اربعین و حکایت عشق بدون مرز

گچساران - ایرنا - حال و هوای شیفتگان اباعبدالله حسین(ع) در این روزهایی که آرام آرام به اربعین نزدیک می شویم، حکایتی است که نه سن و سال می شناسد و نه قومیت و ملیت، به راستی آئین های پیاده روی اربعین و خدمت به زائران فراسوی تصور است.

به گزارش ایرنا، آئین هایی که براساس آمار پارسال ۲۰ میلیون مسلمان و حتی غیرمسلمان از کشورهای مختلف جهان در آن شرکت داشتند و پیش بینی می شود این آمار امسال افزایش چشمگیر یابد. 

تعداد پرشماری از انسان های آزاده در مسیر راه کاروان های اربعین به زائران خدمت می کنند تا این طی طریق عاشقی بهتر انجام شود.

مسلمانان جهان آن طور که از دیرباز مرسوم بوده، در قالب هیات‌های عزاداری به صورت کاروان یا انفرادی ۸۳ کیلومتر راه نجف تا کربلا را پیاده روی می کنند.

اکنون سوگواری های اربعین حسینی به بزرگترین گردهمایی سالانه جهان تبدیل شده به گونه ای که تمام انسان های آزاده جهان فارغ از دین، مذهب، رنگ و نژادی در این مراسم شرکت می کنند.

ارادتمندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع)  این روزها در هر کوی و برزنی تلاش می کند تا چون قطره ای به این اقیانوس خروشان بپیوندد و خدمتی هر چند کوچک انجام دهد.

اربعین در لغت به معنی چهلم و در اصطلاح به بیستم صفر سال ۶۱ هجری قمری گفته می شود یعنی چهل روز بعد از شهادت امام حسین(ع) در روز عاشورا،اهمیت این روز به این دلیل است که طبق نقل‌های تاریخی جابر بن عبدالله انصاری، در این روز به‌عنوان اولین زائر بر سر مزار امام حسین(ع) حاضر شده است و در برخی منابع، علاوه بر جابر، گفته شده است بازماندگان حادثه کربلا نیز در این روز به کربلا بازگشته و گلزار شهدای نینوا بویژه  امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) و سایر شهدا را زیارت کرده‌اند.

در کهگیلویه و بویراحمد نیز مانند سایر نقاط کشور این روزها تعداد زیادی از مردم در حال گام نهادن به سوی دیار مولایشان و سفر به کربلای معلی هستند. 

با وجود  نزدیکی استان کهگیلویه و بویراحمد به خوزستان و امکان شرکت آسان در این آئین با شکوه اما تعداد زیادی از مردم خدمت به زائران حسینی را به تشرف فیزیکی ترجیح داده اند و در واقع با پای دل زائر مولایشان شده اند.

به راستی که هیچ کلک خیال انگیزی را توان وصف حکایت عشق مردم برای خدمتگذاری به زائران اربعین حسینی نیست.

این روزها مردم کهگیلویه و بویراحمد یکی با اهدای مواد غذایی به موکب ها،آن یکی با پخت غذا در این مکان ها، دیگری با جارو زدن محل اسکان زوار، شهروند دیگری با پخت نان محلی خلاصه هر کس هر کاری از دستش می آید انجام می دهد. 

نوجوانی که در حال واکس زدن کفش زائران در یکی از موکب های پذیرایی شهر دوگنبدان است می گوید: زدودن خاک روندگان راه سفر به کربلای معلا افتخاری است که نصیبم شده و بسیار خوشحالم که چنین توفیق یافته ام.

او که خود را علی معرفی می کند می گوید: هرگز از خدمتگذاری به زائران اباعبدالله (ع) خسته نمی شوم.

یک بانوی جوان که خود را فاطمه معرفی می کند با آوردن چرخ خیاطی خود در یکی از موکب های شهر دوگنبدان و نصب یک پارچه نوشته از زائران می خواهد در صورت نیاز به این ایستگاه برای تعمیر لباس مراجعه کنند.

او می گوید:وقتی کاروان ها از راه می رسند و زائران به من مراجعه می کنند حال معنوی خاصی دارم و حس می کنم در نزدیکی های بین الحرمین در حال خدمت هستم.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد می گوید:براساس آماری که روز هفدهم مهر منتشر شده  بیش از ۲۳ هزار نفر زائر اربعین حسینی در استان ثبت نام کرده‌اند که نسبت به سال گذشته ۱۴۰ درصد افزایش یافته است.

حسین کلانتری افزود: برای خدمات دهی بهتر و مطلوب تر به کاروان های زائران استانی و زائرانی که از این استان عبور می کنند، کمیته های ۱۳ گانه ستاد اربعین تشکیل و در حال خدمت رسانی است.

وی بیان کرد:از تمامی دستگاه های اجرایی استان خواسته شده تا همکاری لازم را با مجموعه دست اندرکاران کاروان های زائران حسینی  در استان داشته باشند و امکانات و ابزار موجود خود را برای ارائه خدمات دهی بیشتر به زوار بکار گیرند.

استاندار عنوان کرد: ۴۶ موکب درکهگیلویه و بویراحمد به زائران حسینی ارائه خدمات می دهند که ۱۱ موکب آن در کشور عراق و ۳۵ موکب دیگر در مسیر استان تا شلمچه مستقر شده است.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: امسال تعداد موکب ها، ۱۷ موکب نسبت به اربعین حسینی سال گذشته افزایش یافته است.

دبیر ستاد اربعین حسینی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: امکانات و زیرساخت های مورد نیاز از جمله آب، برق، گاز و سرویس بهداشتی در موکب استان در مرز شلمچه فراهم شده است.

سید حسین کاظمی اظهار داشت:چهار شهر این استان شامل یاسوج، باشت، دوگنبدان و لیکک در مسیر تردد شرکت کنندگان در آئین پیاده روی اربعین حسینی امسال قرار دارند. 

رئیس ستاد عتبات عالیات کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت:سال گذشته حدود ۱۲ هزار نفر از قشرهای مختلف مردم کهگیلویه و بویراحمد در آئین پیاده روی اربعین حسینی شرکت کردند.

سرهنگ سید فرج الله نظرپور اظهار داشت:میزان کمک ها و نذورات مردم این استان به آئین پیاده روی اربعین حسینی سال گذشته حدود ۱۵ میلیارد ریال بوده است.

وی عنوان کرد: تعهد پیش بینی شده امسال کهگیلویه و بویراحمد برای اسکان شرکت کنندگان در آئین پیاده روی اربعین حسینی در موکب های ۱۶ هزار و ۸۰۰ نفر و برای تغذیه نیز ۱۸ هزار و ۵۰۰ نفر در روز است.    

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات کهگیلویه و بویراحمد گفت: موکب های این استان در همایش پیاده روی اربعین حسینی امسال تا سوم آبان ماه در داخل استان و کشور دایر شده و فعالیت خواهند کرد. 

سرهنگ نظرپور عنوان کرد: سهمیه کهگیلویه و بویراحمد برای پذیرایی از زائران اربعین حسینی امسال روزانه ۳۵ هزار نفر در داخل استان، کشور و عراق است.

طبق تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران ، ۲۷مهر روز اربعین حسینی است.

استان ۷۲۳هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.

۸۱۴۳/۱۶۶۲

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =