۱۹ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۸:۱۱
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 83512505
۰ نفر
کتاب مصور شهر یزد و یاسبرین در مجارستان منتشر شد

بلگراد-ایرنا- کتاب مصور اماکن دیدنی شهر یزد و یاسبرین مجارستان از سوی انتشارات "سد کفت" در چارچوب موافقت نامه همکاری خواهرخواندگی بین این دو شهر چاپ و منتشر شده است.

در بخشی از مقدمه کتاب به قلم "تاماش سابو" شهردار یاسبرین آمده است : در ژرفای تاریخ، صدها سال ایرانیان و یاس ها به هم پیوند داده شده اند، پیوندهایی کهن که به توسعه و بهبود روابط خواهر خواندگی یزد و یاسبرین منجر شده است. هرچند که از یکدیگر دور افتاده ایم اما موفقیت ها و دستاوردها را به همگان نشان خواهیم داد.

می توان پیوندهای سیاسی، فرهنگی و دستاوردهای اقتصادی قریب به یک ربع قرن را یک به یک نام برد " .

در بخشی از مقدمه کتاب به قلم رجبی یزدی آمده است، من خود زاده یزدم و ایام کودکی را در بافت سنتی شهر و کوچه های تنگ و بادگیرهای بلند گذرانده و در دوران جوانی از نزدیک با سخت کوشی پایبند به اصول اخلاق اسلامی، همزیستی با پیروان آئین زرتشتی، قناعت و رضایتمندی مردم شهرم انس گرفته و با دیرینه تاریخی و آثار تمدن و میراث فرهنگی شهر که شهره عام و خاص است، آشنا شدم.

بناهای تاریخی با قدمت بیش از چندین هزار سال، عروس کویر را به عنوان یکی از نخستین شهرهای خشتی جهان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رساند و طولانی ترین قنات ایران با طول بیش از ۱۰۰ کیلومتر تحسین همگان را برانگیخت.

غلامعلی رجبی یزدی سفیر تهران در بوداپست روز جمعه به ایرنا گفت: با توجه به موافقت نامه همکاری بین شهرهای یزد و یاسبرین و به منظور معرفی آثار باستانی، بناهای تاریخی و مناظر طبیعی شهر یزد، از "اوتو کایزر" عکاس مشهور مجاری دعوت بعمل آمد تا با سفر به شهر یزد از اماکن و مناظر دیدنی این شهر تاریخی عکاسی کند.

همچنین با همکاری شهرداری یاسبرین از مناظر و بناهای تاریخی این  شهر مجارستان نیز عکاسی شده و در نهایت مجموعه این تصاویر در یک کتاب چاپ و منتشر گردد.

سفیر کشورمان ضمن قدردانی از حمایت شهرداری و سازمان میراث فرهنگی یزد در چاپ این کتاب افزود: موافقت نامه خواهرخواندگی بین شهرهای یاد شده، بستر بسیار مناسبی برای ارتقاء و توسعه  همکاری ها بین دو شهر در حوزه های مختلف به ویژه صنعت جهانگردی و تشویق جهانگردان از سفر به این دو شهر فراهم کرده است و همچنین موجب شده که پیوند بین مردم این دو شهر بیش از گذشته تقویت شود

رجبی یزدی ابراز امیدواری کرد که چاپ این کتاب، زمینه ای را فراهم سازد تا مردم دو کشور با آثار تاریخی و فرهنگی و جاذبه های گردشگری و طبیعی دو شهر خواهرخوانده یزد و یاسبرین بیش از پیش آشنا شده و ارتقای روابط دوستانه دو کشور را نیز به همراه داشته باشد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =