سهم ۲۵ درصدی فناوری نانو از تولیدات علمی کشور

تهران-ایرنا- دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با اشاره به رشد تولیدات علمی ایران گفت : براساس آمارها سال گذشته  تولیدات علمی ایران در زمینه مقالات فناوری نانو از مرز ۱۰ هزار مقاله گذشت و حدود ۲۵ درصد تولیدات علمی کشور به این حوزه اختصاص دارد.

«سعید سرکار» روز پنجشنبه در آیین  افتتاح دوازدهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو افزود: ایران در حال حاضر ۳۰ هزار متخصص در حوزه نانو فناوری در مقاطع کارشناسی ارشد و بالاتر دارد.

وی با بیان این‌که آنچه که باعث توسعه این حوزه شده تلاش‌ها و بنیه علمی متخصصان کشور بوده، ادامه داد: در تولید علم نانو از سال ۲۰۰۱ میلادی با انتشار ۱۰ مقاله فعال شدیم و در آن زمان رتبه ۵۷ دنیا را داشتیم اما در سه سال گذشته رتبه چهارم دنیا را بدست آورده ایم.

سرکار بیان کرد: این عدد نشان می‌دهد که ایران از بنیه علمی قوی برخوردار است و بدون این بنیه علمی، موفقیتی در حرکت در مرزهای دانش و توسعه علمی حاصل نمی‌شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو ادامه داد: فناوری نانو پیشرفت کرده و در حال پیشرفت است ، ما به صاحبان صنعت این پیام را داده ایم که اگر امروز از این فناوری نوظهور غافل شوند در آینده رقابت‌پذیری خود را از دست خواهند داد.

وی یادآور شد: این پیام نیز به خوبی و درستی از سوی صنایع دریافت شده به گونه‌ای که ما امروز شاهد ایجاد بیش از ۲۲۰ شرکت تولیدی در حوزه نانو فناوری هستیم.

دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تعداد محصول نانوفناوری مورد تایید در بازار را ۶۱۰ محصول ذکر کرد و گفت: علاوه بر آن نانو فناوری در بیش از ۱۵ حوزه صنعتی کاربردی شده است.

وی بیان کرد: در حال حاضر تمرکز ما بر صنعتی‌سازی و توسعه بازار به ویژه توسعه صادرات محصولات نانویی است.امروزه شاهد رشد ۸۰ تا ۱۰۰ درصدی بازار نانو هستیم تا آنجا که  در سال ۱۳۹۶ بازار محصولات نانویی در ایران ۱۴۰۰ میلیارد تومان بوده و این میزان در سال ۱۳۹۷ بیش از ۲۶۰۰ میلیارد تومان شده است که بخشی از این بازار مربوط به کشورهای خارجی است.

وی افزود: امیدواریم  این رشد و توسعه نانو به صورت فزاینده‌ای ادامه یابد زیرا به چنین جایگاهی قانع نیستیم چون توان و لیاقت کشور را فراتر از آن چیزی می‌بینیم که اکنون وجود دارد.

سرکار یادآور شد:  هدف‌گذاری ما این است که در سال ۱۴۰۴ شاهد صادرات یک میلیارد دلاری محصولات نانویی ایران  باشیم که در این راستا نیز برنامه‌ریزی‌هایی انجام شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha