۱۹ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۴۰
کد خبر: 83512400
۰ نفر

برچسب‌ها

کوچک‌ترین ماه‌نورد جهان سال ۲۰۲۱ بر ماه می‌نشیند

تهران- ایرنا- انگلیس قصد دارد اولین ماه‌نورد خود را که کوچک‌ترین ماه‌نورد جهان محسوب می‌شود در سال ۲۰۲۱ میلادی به فضا پرتاب کند.

به گزارش روزنامه دیلی میل، یک شرکت خصوصی انگلیسی به نام «اسپیس بیت» (SpaceBit) این ماه‌نورد کوچک را که فقط ۱.۵ کیلوگرم وزن دارد در یکی از ماموریت‌های ناسا به سطح ماه ارسال می‌کند. این ماه‌نورد به جای چرخ دارای چهارپا است و می‌تواند به بخش‌هایی از ماه نفوذ کند که ماه‌نوردهای دیگر قادر به بررسی آن نبوده‌اند.‌

در صورتی که این ماه‌نورد بتواند با موفقیت بر سطح ماه فرود بیاید، انگلیس پس از آمریکا، روسیه و چین، چهارمین کشوری خواهد بود که بر سطح ماه فرود آمده است. هند و رژیم صهیونیستی نیز در امسال تلاش کردند تا بر فرود بر سطح ماه فرود آیند اما تلاش‌های آنها ناموفق بود. 

«پاول تاناسیوک» بنیانگذار شرکت اسپیس بیت می‌گوید: هدف ما از رفتن به ماه بررسی تمام سطح سیاره است. هدف ما این است که به ماه برویم و ببینیم که چه چیزی در آنجا برای اکتشاف وجود دارد. 

تاناسیوک پیش از این در جریان یک مصاحبه اعلام کرده بود که شرکت وی قصد جمع‌آوری و فروش داده‌ها از ماه را دارد. این شرکت هم اکنون دارای ماهواره‌ای است که به دور ماه در حال چرخش است. 

وی خاطرنشان کرد: پاهای این ماه‌نورد به آن کمک می‌کند تا هنگام اکتشاف سطح ماه و حرکت در مناطقی با شیب تند یا صخره، شبیه انسان رفتار کند. کاوشگر اسپیس بیت می‌تواند در برابر دمای ١٣٠ درجه سانتی‌گراد تا ١٣٠- درجه سانتی‌گراد در شب مقاومت کند و مدت ماموریت آن یک روز قمری، یعنی در حدود ۲ هفته است. پس از آن شب در ماه آغاز می‌شود و این کاوشگر یخ می‌زند.

برچسب‌ها

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha