اکثریت شاغلین افغانستانی در ایران بیمه نیستند

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: تعداد بیمه شدگان تبعه کشور افغانستان نسبت به جمعیتی که مقیم و شاغل در ایران هستند، بسیار کم است و برای خدمت رسانی به این افراد برنامه‌ریزی و اقدامات مناسب با همکاری سایر نهادها و سفارت افغانستان انجام شده است.

به گزارش سازمان تامین اجتماعی،  مصطفی سالاری روز چهارشنبه در دیدار با سفیر افغانستان در ایران افزود: بر اساس قانون تامین اجتماعی، امکان ارائه خدمات این سازمان به اتباع خارجی وجود دارد و در حال حاضر تعداد قابل توجهی از اتباع خارجی مقیم کشور از خدمات این سازمان استفاده می‌کنند که اکثریت آنان نیز اتباع کشور افغانستان هستند. تسهیل دریافت مجوز اقامت و اشتغال اتباع افغانستان منجر به فراهم شدن امکان خدمت رسانی سازمان تامین اجتماعی به آنان می شود.  با توجه به فراهم شدن شرایط مناسب‌تر برای انجام این کارها که در کشور انجام شده، امیدواریم در آینده تعداد بیشتری از اتباع افغانستان بتوانند از خدمات سازمان تامین اجتماعی استفاده کنند.

سالاری ادامه داد: مطابق با قانون تامین اجتماعی، کارفرمایان مکلف به بیمه کردن کارگران خود نزد این سازمان هستند.  اتباع افغانستان باید حقوق قانونی خود را از کارفرمایان مطالبه کنند و از طریق مجاری قانونی در هنگام اشتغال تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی قرار گیرند.

وی بیان کرد: انواع بیمه‌های اختیاری نیز توسط سازمان تامین اجتماعی برای متقاضیان پیش‌بینی شده است که اتباع افغانستان نیز می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: برای توسعه خدمات به اتباع افغانستان از ظرفیت‌های قانونی نهایت استفاده خواهد شد و برای انعقاد توافق‌نامه، اختصاص شعب ویژه و همکاری با سایر دستگاه‌ها نیز آمادگی داریم.

سالاری همچنین از پیشنهاد سفیر افغانستان برای تبادل تجربیات و همکاری در زمینه توسعه خدمات بیمه‌های اجتماعی در کشور افغانستان نیز استقبال کرد و گفت: سازمان تامین اجتماعی دارای ۶۵ سال سابقه فعالیت و ارائه خدمات بیمه‌های اجتماعی در کشور ایران است و هر زمان که دولت افغانستان تصمیم به توسعه خدمات بیمه‌های اجتماعی در این کشور داشته باشد، آماده انتقال تجربیات و همکاری فنی در این زمینه خواهیم بود.

رضایت سفیر افغانستان از شرایط بیمه اتباع این کشور

عبدالغفور لیوال، سفیر افغانستان در ایران نیز در این جلسه گفت: بیمه برای مهاجران افغان مقیم ایران مسئله مهمی است و در جلسات و دیدارهایی که داریم از ما می‌خواهند شرایط استفاده از خدمات بیمه را تسهیل کنیم. عدم استفاده از پوشش بیمه‌ای منجر به آسیب‌پذیری مهاجران شده است.  بسیاری از مهاجران افغانستانی امکان قانونی استفاده از خدمات سازمان تامین اجتماعی را دارند و نیازمند اطلاع رسانی بیشتر هستیم تا این افراد از حقوق قانونی خود در زمینه بهره‌مندی از خدمات تامین اجتماعی و مزایای برخورداری از این خدمات مطلع شوند.

وی ادامه داد: محدودیت‌های مربوط به دریافت مجوز اشتغال و تردد در ایران در بسیاری از موارد منجر به ایجاد مشکلاتی برای اتباع افغانستان می‌شود. اتباع افغانستان برای دریافت مجوز اشتغال در برخی از مشاغل تولیدی، تجارت و صنایع کوچک محدودیت‌هایی دارند که با همکاری دستگاه‌های مختلف اقداماتی برای کاهش این محدودیت‌ها درحال انجام است تا امکان اشتغال قانون‌مند اتباع افغانستان فراهم شود.

لیوال گفت: افزایش امکان تردد اتباع افغانستان در مناطق مختلف ایران نیز موضوع مهمی است و نقش اساسی در سامان‌دهی به اشتغال قانون‌مند آنان دارد و پیگیری‌های لازم در این زمینه انجام می‌شود.

تسهیل شرایط استفاده اتباع افغان از بیمه تامین اجتماعی که بدون کارفرما کار می کنند

لیوال خواستار تسهیل شرایط استفاده آن دسته از اتباع افغانستان شد که به صورت شخصی و بدون کارفرما در ایران مشغول به کار هستند و گفت: دانشجویان افغانستان که در دانشگاه‌های ایران مشغول به تحصیل هستند نیز از اقشاری هستند که می‌توانیم سازوکاری برای استفاده آنان از خدمات تامین اجتماعی فراهم کنیم.

وی بیان کرد: هرچه شرایط اشتغال و فعالیت قانون‌مند اتباع افغانستان سهل‌تر و آسان‌تر شود، امکان استفاده آنان از خدمات تامین اجتماعی و پرداخت هزینه‌های بیمه به این سازمان نیز بیشتر می‌شود و از طرف دیگر از آسیب‌های اجتماعی که اتباع افغانستان با آن مواجه هستند نیز کاهش می‌یابد.

سفیر افغانستان در ایران از شرایط برابر اتباع این کشور با مردم ایران در برخورداری از خدمات سازمان تأمین اجتماعی اظهار رضایت کرد و افزود: ما با مهاجران افغانستانی در ارتباط هستیم و تلاش می‌کنیم مزایای استفاده از بیمه تامین اجتماعی را برای آنان توضیح دهیم و امیدواریم با کاهش محدودیت‌های مربوط به کار و تردد آنان در ایران، امکان استفاده تعداد بیشتری از آنان از خدمات تامین اجتماعی فراهم شود.

تفاوتی بین بیمه شدگان اتباع و ایرانی ها وجود ندارد

مهرداد قریب، معاون بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی نیز در این جلسه گفت: سازمان تامین اجتماعی مطابق با قانون خدماتی مشابه به اتباع خارجی ارائه می‌دهد و تفاوتی بین آنان با سایر بیمه شدگان وجود ندارد. اتباع خارجی علاوه بر بیمه اجباری می‌توانند از بیمه‌های اختیاری و مشاغل آزاد نیز استفاده کنند و آماده ارائه خدمات به اتباع خارجی از جمله اتباع کشور افغانستان هستیم.

قریب ادامه داد: نرخ حق بیمه برای تمامی بیمه شدگان تامین اجتماعی از جمله اتباع خارجی برابر با ۳۰ درصد حقوق و دستمزد آنان است که ۲۳ درصد آن توسط کارفرما و ۷ درصد نیز توسط بیمه شده پرداخت می‌شود. افرادی که به صورت مستقل و بدون کارفرما مشغول به کار هستند نیز می‌توانند با پرداخت حق بیمه کامل از خدمات این سازمان استفاده کنند.

وی افزود: دولت ایران حمایت‌هایی را برای برخی از اقشار تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی در نظر گرفته است و در صورتی که دولت افغانستان تصمیمی در این زمینه داشته باشد، ما در سازمان تامین اجتماعی آماده همکاری هستیم.

قائم موهبتی، معاون امور استان‌های سازمان تامین اجتماعی نیز در این جلسه گفت: سازمان تامین اجتماعی تنها نهادی است که خدمات بیمه اجباری را برای نیروی کار در ایران اجرا می‌کند و کارفرمایان مکلف هستند که کارگران خود اعم از اتباع ایرانی یا خارجی را نزد این سازمان بیمه کنند.

وی افزود: اتباع خارجی که در ایران مشغول به کار هستند باید از حقوق قانونی خود مطلع باشند و از مسیر قانونی مجوزهای لازم را برای اشتغال دریافت کنند تا امکان ارائه خدمات سازمان تامین اجتماعی به آنان فراهم شود.

موهبتی با اشاره به خدمات ویژه سازمان تامین اجتماعی به زنان خانه‌دار گفت: امکان ارائه این نوع از خدمات بیمه‌ای سازمان تامین اجتماعی به زنان خانه‌دار تبعه افغانستان نیز باید بررسی شود و در صورت وجود محمل قانونی این دسته از اتباع افغانستان نیز از خدمات سازمان تامین اجتماعی بهره‌مند شوند.

احمدرضا خزاعی، مدیرکل اتباع سازمان تامین اجتماعی نیز در این جلسه گفت: اتباع خارجی دارای مجوز اقامت در ایران می‌توانند از خدمات سازمان تامین اجتماعی بدون هیچ تفاوتی استفاده کنند.

وی بیان کرد: توسعه خدمات به اتباع خارجی و از جمله اتباع افغانستان مورد توجه سازمان تامین اجتماعی است.  با تشکیل اداره کل اتباع در سازمان تامین اجتماعی، تعداد اتباع خارجی بیمه شده این سازمان از ۵ هزار نفر در سال ۹۴ به بیش از ۹۶ هزار نفر رسیده است که حدود ۹۰ درصد آنان اتباع کشور افغانستان هستند.  امیدواریم با تسهیل صدور مجوز اقامت، اشتغال و تردد اتباع افغانستان که با همکاری وزارت‌ تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت کشور در حال پیگیری و انجام است، امکان افزایش تعداد اتباع افغانستانی تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی افزایش یابد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 10 =