تدوین استاندارد حوزه فناوری‌های پیشرفته در دستور کار سازمان استاندارد 

تهران-ایرنا- مدیرکل تدوین استاندارد سازمان  ملی استاندارد با اشاره به تدوین ۳۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد ملی در کشور گفت: سازمان استاندارد علاوه بر تدوین استاندارد برای کالاها ،تدوین استاندارد حوزه فناوری های پیشرفته و گردشگری و توریسم نیز در دستور کار دارد.

 آزیتا خضرایی روز پنجشنبه در جشن تدوین صدومین استاندارد ملی نانو فناوری در اولین روز از برگزاری دوازدهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانودر جمع خبرنگاران افزود:   یکی از وظایف سازمان ملی استاندارد تعیین، تدوین و نشر استانداردهای ملی و بروزرسانی آن است. 

وی بیان کرد: رویکرد نوینی در استانداردسازی ملی در سازمان استاندارد حاکم است، به موجب قانون تقویت و توسعه نظام استاندارد که از سال ۹۶ توسط مجلس شورای اسلامی ابلاغ شده، تعامل، همکاری و مشارکت دستگاه‌های اجرایی در این حوزه بسیار جدی شده است به گونه‌ای که در عرصه تدوین استانداردهای ملی این مهم را با همکاری دستگاه‌های اجرایی انجام می‌دهیم. 

 مدیرکل تدوین استاندارد سازمان ملی استاندارد با اشاره به همکاری سازمان استاندارد با ستاد فناوری نانو، افزود: در حوزه نانوفناوری تعاملات بسیار نزدیکی با ستاد نانوفناوری داریم و با همکاری این ستاد توانستیم اولویت‌های استانداردسازی این حوزه را تعیین کنیم.

خضرایی ادامه داد: این امر بسیار اهمیت دارد که وضعیت فعلی کشور را بشناسیم  واینکه چه نیازهایی برای تدوین استانداردهای ملی وجود دارد، قطعا ارتباط و نزدیکی متخصصان با واحدهای تولیدی و دانش‌بنیان می‌تواند به ما برای شناسایی اولویت‌ها کمک کند، لذا اولین گام ما در تدوین استانداردهای ملی تعیین این اولویت‌ها است. 

وی یادآور شد : در این راستا جلسات مشترکی با ستاد فناوری نانو داریم تا تعیین کنیم تا در بازه‌های زمانی کوتاه و در یک بازه زمانی سه ساله سندی را تدوین کنیم که براساس آن سمت و سوی سیاست کشور برای تدوین استانداردهای ملی چیست و چه موضوعاتی را می‌توانیم در دستور کار خود قرار دهیم. 

وی ،تدوین این سند را راهکاری برای رونق بخشیدن به تولید و تسهیل در امر تجارت بین‌الملل  دانست و ابراز امیدواری کرد که در آینده شاهد آن باشیم که جوانان هم در عرصه بین‌المللی و هم در حوزه تولیدات خود بتوانند بازارسازی کنند و خدمات خود را ارائه دهند. 

خضرایی بیان کرد: این امر میسر نخواهد بود مگر آنکه توجه ویژه به مقوله استانداردسازی شود زیرا نیاز به همکاری همه متخصصان، دستگاه‌های اجرایی و انجمن‌ها دارد. 

مدیرکل تدوین استاندارد ملی سازمان استاندارد همچنین با اشاره به فعالیت‌های سازمان استاندارد ملی برای توسعه فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان، ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۹۰ سال از تاسیس سازمان ملی استاندارد سپری شده و تاکنون ۳۳ هزار و ۵۰۰ استاندارد تدوین شده است .

وی گفت :  یک سوم استانداردهای تدوین شده از سال ۱۳۹۲ به بعد بوده است و این امر نشان می‌دهد دستگاه‌های اجرایی، مصرف کنندگان و تولید کنندگان و همچنین مراکز علمی، تحقیقاتی و پژوهشگاهی با سازمان ملی استاندارد ارتباط پیدا کرده‌اند و ما را در تدوین استانداردها یاری کرده‌اند. 

وی افزود: براین اساس ما نه تنها در تدوین استاندارد برای کالاها متمرکز شده‌ایم، بلکه در تدوین استانداردها برای حوزه‌های خدماتی، گردشگری، جذب توریسم، صنایع دستی، فناوری‌های پیشرفته و اطلاعات اقدام کرده‌ایم تا بتوانیم با کمک آن زندگی بهتری برای همه مردم ایجاد کنیم.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 3 =

سرخط اخبار اقتصاد