۱۸ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۱:۲۴
کد خبرنگار: 1270
کد خبر: 83511195
۰ نفر

برچسب‌ها

۴۳.۵ میلیارد ریال زکات در بوکان جمع‌آوری شد

مهاباد- ایرنا- رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) بوکان گفت: از ابتدای امسال تاکنون ۴۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال زکات در این شهرستان جمع‌آوری شده است.

قادر درویشی روز پنج‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه زکات جمع‌آوری شده امسال نسبت به سال گذشته ۱۳درصد افزایش یافته‌ است، اظهار داشت: از مجموع زکات جمع‌آوری شده امسال ۱۱۰ میلیون ریال به صورت نقدی و بقیه آن به صورت کالایی بوده که ۲۸۷ عامل و ۶ روحانی در جمع‌آوری آن فعالیت داشته‌اند.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۳۸۰ میلیارد ریال زکات در این شهرستان جمع‌آوری شده بود، اضافه کرد: این شهرستان طی سال‌های اخیر در پرداخت زکات پیشتاز بوده و توانسته رتبه دوم را در آذربایجان‌غربی به خود اختصاص دهد.

وی با بیان اینکه مودیان پرداخت زکات شهرستان ۹ هزار و ۱۷ نفر هستند، اظهار داشت: زکات جمع‌آوری شده در هر روستای این شهرستان برای نیازمندان همان روستا هزینه می‌شود و مابقی نیز صرف احداث طرح‌های عام‌المنفعه از جمله احداث پل، مسجد و بهسازی راه و دیگر خدمات رفاهی خواهد شد.  

زکات در لغت به ۲ معنای رشد و نمو و پاکی آمده است؛ واژه زکات به سهمی اطلاق می‌شود که انسان از مال خود خارج می‌کند و به فقرا می‌دهد و به این دلیل است که در پرداخت آن، امید رشد و افزایش مال همراه با خیر و برکت وجود دارد که موجب تزکیه و پاکی روح پرداخت کننده می‌شود.

در قرآن کریم آمدن زکات در کنار نماز نشانه آن است که رابطه با خداوند متعال از طریق نماز حاصل شده است و رابطه با مخلوق خداوند از راه ادای زکات برقرار می‌شود.

همراهی این‌ ۲ به جهت اهمیت ویژه آنهاست زیرا نماز در آیات قرآن کریم و روایات اسلامی از جایگاه خاصی برخوردار است و زکات نیز در دین اسلام در بعد اقتصادی و اجتماعی بسیار اهمیت دارد.

گندم، جو، خرما، کشمش، طلا، نقره، شتر، گاو و گوسفند مواردی است که زکات به آنها تعلق می‌گیرد.

 هم اکنون پنج هزار و ۸۸ خانوار با جمعیت ۱۰ هزار و ۲۳ نفر تحت حمایت کمیته امداد امام خمینی(ره)  بوکان هستند.  

۷۵۱۰/۳۰۲۰/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha