور از اول تا ۵ اکتبر (سه شنبه تا شنبه گذشته) صحنه برگزاری تظاهرات گسترده مردمی در اعتراض به فساد و مشکل بیکاری و ضعف خدمات عمومی بود اما برخی از تظاهرکنندگان که از آنها به نفوذی ها و عوامل خارجی یاد شده است، این تظاهرات را به خشونت و درگیری با نیروهای دولتی و تخریب اموال و دارایی های عمومی و خصوصی کشاندند.

دولت عراق به درخواست مرجعیت عالی دینی عراق که خواهان رسیدگی فوری به مطالبات برحق تظاهرکنندگان مسالمت آمیز بود، بسته های اجرایی فوری را در چارچوب انتظارات مرجعیت عالی دینی و مطالبات مردمی اعلام کرد.

بر اساس آمار رسمی در جریان خشونت های همراه شده با این اعتراضات، ۱۱۰ تن از تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی کشته و بیش از شش هزار نفر از آنان زخمی شدند. 

شلیک مستقیم و پر تعداد به سر و قلب تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی از سوی تک تیراندازان ناشناس یکی از موارد پشت پرده ای است که دولت عراق بدنبال روشن کردن ماهیت آن است اما برخی رهبران و ناظران عراقی ماموران شرکت های امنیتی آمریکا مستقر در عراق از جمله بلاک واتر و برخی نیز کردهای جدایی طلب را عامل آن معرفی کرده اند که با قصد گسترش آشوب ها و ایجاد جنگ داخلی در عراق و براندازی نظام و روند سیاسی حاکم، از یک ماه پیش در این خصوص برنامه ریزی کرده بودند. / 

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =