روزانه نزدیک به ۲۵۰ تن زباله وارد سایت پسماند آزادشهر می‌شود

گنبدکاووس - ایرنا - مسوول واحد حقوقی اداره حفاظت محیط زیست سه شهرستان گنبدکاووس، آزادشهر و رامیان گفت که مشکل زیست‌محیطی سایت پسماند آزادشهر که روزانه نزدیک به ۲۵۰ تن زباله وارد آن می‌شود؛ تنها با بازیافت و نیز کاهش دفن زباله‌ها برطرف می‌شود.

آنه محمد متقی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: روزانه ۲۲۰ تا ۲۵۰ تن زباله از هفت شهرستان واقع در شرق استان گلستان شامل گنبدکاووس، آزادشهر، رامیان، مینودشت، گالیکش، کلاله و مراوه تپه وارد سایت بازیافت آزادشهر می‌شود.

وی با بیان اینکه در سال‌های گذشته بخش قابل توجهی از زباله‌های وارد شده به این سایت، دفن می‌شدند افزود: اکنون فقط ۳۰ درصد زباله‌ها دفن و بقیه تفکیک و بازیافت می‌شوند.

متقی اضافه کرد: به تازگی کارگروه مدیریت پسماند گلستان در مصوبه‌ای به شهرداری‌ها و دهیاری‌های استان این نهادها را موظف به اجرای طرح تفکیک زباله از مبدا کرده که در صورت اجرای مصوبه، بخش قابل توجهی از زباله‌های ورودی به سایت پسماند آزادشهر کاهش می‌یابد.

وی تصریح کرد: علاوه بر این در سایت زباله آزادشهر با حضور چند شرکت بخش خصوصی اقدامات لازم برای تفکیک زباله، تصفیه شیرابه‌ها و تبدیل زباله‌های فاسد شدنی به کمپوست در حال انجام است.

مسوول واحد حقوقی اداره حفاظت محیط زیست شهرستانهای گنبدکاووس، آزادشهر و رامیان ادامه داد: با اقدامات در دست انجام کنونی پیش بینی می‌شود ظرف چند ماه آینده دفن زباله‌ در سایت پسماند آزادشهر به صفر برسد که با تحقق آن مشکل زیست محیطی به حداقل ممکن خواهد رسید.

متقی در خصوص گله‌مندی برخی روستائیان اطراف سایت زباله آزادشهر نسبت به بوی بد این مکان گفت: بو بیشتر ناشی از آتش گرفتن زباله‌های تلمبار شده توسط افراد مختلف است که تولید گاز متان می‌کند.

وی ابراز امیدواری کرد با اجرای طرح تفکیک زباله در مبدا توسط شهرداری‌ها و دهیاری‌های شرق گلستان و نیز تبدیل کامل زباله‌های تر و فاسدشدنی به کمپوست در سایت زباله آزادشهر، این مشکل مردم و همچنین برخی مشکلات زیست محیطی باقی مانده سایت به طور کامل رفع شود.

آزادشهر افزون بر ۹۵ هزار نفر جمعیت دارد و سایت بازیافت زباله این شهرستان در سال ۱۳۹۵ راه اندازی شده است.

نیمی از جمعیت تقریبی ۱.۹ میلیون نفری گلستان در شرق این استان زندگی می کنند. 

/۳۰۳۹/

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =