میانگین سرانه فضای آموزشی فارس پنج و دو دهم مترمربع است

شیراز-ایرنا-مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس گفت: هم‌اکنون در استان فارس میانگین سرانه فضای آموزشی برای هر دانش‌آموز پنج و دو دهم مترمربع است که تا رسیدن نقطه مطلوب در سند تحول بنیادین فاصله‌ داریم.

علی‌عسکر نجفی پنجشنبه در آیین افتتاح مجتمع آموزشی فرهنگی آیت‌الله شب‌زنده‌دار جهرمی در شهرستان جهرم گفت: در سند تحول بنیادین استاندارد پیش‌بینی‌شده برای هر دانش‌آموز ۸ متر مربع فضای آموزشی است.

وی اظهار کرد: فرسودگی مدارس یکی از چالش‌های مهم آموزش‌ و پرورش فارس است و هم‌اکنون یک هزار و  ۸۰۰ فضای آموزشی در استان تخریبی است و برای ساخت این تعداد نیازمند هزینه‌ای بالغ‌بر یک هزار میلیارد تومان هستیم که در کنار اعتبارات دولتی، حضور خیرین و تعهد آن‌ها برای ساخت مدارس امیدوارکننده است.

مدیرکل آموزش‌ و پرورش فارس بیان کرد: هم‌اکنون از ۴۲۰ فضای آموزشی در حال ساخت استان، بیش از ۱۲۰ فضا توسط خیرین در دست احداث است.

وی ادامه داد: توجه به سرانه فضاهای ورزشی در کنار آموزشی الزامی است و باوجود کاستی‌های طی چند سال گذشته، هدف‌گذاری‌هایی برای رفع کمبود در این بخش نیز شده به‌نحوی‌که هم‌اکنون ساخت بیش از ده‌ها زمین چمن مصنوعی و استخر را در دستور کار قرار داده‌ایم.

عسگری بیان کرد: مدرسه شکل‌دهنده آینده جامعه و عاملی مؤثر در ارتقای کیفیت آموزشی و پرورشی دانش آموزان است و هر چه کیفیت این فضا بیشتر باشد، تعلیم و تربیت نیز باکیفیت‌تر خواهد بود.

وی ادامه داد:  آموزش‌ و پرورش فارس، نیروی انسانی و تجهیزات از عوامل مؤثر در ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت است و در کنار آن فضای آموزشی نیز از عوامل مؤثر و تعیین‌کننده در این زمینه است.

رئیس اداره آموزش‌ و پرورش شهرستان جهرم در حاشیه این افتتاح که بدون حضور خبرنگاران و اغلب خبرگزاری ها انجام شد، گفت: مجتمع آموزشی فرهنگی آیت‌الله شب‌زنده‌دار جهرمی دارای  ۵ بخش و ۲ واحد آموزشی است که در زمینی به متراژ۷  هزار مترمربع و زیربنای ۶ هزار مترمربع بااعتباری بالغ‌بر ۱۲۰ میلیارد ریال ساخته‌شده و ظرفیت پذیرش نزدیک به ۷۰۰ دانش‌آموز را دارد.

مهدی نیک‌فر افزود: این مجتمع آموزشی زیر نظر موسسه خیریه نیک اندیشان توسعه فرهنگ(ناتف) و با پیگیری وزیر ارتباطاتدر مدت دو سال ساخته‌شده و مجهز به زمین چمن مصنوعی به متراژ۸۰۰ مترمربع، سرایداری و سالن مجهز ورزشی به متراژ ۸۰۰ مترمربع است و تمام کلاس‌های این مجتمع آموزشی مجهز به برد هوشمند و فیبرنوری است.

وی ادامه داد: این مجتمع آموزشی دارای آزمایشگاه مجهز، نمازخانه و سالن امتحانات نیز است و تمام ۲۸ کلاس‌ها درس آن  نیز دارای خط تلفن سانترال هستند.

نیکفر ابراز کرد: در زمان حضور مدیرکل آموزش‌وپرورش فارس در شهرستان جهرم،علاوه بر این مجتمع آموزشی، یک کلاس بازی و یادگیری نیز در مدرسه ابتدایی شهید منصور محبوبی این شهرستان به بهره‌برداری می‌رسد که در فضایی به متراژ ۵۶ مترمربع و با هزینه‌کرد ۲۰ میلیون تومانی به همت یکی از خیرین جهرم آماده و تجهیز شده است.

رئیس اداره آموزش‌وپرورش شهرستان جهرم بیان کرد: در مدرسه ابتدایی فاطمیه ضیغمی جهرم نیز یک کلاس درس تربیت‌بدنی در متراژ ۱۶۰ مترمربع و بااعتبار ۳۰ میلیون تومان توسط  معاونت تربیت‌بدنی و سلامت اداره کل آموزش‌وپرورش استان راه‌اندازی شده که مجهز به خانه ژیمناستیک و امکانات صخره‌نوردی است.

 در سفر مدیرکل آموزش‌وپرورش به شهرستان جهرم، معاونین توسعه مدیریت و پشتیبانی، تربیت‌بدنی، سلامت و روسای ادارات سمپاد(سازمان ملی پرورش اتعدادهای درخشان) و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان فارس نیز وی را همراهی می‌کردند. 

در هفته‌های گذشته گفته شده بود این مراسم با حضور وزرای آموزش و پرورش و ارتباطات در جهرم برگزار خواهدشد.

شهرستان جهرم در فاصله ۱۹۳ کیلومتری از جنوب شرق شیراز قرار دارد.

۹۹۱۰ /۱۸۷۶