پذیرش، مهمترین مرحله در درمان اختلالات روانی

تهران - ایرنا - دهم ماه اکتبر (هجدهم مهرماه) روز جهانی سلامت روان نامگذاری شده است. هدف از این رویداد افزایش آگاهی، پذیرش و اقدام برای درمان این اختلالات است.

اختلالات روانی شامل طیف وسیعی از اختلالات با علائم مختلف هستند. اختلالات روانی معمولا به صورت ترکیبی از تفکرات، احساسات، رفتار و روابط غیر طبیعی نمایان می‌شوند. اسکیزوفرنی، افسردگی، ناتوایی ذهنی، اختلال دو قطبی و اختلالات ناشی از اعتیاد از جمله شایع‌ترین اختلالات روانی هستند.
 مرحله اول برای کمک به بیمار، تشخیص صحیح است. معمولا علائم بیماری‌های روانی به دلایل مختلفی از جمله عدم آگاهی، ننگ اجتماعی، ترس از انزوا و تنهایی، ترس از تمسخر و اخراج از کار، ‌نادیده گرفته می‌شوند. توجه به رفتار، گفتار و احساسات فرد توسط خود او و اطرافیانش برای تشخیص بیماری ضروری است. مرحله بعد قبول شرایط توسط بیمار و اطرافیان است. مرحله انکار هرچه بیشتر به طول بیانجامد، بیمار بیشتر آسیب می‌بیند و از موفقیت درمان کاهش می‌یابد.
اختلالات روانی در صورت تشخیص به موقع و درمان صحیح، به راحتی قابل درمان و کنترل هستند و بیمار می‌تواند در تمام فعالیت‌های اجتماعی و روابط دوستانه شرکت کند.
 
روش‌های موثر برای سلامت روان عبارتند از :
-داشتن روابط اجتماعی سالم و معاشرت با افراد
-شرکت در فعالیت‌های اجتماعی
-به اشتراک گذاری افکار و احساسات با مشاور و افراد امین
-داشتن هدف و انگیزه در زندگی
-ورزش منظم و کاهش وزن
-پیروی از رژیم غذایی سالم
-توجه به سلامت جسمی
-دوری از افراد منفی و آزاردهنده
-عوض کردن محیط کار و زندگی در صورت نیاز
-تحکیم روابط خانوادگی
-پایبندی به ارزش‌های مثبت
-مراجعه به مشاور و روان‌پزشک در صورت مشاهده علائم اختلالات روانی

سلامت روان سالمندان
بر اساس آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت، در سراسر جهان تعداد جمعیت سالمند رو به افزایش است و برآورد می‌شود بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۵۰ میلادی، ‌نسبت جمعیت بالای ۶۰ سال در سراسر جهان دو برابر شود و از ۱۲ درصد به ۲۲ درصد برسد، از این رو سلامت روان سالمندان حائز اهمیت است. اختلالات روانی و عصبی سالمندان ۶.۶ درصد از کل ناتوانی‌های این قشر سنی را شامل می‌شود. حدود ۱۵ درصد از بزرگسالان بالای ۶۰ سال از یک اختلال روانی رنج می‌برند.
افسردگی ناشی از شرایط جسمی مانند دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، اضافه وزن، رماتیسم، پوکی استخوان و کم‌شنوایی بیشتر در میان این گروه سنی دیده می‌شود. مشکلات اقتصادی نیز از دیگر عواملی است که سلامت روان سالمندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
 زوال عقل نیز یکی دیگر از عوامل خطر بیماری‌های روانی است. بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند که از این میان ۶۰ درصد در کشورهای فقیر و کم درآمد زندگی می‌کنند. برآورد می‌شود تعداد مبتلایان به زوال عقل در سال ۲۰۳۰ میلادی به ۸۲ میلیون نفر و در سال ۲۰۵۰ میلادی به ۱۵۲ میلیون نفر برسد.
مشارکت در فعالیت‌های اجتماعی و گروهی، استفاده از شبکه‌های اجتماعی، شرکت در جمع خانواده و دوستانه، معاشرت با افراد شاد، مسافرت، تبعیت از رژیم غذایی سالم و کاهش وزن از جمله عواملی است که در سلامت روان سالمندان نقش دارد. نقش خانواده در حمایت روانی سالمندان بسیار زیاد است.
دهم ماه اکتبر (هجدهم مهرماه) روز جهانی سلامت روان نامگذاری شده است. تمرکز این روز در سال ۲۰۱۹ میلادی بر پیشگیری از خودکشی است. بر اساس آمار سازمان جهانی بهداشت هر ۴۰ ثانیه یک نفر بر اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهد.
این رویداد فرصتی برای افزایش آگاهی در مورد سلامت روان و حمایت این افراد توسط خانواده و اجتماع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha