۲۳ هزار تن تخم‌مرغ در مراغه تولید می‌شود

مراغه - ایرنا - مدیرجهاد کشاورزی مراغه با اشاره به ظرفیت این شهرستان در تولیدات دام و طیور گفت: سالانه ۲۳ هزار تن تخم‌مرغ در واحدهای تولیدی این شهرستان تولید می‌شود.

به گزارش ایرنا، اسماعیل کریمی روز پنجشنبه در مراسم روز جهانی تخم مرغ در جمع تولیدکنندگان این محصول در مراغه افزود: این شهرستان هم اکنون رتبه اول تولید این محصول را در آذربایجان شرقی به خود اختصاص داده و از تامین کنندگان این محصول در شمالغرب کشور است.

وی ادامه داد: در این شهرستان هم اکنون ۴۹ واحد تولیدی تخم گذار با بیش از یک میلیون قطعه مرغ تخم گذار فعال است.

کریمی اضافه کرد: در راستای حمایت از تولیدکنندگان تخم مرغ در این شهرستان، در قالب کنترل و نظارت های قانونی و بهداشتی، با واحدهای غیرمجاز و فاقد پروانه برخورد می شود.

وی گفت: وجود واحدهای تولیدی غیرمجاز می تواند در زمان شیوع برخی بیماری های دام و طیور، زمینه ساز تشدید این بیماری ها و نیز به وجود آمدن مشکلات بهداشتی و زیست محیطی شود.

وی با اشاره به شعار روز جهانی تخم مرغ افزود: مصرف تخم مرغ به عنوان یکی از اصلی ترین، ساده ترین و ارزان ترین مواد تامین کننده پروتئین برای خانواده ها، باید در سبد غذایی قرار گیرد.

کریمی اضافه کرد: هم اکنون میزان متوسط مصرف تخم مرغ در کشورمان نسبت به استانداردهای جهانی پایین بوده که این امر نیازمند اصلاح است زیرا در صورت عدم توجه به تامین پروتئین در سبد غذایی، شاهد بروز بیماری هایی در ارتباط با کاهش مواد مغذی و پروتئینی خواهیم بود.

شهرستان مراغه با حدود ۲۶۸ هزار نفر جمعیت در ۱۲۷ کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.

۳۰۷۷/۷۴۸۷

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =