اربعین دانشگاهی انسان‌ ساز است

قزوین-ایرنا- نماینده ولی فقیه در استان قزوین گفت: اربعین را باید دانشگاهی انسان ساز دانست که افراد را دچار تحولات معنوی عمیق می‌کند.

آیت‌الله عبدالکریم عابدینی روز پنجشنبه در جمع خیرین صنعتگر اظهار کرد: باید خدا را شاکر باشیم که در فضای معنوی و ملکوتی خدمت رسانی به انبیاء و ائمه اطهار قرار گرفته ایم که این فضا فقط مخصوص عاشقان سیدالشهدا (ع) و حضرت زینب(س) است.

امام جمعه قزوین گفت: هرچقدر توفیق پیدا کردیم برای رضای خدای متعال و خدمت به ائمه در هر عرصه ای قدم برداریم، باید بیشتر شاکر باشیم که خدای متعال این توفیق خدمت رسانی را به ما عنایت کرده است.

وی با بیان اینکه برای سیدالشهدا باید پاک‌ترین مال‌ها هزینه شود، اظهار داشت: سیدالشهدا زمانی که در مکه قصد عزیمت به عراق را کرده بودند در سخنرانی خود برای حاجیان آنجا شرایطی را گذاشتند و فرمودند هرکس این شرایط را دارد با من همراه شود و امروز نیز حرف امام همان است و هرکس که پول پاک و نیت خالص دارد باید در مسیر خدمت به سیدالشهدا قدم بردارد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ادامه داد: اربعین امام حسین(ع) یک پدیده شگفت انگیز است و قرار است همه زحمات انبیای الهی و ائمه اطهار طی این مراسم ساماندهی شود و همه اندیشه‌های الهی در آن باید محقق گردد.

آیت‌الله عابدینی افزود: همه دارایی و زحمات پیامبر اسلام (ص) خلاصه شده در غدیرخم و اگر حادثه عاشورا نبود، غدیرخم به فراموشی سپرده شده بود. 

وی تصریح کرد: جمله ما رایت الا جمیلای حضرت زینب(س) در تمام مسیر پیاده روی اربعین به نمایش گذاشته می‌شود و این جمله بزودی در اتوبان‌های عربستان و لبنان و کشورهای مختلف جهان خواهد درخشید.

امام جمعه قزوین اذعان کرد: حضرت عباس(ع) در صحنه کربلا زمانی که دست مبارکش قطع شد قسم یاد کرد که اگر دست راست مرا قطع کنید تا قیامت از دین خدا حمایت خواهم کرد و این جمله حضرت بدین معناست که خداوند خریدار جان و روح و خون و مال ماست و امروز هم حضرت ابوالفضل دست ما و جریان اربعین را گرفته و با قدرت پیش می‌برد.

نماینده ولی فقیه در استان قزوین ادامه داد: امسال طبق پیش بینی‌ها مشخص است که شاهد جمعیت زائر چندین برابری برای حضور در پیاده‌روی اربعین هستیم و سفره داران این میهمانی که شما خیرین هستید باید رسالت و وظیفه خود را برای خدمت رسانی به سیدالشهدا به خوبی انجام دهید.

وی بیان کرد: امروز، اربعین درحال بسیج کردن مردم عالم برای قیام جهانی است، در دوره ای ایران قیام کرد امام راحل آمد، اگر جهان قیام کند چه کسی خواهد آمد؟ 

وی  ادامه داد: سیدالشهدا نجات بخش مستضعفان جهان است و باید نقش خود را در این قیام جهانی به خوبی بشناسیم.

آیت‌الله عابدینی با بیان اینکه حماسه اربعین زیرساخت امنیت است، عنوان کرد: اگر ما برنامه پیاده روی اربعین را نداشتیم باید شاهد حضور داعشی‌ها در خیابان‌های قزوین بودیم و در داخل شهر خود با این متجاوزان می‌جنگیدیم بنابراین اربعین ما را حفظ کرده و مدیون این جریان هستیم.

نمانده ولی‌فقیه در استان قزوین افزود: حماسه اربعین زیرساخت وحدت بین شیعیان و اهل سنت و بین مسلمانان و مسیحیان و همه مستضعفان جهان است و حماسه اربعین پشتوانه مقاومت اسلامی است. 

وی یادآور شد: حماسه اربعین زمینه‌ساز ظهور منجی عالم بشریت است و باید به فضایی برسیم که این حضور به ۴۰ میلیون زائر از سراسر جهان برسد و این امر حتما محقق خواهد شد.

آیت‌الله عابدینی در پایان اضافه کرد: اربعین حسینی کانون معنویت و عرفان است و امروز جهان بیش از هر زمان دیگری به معنویت نیازمند است، چرا که امروز دنیا تکنولوژی و رفاه و برج های سر به آسمان کشیده و پیشرفت دارد اما از معنویت خالی شده بنابراین باید با بزرگداشت و ترویج اربعین گسترش دهنده معنویت در جهان باشیم.

۳۰۱۳