۱۷ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۶:۴۴
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 83510572
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

بحران برگزیت و برگزاری نشست فوق‌العاده پارلمان

لندن – ایرنا – دولت انگلیس قصد دارد تا برای اولین بار در نزدیک به نیم قرن گذشته روز شنبه برابر ۱۹ اکتبر در پارلمان نشست فوق‌العاده تشکیل دهد تا درباره آینده برگزیت تصمیم گیری شود.

این نشست پس از جلسه سران اتحادیه اروپا و یازده روز مانده به خروج انگلیس از اتحادیه اروپا برگزار خواهد شد تا اگر نخست وزیر انگلیس درباره نحوه برگزیت به توافق رسیده بود به رای پارلمان گذاشته و در غیر اینصورت گزینه های جایگزین بررسی شود.

نمایندگان مجلس انگلیس بایستی در روزهای آینده درباره برگزاری این نشست فوق‌العاده که با تظاهرات مخالفان برگزیت هم زمان خواهد بود موافقت کنند.

اولین بار در سپتامبر سال ۱۹۳۹ میلادی، نمایندگان مجلس عوام انگلیس برای بررسی تحولات جنگ جهانی دوم روز شنبه تشکیل جلسه دادند. سوم آوریل ۱۹۸۲ هم آخرین باری بود که پارلمان برای تصمیم گیری درباره جنگ فالکلند نشست فوق العاده تشکیل شد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس اصرار دارد که این کشور پایان ماه اکتبر از اتحادیه اروپا خارج خواهد شد. این در حالی است که نمایندگان مجلس ماه گذشته به لایحه ای رای دادند که اگر نخست وزیر تا ۱۹ اکتبر به توافق نرسد، مهلت عضویت انگلیس در اتحادیه اروپا را تمدید کند.

صدراعظم آلمان دیروز در تماس تلفنی با نخست وزیر انگلیس گفت که توافق برگزیت تا حد زیادی غیرممکن به نظر می رسد. همچنین «دیوید ساسولی» رئیس جدید پارلمان اروپا که برای دیدار با جانسون به لندن سفر کرده بود اعلام کرد که پیشرفتی در زمینه برگزیت حاصل نشده است.

ساسولی با صدور بیانیه ای گفت: به اینجا آمدم، در حالی‌که امیدوار بودم پیشنهادهایی را برای پیشرفت در مذاکرات [برگزیت] بشنوم. اما باید اعلام کنم که هیچ پیشرفتی حاصل نشد.

وی با اشاره به این که پارلمان اروپا از پیش‌نویس توافقی که آذرماه گذشته میان دولت اسبق انگلیس و اتحادیه اروپا به امضاء رسید حمایت می کند، تصریح کرد که حاضر به پذیرش توافق جدید به هر قیمتی نخواهد بود.

بوریس جانسون هفته گذشته طرح جدیدی را درباره نحوه خروج از اتحادیه اروپا ارائه کرد که تاکنون با واکنش سر طرف اروپایی مواجه شده است.

«دونالد توسک» رئیس شورای اروپا اعلام کرد که از طرح او قانع نشده و میشل بارنیه نماینده ارشد شورای اروپا در امور برگزیت هم می گوید این طرح با دیدگاه اتحادیه اروپا فاصله زیادی دارد. انگلیس کمتر از ۲۱ روز دیگر مهلت دارد تا درباره چگونگی خروج از اتحادیه اروپا به توافق رسیده یا بدون توافق این اتحادیه را ترک کند.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =