استاندار یزد توسعه ورزش‌پهلوانی درسطح مدارس را خواستار شد

یزد - ایرنا - استاندار یزد گفت: ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای، با عناصر فرهنگی و دینی پیوند خورده و باید برای گسترش آن در بین نسل جوان از سطح مدارس برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی همگانی صورت گیرد.

محمدعلی طالبی روز چهارشنبه در دیدار با رئیس فدراسیون ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای افزود: برای گسترش این ورزش باید در مدارس نسبت به معرفی و جذب دانش آموزان علاقه‌مند اقدام شود.

وی ادامه داد: این ورزش می‌تواند نقش مهمی در غنی‌سازی اوقات‌فراغت دانش‌آموزان و تعالی فرهنگی و مذهبی نسل جوان و پیشگیری از آسیب‌ها داشته باشد.

وی یادآور شد: همکاری بین پیشکسوتان و عوامل این ورزش در استان یزد مطلوب است و با توجه به ثبت جهانی بافت تاریخی یزد، ایجاد یک زورخانه بزرگ به منظور میزبانی از رقابت‌های ملی و بین‌المللی می تواند باعث استقبال هرچه بیشتر جوانان از این رشته شود.

در پایان با  اهدای شال مروج فرهنگ پهلوانی و نماد ورزش زورخانه‌ای توسط رییس فدراسیون به استاندار یزد، وی به عنوان سفیر فرهنگ پهلوانی معرفی شد .

حدود چهار هزار نفر از علاقه‌مندان به این ورزش اصیل ایرانی در رده‌های مختلف سنی در استان یزد سازماندهی شدند که از این تعداد ۲ هزار و ۷۰۰ نفر از بیمه ورزشی برخوردارند.

در تاریخ معاصر استان یزد در رشته ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای نامورانی مانند «پهلوان بزرگ یزدی»، «پهلوان ابراهیم حلاج» و «پهلوان محمد عبدل معروف به پهلوان کوچک» وجود داشته‌اند که قدمت این ورزش را در استان نشان می دهد.

این رشته مجموعه حرکت‌های ورزشی با اسباب و بی‌اسباب، آداب و رسوم مربوط به آنهاست که در محدوده تاریخی و فرهنگی ایران از گذشته‌های دور رواج داشته است.

در یزد از کودک چهار ساله تا پیرمرد ۸۰ ساله در این رشته فعالیت دارند و ۷۰ درصد فعالان ورزش‌ پهلوانی استان یزد را جوانان تشکیل می‌دهند.

استان یزد ۴۸ هیأت ورزشی و افزون بر ۶۵ هزار بیمه شده زیرپوشش بیمه در رشته‌های مختلف دارد.

۷۵۳۶/ ۶۰۱۴/

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =