کربلا امسال زودتر اربعینی شد

کربلا – ایرنا – چند روزی است که با ورود اولین طلایه داران زائران حسینی که عموما از زائران ایرانی هستند، شهر مقدس کربلا زودتر از سنوات گذشته، حال و هوای اربعینی به خود گرفته است.

حضور زائران ایرانی در روزهای اخیر در این شهر مقدس به گفته «میر مسعود حسینیان» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در کربلای معلا، به شدت روبه فزونی نهاده است.

داخل شهر کربلا موکب های پذیرایی از زائران از کشورهای عراق، ایران و دیگر کشورهای دنیا برپا شده و پذیرایی از زائران اربعین حسینی را آغاز کرده اند.

اطراف حرم های مطهر اباعبدالله الحسین (ع) و ابوالفضل عباس (ع) از ازدحام جمعیت موج می زند و صدای معنوی زیارتخوانی های اربعین حسینی در بین الحرمین از هر گوشه و کناری به گوش می رسد.

به دلیل انبوه جمعیت، حرکت در بین الحرمین به سختی انجام می شود و جمعیت زائران ایرانی در ۱۰ روز مانده به اربعین، در کربلا بسیار چمشگیر شده و با سنوات قبلی قابل مقایسه نیست، امری که سبب شده است مسوولان و موکب داران عراقی و ایرانی جهت خدمت رسانی مطلوب و بویژه موضوع غذا و اسکان، تلاش خود را مضاعف کنند. 

همزمان فرودگاه بین المللی نجف نیز امروز پنجشنبه از پذیرش ۹۷۴ پرواز تا ۲۰ صفر مصادف با اربعین حسینی خبر داده است.

«عیسی عناد الشمری» مدیرکل فرودگاه نجف گفته است که این پروازها از کشورهای مختلف دنیا به نجف برای مشارکت در زیارت اربعین حسینی صورت می گیرد و انتظار می رود که بیش از ۱۷۰ هزار زائر خارجی از این فرودگاه عزیمت خود را به سمت کربلای معلا آغاز کنند.

وی خاطرنشان ساخته است که در روزهای آینده پیش بینی می شود تعداد زائران خارجی که از طریق فرودگاه نجف وارد خاک عراق می شوند، بیشتر خواهد شد.

تلویزیون های بومی عراق نیز امروز تصاویری زنده ای از مرز «شلمچه» در جنوب عراق منتشر کردند که ورود پرتعداد زائران ایرانی را برای شرکت در مراسم باشکوه اربعین حسینی نمایش می داد.

آخرین گزارش ها از ثبت نام در سامانه «سماح» نیز حاکیست که تاکنون بیش از دو میلیون و ۴۰۰ هزار زائر ایرانی که بیش از ۸۶۰ هزار نفر آنها زنان هستند، برای مشارکت در زیارت اربعین حسینی نام نویسی کرده اند.

هنوز موج بزرگ زائران اربعین حسینی از استان های جنوبی و بغداد و شمال عراق به کربلا نرسیده و انتظار می رود از هفته آینده کربلا با موج بزرگ زائران اربعین حسینی مواجه شود.

برخی از زائران در عراق صدها کیلومتر راه را طی سه هفته یا کمتر پیاده روی می کنند تا به کربلا برسند و در طول این مسیرها، موکب های عزاداری کار پذیرایی و خستگی زدایی از جان و تن زائران را برعهده دارند.

مدیریت استان کربلا با فراهم کردن فضای خدمات و امنیتی لازم برای پذیرایی از زائران حسینی آماده شده و همزمان تعطیلی رسمی پنچ روزه در این استان که از یکشنبه آینده شروع می شود، اعلام شد تا همه اقشار مختلف کربلا اعم از مسوولان و دستگاه های دولتی و مردمی سرگرم خدمات به زائران حسینی شوند.

با افزایش جمعیت زائران در کربلا و گسترش پیاده روی زائران به سوی این  شهر  مقدس، وزارت بهداشت عراق نیز  با انتشار توصیه های متعدد در خصوص رعایت سلامت و بهداشت، عدم اسراف در مصرف آب و غذا و نریختن زباله در مسیر و اطراف موکب ها خواستار همکاری زائران برای هر  برگزاری هر چه بهتر مراسم میلیونی اربعین شده است. / 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =