پارک علم و فناوری دانشگاه تهران آغازگر «ریورس پیچ» است

تهران- ایرنا- رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران گفت، پارک علم و فناوری این دانشگاه آغازگر ریورس پیچ (بیان مسئله توسط دارنده مسئله) است و تا این لحظه نتایج مثبتی از این سیستم کسب کرده است.

عباس زارعی روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی ایرنا اظهار داشت: آموزش و پژوهش سرلوحه دانشگاه‌های نسل دو بود. اما در دانشگاه‌های نسل سه و چهار باید کار پژوهشی با هدف کارآفرینی انجام شود. با این رویکرد، پارک صنایع علاقمند را جذب می‌کند و پس از پاسخ فناورانه به مسائل صنعت،کارآفرینی ایجاد می‌شود.

وی ادامه داد: تمامی پارک‌های علم و فناوری و بخش‌های مرتبط مثل معاونت علمی ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سایر وزارت‌خانه‌ها علاقه‌مند به این روش برای حل مسئله هستند.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تصریح کرد: در حال حاضر در پارک علم و فناوری تهران سیستم ریورس پیچ (بیان مسئله توسط دارنده مسئله) اجرایی شده است. به این معنا که صاحب مسئله  (صنعت) موضوع خود را ارائه می‌کند و تیم‌هایی از محققان، پژوهشگران و سرمایه‌گذاران گرد هم می‌آیند و پاسخ‌های متعددی به مسئله می‌دهند. این سیستم در دنیا اجرایی شده و پاسخ های خوبی گرفته است.

زارعی توضیح داد: در مدل‌های رایج، مقاله و پژوهشی ارائه و در صورت موثر بودن آن در صنعت استفاده می‌شود. اما در مدل ریورس پیچ ضمن حل مسئله کسب و کار جدیدی شکل می‌گیرد و صاحب مسئله می تواند به این موضوع ورود نکند زیرا کسب و کار جدیدی مستقل از آن ایجاد شده است.

وی ادامه داد: از آنجایی که صورت مسئله در جهت پاسخ حل یک مسئله صنعتی بوده است، دارنده کسب و کار جدید می‌تواند در زنجیره تامین و ارزشی صنعت قرار بگیرد و صنعت باید از این کارآفرینی پشتیبانی کند و مشاغل جدید را به عنوان بخشی از زنجیره ارزشی خود بپذیرد.

رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران افزود: دارندگان مسئله از کسب و کار جدید سهام کسب می‌کنند تا اشتغال جدید را در زنجیره ارزشی خود قرار دهند و سبد محصول را کامل کنند.

زارعی توضیح داد: به عنوان مثال در حال حاضر تیم‌های استارتاپی موجود در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، روی مسائل صنایع فولاد مبارکه متمرکز شده‌اند و در صورت رفع مسئله این حوزه با استفاده از ضایعات این صنعت، کسب و کار جدیدی راه اندازی می‌کنند. به دلیل نتایج مثبت این سیستم، این مسیر برای صنایع دیگر نیز برنامه‌ریزی شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 5 =