تدوین استانداردهای تشویقی و الزامی در حوزه نانو ضروری است

تهران - ایرنا - دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو گفت: متاسفانه استانداردهای تشویقی، الزامی و اجباری در حوزه فناوری نانو تدوین نشده که امیدواریم با همکاری سازمان استاندارد این امر صورت گیرد.

 سعید سرکار روز پنجشنبه در جشن تدوین صدمین استاندارد ملی نانو در اولین روز از برگزاری دوازدهمین نمایشگاه فناوری نانو افزود: صدمین استاندارد ملی از سوی ستاد توسعه فناوری نانو در خصوص «روش آزمون تعیین مشخصات نانو مواد»   به کمیته تدوین  سازمان استاندارد جهت شماره گذاری ارسال شده است.
وی گفت: تاکنون ۹۹ استاندارد در حوزه نانو با همکاری  سازمان ملی استاندارد تدوین و منتشر شده است، تدوین صدمین استاندارد ملی نانو ماحصل هم افزایی ستاد نانو با سازمان ملی استاندارد است.
سرکار با تأکید بر اینکه مقوله استاندارد، مقوله مهمی به شمار می رود، اظهار داشت: جنگ کشورها در تدوین استانداردها، اتفاق می افتد و کشورها سعی می کنند استانداردها را براساس توانمندی های خود تدوین وثبت کنند، همواره کشورهای پیشرفته سعی می کنند سطح استانداردهای تدوین شده را برای جا ماندن سایر کشورها بالا ببرند.
وی با تأکید بر موثر بودن استانداردها در پیشرفت کشور، خاطرنشان کرد: ما اکنون جایگاه خوبی در تدوین استانداردها داریم، استاندارد موتور محرک و پیشران توسعه تکنولوژی و توسعه بازار هستند؛ همچنین استانداردها محرک توسعه فناوری هستند و تسهیل توسعه فناوری برای پیشرفت صنایع بزرگ مقوله مهم به شمار می رود.
سرکار افزود: شایسته نیست که محصولات با کیفیت برتر با  استانداردهای سنتی و در سطح پایبن ارائه شوند؛ استانداردها باید متناسب با قابلیت ها به تدوین برسند.
وی یادآور شد: ما باید استانداردهایمان را متناسب با سطح کیفی و عملکردی موجود تدوین کنیم، مصرف کنندگان باید ملزم به استفاده از محصولات با کیفیت باشند که خوشبختانه نانو به عنوان یک فناوری توانمند وارد عرصه تدوین استاندارد شده است تا محصولاتی با کیفیت و با قابلیت های چندبرابری به دست مردم برسد.
سرکار با اشاره به اینکه امیدواریم استانداردهای تشویقی و الزامی و اجباری در حوزه نانو انجام شود افزود: به این واسطه، شرکت های دانش بنیان بیشتر مورد توجه صاحبان صنایع قرار می گیرند، از این رو لازم است پیوند بین صنایع، شرکت های دانش بنیان و سازمان ملی استاندارد، مستحکم شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش