تاملی بر زندگی و آثار «پژمان بختیاری»

شهرکرد- ایرنا- کتاب «پژمان بختیاری» با پژوهش و تدوین رضا بهرامی دشتکی در ۵۷۰ صفحه از سوی انتشارات سامان دانش روانه بازار شده است.

این کتاب مجموعه‌ای جامع در خصوص شاعر توانمند حسین پژمان بختیاری است و زندگی کامل شاعر، آثار، اسناد، عکس‌ها، خاطرات و مجموعه اشعار این شاعر نامی معاصر را در برمی‌گیرد.

در این کتاب که اثری پژوهشی نیز به شمار می‌رود دیدگاه شاعران و اندیشمندانی چون دکتر باستانی پاریزی، دکتر شفیعی کدکنی، نادر نادرپور، دکتر غلامحسین یوسفی، دکتر ایرج افشار، استاد شهریار و سیمین بهبهانی در خصوص پژمان و اشعار وی آمده است.

در این کتاب خاطرات و زندگی‌نامه خودنوشت پژمان نیز با ویرایشی دقیق آمده است. سرگذشت مفصلی که پژمان از زندگانی خود نوشته است شیرین، دلنشین و در عین حال حزن‌آور و غم‌انگیز است و خواننده را به گذشته‌های دور و دراز در کوهساران زیبای سرزمین بختیاری و دیار خاطره‌انگیز پدری خود می‌برد و تا روزگارانی از تاریخ پرفراز و نشیب ایران زمین در پایتخت می‌کشاند.

حسین پژمان بختیاری، محقق، مترجم و شاعر بزرگ معاصر (۱۳۵۳-۱۲۷۹) از مفاخر ملی و از شاعران توانمند و پیشرو به شمار می‌رود که در تحول شعر معاصر ایران نقش برجسته‌ای داشت. زادگاه و سرزمین اصلی پدری وی در دشتک استان چهارمحال و بختیاری است.

پدرش علیمردان‌خان از سرداران دوران مشروطه بود و مادرش عالم‌تاج قائم مقامی متخلص به ژاله از شاعران آن زمان بود و نسبش به خاندان میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی می‎رسد.

وی با شاعران و ادیبان بزرگ معاصر همچون ملک‌الشعرای بهار، ایرج میرزا، جلال‌الدین همایی، نیمایوشیج، رهی معیری و استاد شهریار دوستی و مراوده نزدیک داشت. پژمان همچنین به زبان فرانسه و عربی تسلط کامل داشت و آثار بسیاری را به فارسی ترجمه کرده است.

پژمان از شاعران سنت‌گرا ،اما نوپرداز معاصر است و ارادت وی به ادبیات کهن انگیزه‌ تصحیح‌ دیوان حافظ به دست وی شد؛ تصحیحی که به واسطه زاویه دید و حاشیه‌نویسی‌های وی بر اشعار دارای شیرینی و لطافت خاصی است.

از وی در نظم و نثر آثار فراوانی بر جای مانده است.

۷۳۶۳/۲۰۹۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =