سناتور جمهوری‌خواه آمریکا به اردوغان هشدار داد

تهران- ایرنا- سناتور لیندسی گراهام روز چهارشنبه در واکنش به تهاجم نظامی ترکیه به شمال سوریه گفت که آنکارا بهای سنگینی برای این عملیات پرداخت خواهد کرد.

به گزارش شبکه های خبری، این سناتور جمهوری خواه ایالت کارولینای جنوبی آمریکا افزود: بزودی تلاش ها را در کنگره هدایت خواهم کرد تا (رجب طیب) اردوغان (رئیس جمهوری ترکیه) بهای سنگینی برای این عملیات بپردازد.

گراهام همچنین در گفت وگو با شبکه فاکس نیوز، تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را برای بیرون بردن نیروهای کشورش از شمال سوریه، بزرگ ترین خطای دوره ریاست جمهوری وی دانست.

وی گفت: چنانچه ترامپ به طرح عقب نشینی نیروهای نظامی آمریکا از سوریه ادامه دهد، یکی از بزرگ ترین اشتباهات دوره ریاست جمهوری خود را مرتکب شده است که موجب سر برآوردن و تقویت دوباره داعش در این بخش خواهد شد.

وی، قائل نشدن اهمیت برای منطقه خاورمیانه را طرز فکر و ذهنیتی مربوط به دوره پیش از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ دانست.

گراهام همچنین روز گذشته (سه شنبه) در توییتی نوشت: مهم نیست که رئیس جمهوری ترامپ در مورد تصمیم خود چه می گوید؛ این دقیقاً همان کاری است که رئیس جمهوری اوباما در عراق کرد که پیامدهای بسیار فاجعه بارتری از حضور در جنگ، برای امنیت ملی ما به همراه داشت.

این سناتور جمهوری خواهر، روز گذشته (سه شنبه) نیز در گفت وگو با شبکه "فاکس نیوز" با انتقاد شدید از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا برای خروج نیروهای این کشور از شمال سوریه، آن را کوته‌بینانه و غیرمسؤولانه دانست.

وی افزود: این تصمیم حساب نشده رئیس جمهوری، تمامی دستاوردهای ما را از بین برد و منطقه (خاورمیانه) را در هرج و مرج اضافی فرو می برد؛ همچنان که این امر، موجب خوشحالی ایران خواهد شد.

وی با رد هر گونه شکست گروهک تروریستی داعش، گفت: کسانی که گمان می برند این گروهک، شکست خورده است، بزودی مشاهده خواهند کرد (که این چنین نیست).

گراهام که متحد مهمی برای ترامپ به شمار می رود و متحدانی در میان دموکرات ها نیز دارد، در رشته توئیت هایی نوشت: با "مایک پمپئو" وزیر امور خارجه در مورد این مسأله که در واقع، فاجعه در حال شکل گیری است، گفت وگو خواهم کرد.

گراهام تهدید کرد که اگر دولت ترامپ به تصمیم خود ادامه دهد، وی پیش نویس قانونی را در سنا برای لغو این تصمیم ارائه می کند که به باور وی، مورد حمایت شدید هر دو حزب جمهوریخواه و دمکرات قرار خواهد گرفت.

رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه دستور خروج نظامیان آمریکایی از سوریه را صادر کرد و با دفاع از تصمیم خود برای خروج نظامیان آمریکایی از شمال سوریه، در توئیتی نوشت: زمان آن رسیده که واشنگتن از جنگ‌های بی‌پایان مضحک در منطقه غرب آسیا رها شود.

این در حالی است که کردهای سوریه اعلام کردند؛ آمریکا با خارج کردن نیروهایش در مرزهای سوریه و ترکیه، در واقع به کردها از پشت خنجر زده است.

"رجب طیب اردوغان"رئیس جمهوری ترکیه چند روز پیش از آغاز قریب الوقوع عملیات نظامی در شمال سوریه علیه کردهای این کشور خبر داد که برخی کشورهای اروپایی مانند فرانسه، آلمان و انگلیس درباره آن ابراز نگرانی کرده‌اند.

کردهای سوریه نیز از ارسال نیرو و تجهیزات نظامی به شمال این کشور برای مقابله با حمله احتمالی ترکیه خبر داده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =