جاده‌های منتهی به مرزهای خسروی و مهران پرتراکم است

کرمانشاه- ایرنا- رییس پلیس راه استان کرمانشاه اعلام کرد: تمام مسیرهای منتهی به مرز خسروی و جاده حمیل به ایلام که به مرز مهران منتهی می‌شود، پرتراکم است.

سرهنگ محمد حیدری روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهارداشت: به طورکلی تمامی محورهای استان متراکم و پرتردد هستند و هرچه به سمت محورهای جنوبی استان نزدیک می‌شویم تراکم بالاتر رفته و تردد باکندی بیشتری پیش می‌رود.
وی افزود: انتهای محور حمیل به ایلام از سمت سراب نیز که چند تونل وجود دارد بار متراکم بیشتر بوده و آن را به سمت کرمانشاه پس زده است.
رییس پلیس راه استان کرمانشاه گفت: همچنین بار ترافیکی در محور اسلام‌آباد به قصرشیرین و سرپل‌ذهاب به ویژه گردنه پاتاق متراکم شده است.
حیدری گفت: تدبیری که در این زمینه صورت گرفته این است که از تردد زائران در مسیر اسلام‌آباد- خسروی جلوگیری به عمل آمده و زائران به سمت مرز مهران هدایت شوند.
وی عنوان کرد: با بیان اینکه تردد خودروهای کشاورزی و موتورسیکلت در جاده های برون شهری کرمانشاه با محدودیت روبه رو است، گفت: رانندگان موتورسیکلت و خودروهای کشاورزی تا چهارم آبان ماه از تردد در جاده‌های اصلی خودداری کنند و در صورت تخطی از این موضوع با برخورد پلیس را مواجه می‌شوند.
زائران امروز (جمعه) به مرز خسروی مراجعه نکنند
حضور انبوه زائران در مرز خسروی 
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان کرمانشاه، هم از زائران اربعین خواست امروز (جمعه) به مرز خسروی برای اعزام به کربلای معلی مراجعه نکنند.
سرهنگ «محمدرضا آمویی» در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هم اکنون جمعیت زیادی از زائران در مرز خسروی حضور داشته و منتظر اعزام به کربلای معلی هستند.
وی تصریح کرد: تعداد قابل توجهی از زائران در آن سوی مرز و همچنین در داخل خاک ایران در صف انتقال به شهرهای نجف و کربلا هستند، لذا با توجه به این شرایط، سایر زائران سفر خود را از مرز خسروی ۲۴ ساعت به تاخیر بیندازند.
سرهنگ آمویی یادآور شد: مسئولان حاضر در قصرشیرین و مرز خسروی هم اکنون در حال ساماندهی زائران در موکب‌ها و استراحتگاه‌ها هستند تا بتوانند هرچه سریعتر شرایط اعزام آنها را فراهم کنند.
امسال چهار مرز خسروی، مهران، چذابه و شلمچه برای تردد زائران اربعین حسینی باز است با این حال عزیمت زائران اربعین حسینی از طریق مرز خسروی روز پنجشنبه (۱۱ مهرماه) به درخواست مسئولان عراقی متوقف شد اما با رایزنی های انجام شده این مرز روز دوشنبه (پانزدهم مهرماه) دوباره بازگشایی شد.
خسروی به عنوان نزدیکترین مسیر عبور زوار عتبات‌ عالیات به عراق پس از سال‌ها انتظار ۱۵ شهریور امسال با حضور وزرای کشور ایران و عراق بازگشایی شد، به همین علت مسئولان استان تمام تلاش خود را برای میزبانی هرچه بهتر از زوار به کار گرفته‌اند.
مرز خسروی نزدیکترین نقطه از کشورمان به بغداد پایتخت عراق ۱۹۰، نجف ۳۸۰، کربلا ۳۰۰، کاظمین ۲۰۳ و سامرا ۳۲۶ کیلومتر فاصله دارد، عملیات ساخت پایانه بین المللی مرز خسروی از سال ۷۷ در نقطه صفر مرزی آغاز شد و در سال ۸۱ با ۷۵ میلیارد ریال اعتبار به بهره برداری رسید.
براساس اعلام ستاد اربعین کشور، خدمات‌دهی به زائران در قالب موکب‌ها در داخل کشور از ۱۳ تا ۳۰ مهرماه و در داخل عراق از ۱۶ تا ۲۷ مهر برنامه‌ریزی شده است.
شهرستان قصرشیرین دارای ۱۴ واحد اقامتی شامل هتل و مهمانپذیر درجه یک تا سه با ۳۲۲ اتاق و یک هزار و ۲۰۰ تخت است که بیشتر این اماکن در اوایل دهه ۸۰ ساخته شده است تا زائران عتبات عالیات در مسیر تردد خود به عراق یک شب را در این منطقه مرزی اقامت داشته باشد.    
قصرشیرین در غرب کرمانشاه با ۲۷ هزار تن جمعیت، بیش از ۱۸۶ کیلومتر مرز با عراق دارد و در امتداد این مرزهای طولانی، ۲ مرز رسمی خسروی و پرویزخان قرار دارد که اولی هم مرز با حوزه حکومت مرکزی (بخش عربی) و دومی هم مرز با اقلیم کردستان عراق است.    
مرز خسروی در ۲۰ کیلومتری شهر قصرشیرین واقع شده است.
۸۰۶۶/۹۶۱۲