کمیته‌امداد بیش از پنج هزار واحدمسکونی در مناطق زلزله‌زده احداث کرد

کرمانشاه- ایرنا- رییس کمیته امدادامام خمینی (ره) گفت: این نهاد به تعهد خود برای احداث پنج هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی شهری و روستایی مددجویان زیرپوشش در مناطق زلزله‌زده استان کرمانشاه طی کمتر از ۲ سال عمل کرده‌است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، سیدمرتضی بختیاری روز پنجشنبه در دیدار با هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه که در مهمانسرای استانداری برگزار شد، افزود: کمک به ایجاد سرپناه و مسکن برای مددجویان یکی از برنامه‌های مهم کمیته امداد در کشور است و در استان کرمانشاه نیز امسال ۴۰۰ واحد مسکونی به مددجویان واگذار می‌شود.

وی، یکی از دغدغه‌های مهم کمیته امداد را تهیه مسکن برای مددجویان مستاجر شهرها دانست و گفت: کمیته امداد در تفاهم نامه ای که با دولت امضا کرده در راستای رفع این دغدغه تلاش می‌کند.

بختیاری گفت: کمیته امداد کرمانشاه در بحث اشتغال زایی چهار سال پشت سر هم بین استان ها کشور رتبه اول را کسب کرده و در سال ۹۷ نزدیک پنج هزار و ۳۰ شغل در استان ایجاد کرده است.

وی همچنین به اختصاص ۲۴۰ میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی برای اشتغال بیش از هفت هزار مددجوی کمیته امداد استان کرمانشاه در سالجاری خبر داد و ابراز امیداوری کرد: که این مهم محقق شود.

رییس کمیته امداد در ادامه یکی از مهم ترین مولفه‌های موفقیت را جلب مشارکت های مردمی دانست و اظهار داشت: با وجود اینکه ۶ ماه از سال می‌گذرد مردم کرمانشاه ۲۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان زکات و پنج میلیارد تومان نیز در بحث جشن نیکوکاری به مردم بی‌بضاعت کمک کرده‌اند که جای    قدردانی دارد.

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) در پایان از تلاش‌ها و زحمات استاندار کرمانشاه در بحث خدمت رسانی به زلزله زدگان سیل زدگان کرمانشاه قدردانی کرد. 

طرح مسکن مددجویان کمیته امداد در اولویت قرار دارد

 استاندار کرمانشاه نیز در این دیدار گفت: در تفاهم نامه ای که با ستاد اجرایی فرمان امام (ره) برای ساخت سه هزار واحد مسکونی در استان منعقد شده، نیازهای واحدهای مسکونی مددجویان کمیته امداد را در اولویت قرار می‌دهیم.

هوشنگ بازوند در ادامه بیان داشت: بسیاری از واحدهای مسکونی مهر استان برای اتمام فاقد متقاضی است می‌توانیم آنها را به مددجویان کمیته امداد واگذار کنیم، به ویژه در مسکن مهر شهرستان دالاهو که در راستای کمک به مستاجران زلزله زده کمیته امداد سرپل ذهاب می تواند ایده خوبی باشد.

بازوند در این دیدار با قدردانی از خدمات اشتغال کمیته امداد در استان گفت: یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است اعتبارات زمانی به دستگاه ها برای انجام برنامه ها ابلاغ می شود که فصل و کار به اتمام رسیده و به زمستان و پاییز می‌خوریم.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید.
البته در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.
مسئولان ارشد کرمانشاه گفته اند که همه واحدهای خسارت دیده روستایی و شهری استان را تا پایان سال ۹۸ تکمیل می کنند.

وجود چهار هزار و ۲۰۰ اثر ثبت شده ملی، یک اثر ثبت شده جهانی و ده ها اثر گردشگری که هنوز به ثبت نرسیده اند حاکی از استعداد بالای کرمانشاه در بخش گردشگری است.
بیستون و طاق بستان، معبد آناهیتا، طاق گرا، گور دخمه اسحاق وند، تکایای بیگلربیگی و معاون الملک، بوستان کوهستان، بازار سنتی، سراب های نیلوفر، هرسین، صحنه، روانسر، غار قوری قلعه، غار پراو، کاروانسراهای شاه عباسی و ماهیدشت، آبشار پیران و ... از مهمترین آثار تاریخی و طبیعی گردشگری در استان کرمانشاه است.
استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۲ هزار و ۶۰۰ روستا و ۳۴ شهر دارد.

۳۲۰۹/۸۰۶۶