نشست علمی «عفو و دوری از رویکردهای انتقام‌جویانه» در قم برگزار شد

قم – ایرنا – چهارمین هم‌اندیشی علمی در مورد چگونگی بهره‌مندی از میراث فکری نهضت حسینی برای حل چالش‌های امروز جامعه بشری با موضوع «عفو، گذشت و دوری از رویکردهای انتقام‌جویانه»، روز پنجشنبه در سالن اجتماعات کمیسیون حقوق بشر اسلامی ایران دفتر قم برگزار شد.

مدیر گروه حقوق پژوهشگاه حوزه و دانشگاه در این نشست به بیان مفهوم «انتقام» از جنبه فردی و عمومی پرداخت و گفت: انتقام ۲ جنبه فردی و عمومی دارد که ازلحاظ فردی معمولا بر «احساس» و ازلحاظ اجتماعی بر «عقل» استوار است. 

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید جواد ورعی تصریح کرد: در انتقام اجتماعی، انگیزه مجازات مجرمی است که در حق کسی و یا جامعه جفا کرده است تا از گسترش ظلم در جامعه جلوگیری شود.

وی بابیان اینکه در انتقام اجتماعی به‌طورمعمول عکس‌العمل منفی نسبت به آن وجود ندارد، اظهار کرد: انتقام اجتماعی، مجازات مجرم برای قوام جامعه و برقراری نظم و انضباط در جامعه صورت می‌گیرد.

وی در بخش دیگر سخنان خود، با اشاره به آیات قرآن کریم و سیره پیامبر بزرگوار اسلام(ص) و اهل‌بیت(ع) گفت: درعین‌حالی که مجازات، قصاص و مقابله‌به‌مثل حق شمرده‌شده؛ تشویق به عفو و گذشت نیز سفارش شده است.

ورعی افزود: اولیای الهی در اوج قدرت و توان برای انتقام‌گیری، این کار را انجام نمی‌دادند و این‌یک فضیلت اخلاقی است که در سیره رسول گرامی اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) در موارد متعددی این مساله را مشاهده می‌کنیم.

این محقق حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: ما که شیعه و مدعی پیروی از ائمه اطهار(ع) هستیم، باید نمونه‌ای از رفتار و سلوک ایشان در زندگی ما نمایان شود.

عضو هیات علمی موسسه الحکمه جامعه المصطفی(ص) نیز در این نشست گفت: نهضت و سیره امام حسین(ع)؛ تجسم تعلیمات قرآنی و سیره پیغمبر عظیم الشان اسلام(ص)، حضرت علی(ع) و امام حسن(ع) است.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین عباسعلی براتی با اشاره به سیره حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اظهار کرد: امام حسین(ع) با یزید ابن معاویه بیعت نکرد، چون بیعت کردن حضرت سیدالشهدا(ع) تایید ظلم بود و یزید می‌خواست که مردم را به بردگی بگیرد.

وی همچنین بابیان اینکه قرآن کریم، عفو را از صفت‌های متقین می‌داند، تصریح کرد: سلفی‌ها و داعشی‌ها، این‌گونه نیستند و خلاف سیره پیامبر اعظم اسلام(ص) رفتار می‌کنند.

در پایان این نشست، تعدادی از شرکت‌کنندگان پرسش‌ها، دیدگاه‌ها و نظرهای خود را در رابطه با موضوع جلسه بیان کردند.

 ۷۴۰۶/  ۱۱۷۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =