سازمان ملل؛ همدست ائتلاف سعودی در محاصره یمن

تهران- ایرنا- «یحیی عباس شرف الدین» نایب رئیس شرکت بنادر دریای سرخ یمن، مدعی شد: سازمان ملل متحد شریک اصلی متجاوزان و همدست آن ها در محاصره یمن است.  

به گزارش پایگاه خبری المسیره یمن، شرف الدین روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگاران افزود: ائتلاف سعودی هیچ اعتبار و ارزشی به مجوزهای بارگیری کشتی ها که از سوی سازمان ملل متحد صادره شده، قائل نیست.

وی اظهار کرد: آزادی نفتکش های توقیف شده در اطراف بنادر یمن به خواست و اراده ائتلاف سعودی مرتبط است و آن‌ها هستند که هر وقت بخواهند این کشتی ها را توقیف یا رفع توقیف می کنند.

پیش‌تر جنبش انصارالله اعلام کرده بود که نخستین کشتی حامل سوخت پس از ممانعت ائتلاف عربستان برای سوخت رسانی به الحدیده، وارد این بندر در غرب یمن شد.

هرچند که شرکت نفت یمن حجم این نفتکش را اندک عنوان کرده و افزوده است که این حجم سوخت تنها نیاز دو روز بخش های مهم و حساسی که با سوخت دیزل کار می کنند را پوشش می دهد.

شرکت نفت یمن نیز با صدور بیانیه ای اعلام کرد که کشتی پهلو گرفته در بندر الحدیده پس از توقیف ۵۵ روزه از سوی ائتلاف عربستان روز چهارشنبه وارد الحدیده شد.

پیش از این شرکت نفت یمن با صدور بیانیه ای هشدار داده بود که در صورت تداوم جلوگیری عربستان سعودی از ورود نفتکش ها به بندر الحدیده یمن، ارائه خدمات ضروری به مردم متوقف و این کشور با فاجعه دیگری مواجه خواهد شد.

شرکت نفت یمن تیرماه گذشته نیز اعلام کرد که ائتلاف سعودی ۶ کشتی حامل فرآورده‌های نفتی را با وجود داشتن مجوز رسمی سازمان ملل در چند مایلی بندر الحدیده توقیف کرده است.

دولت مستعفی یمن و جنبش انصارالله در مذاکرات صلحی که ۱۳ دسامبر سال گذشته (۲۲ آذر ماه ۹۷) در استکهلم پایتخت سوئد انجام شد به توافق هایی درباره استان های ساحلی الحدیده و تعز دست یافتند، اما این توافق ها با توجه به اختلاف های دو طرف بر سر جزئیات آن، اجرا نشده است.

عربستان و امارات از فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور غربی  و عربی و با کمک آمریکا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کردند.

بر اثر این تجاوز تاکنون بیش از یکصد هزار یمنی کشته شده و بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، قطحی در این کشور به بزرگ ترین فاجعه انسانی در جهان تبدیل شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =