نشت متادون از شبکه توزیع دارو

مشهد- ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد نشت داروی متادون از شبکه توزیع رسمی را تایید کرد و گفت: طرح توزیع آن از طریق داروخانه ها مسکوت مانده و از طریق وزارت بهداشت در حال بررسی است.

محمدرضا دارابی روز چهارشنبه در نشستی با مجموعه نهادها و موسسات دولتی و غیر دولتی مرتبط با بهداشت و درمان و دانشگاه های علوم پزشکی خراسان رضوی در مشهد با اشاره به 

مصوبه ستاد مبارزه با مواد مخدر مبنی بر توزیع داروهای مخدر در داروخانه ها افزود: توزیع این نوع داروها در داروخانه مشکل را بیشتر خواهد کرد.

وی اظهار داشت: البته این طرح همچنان مسکوت مانده و به عنوان یک موضوع وزارتی در حال بررسی است.

وی ادامه داد: مسائلی که هم اکنون به تضادهای صنفی بین پزشک و داروساز منتهی می شود با بحث رودررو حل نخواهد شد و وزارتخانه در حال پیگیری موضوع است.

عضو هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی مراکز درمان اعتیاد خراسان رضوی نیز گفت: به تازگی مصوبه ای در ستاد مبارزه با مواد مخدر تصویب شده که داروهای مخدر به جای توزیع در کلینیک های تخصصی درمان اعتیاد در داروخانه ها توزیع شود، این در حالی است که در داروخانه ها بر خلاف کلینیک های یاد شده پزشک و امکانات اورژانس و لوازم احیا و نیروی کارآمد وجود ندارد.

دکتر مسعود شادنژاد افزود: با اجرای این تصمیم غیرکارشناسی حدود ۳۰ هزار کارشناس و پزشک فعال در کلینیک های ترک اعتیاد بیکار شده و بیش از یک میلیون معتاد سرپایی نیز برای دریافت خدمات ترک اعتیاد سرگردان می شوند.

عضو هیات مدیره نظام پزشکی مشهد ادامه داد: این تصمیم به دلیل عدم ارتباط با پزشکان است و امیدواریم مجلس در این زمینه وارد عمل شود و از مجمع نمایندگان استان نیز خواستار تشکیل جلسات مشترک هستیم.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز گفت: بازرسان این معاونت، مراکز ترک اعتیاد را بررسی کرده اند و مشاهده شده است دارو دهی و توزیع متادون در این مراکز مطابق سهمیه آنان به همه معتادان و مددجویان صورت نمی گیرد و داروهای دریافت نشده از عطاری ها سر در می آورد.

جبرئیل موفق افزود: این موضوع باید در جلسات کارشناسی بررسی شود و با برنامه ای که وزارت بهداشت ترتیب داده مقرر شده است در هر شهری چند داروخانه منتخب و معتمد برای توزیع متادون معرفی شود.

وی اظهار داشت: حدود ۵۰۰ درمانگاه ترک اعتیاد در مشهد وجود دارد که نمی توان آنها را تحت نظر گرفت و معلوم نیست بیمارانی که هر روز به این مراکز مراجعه می کنند چقدر سهمیه خود را دریافت می نمایند.

۳۲۲۱/۶۰۵۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =