۱۷ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۰
کد خبرنگار: 2242
کد خبر: 83510227
۴ نفر

برچسب‌ها

بازارچه ای که شهر هشتگرد را بسامان کرد

کرج - ایرنا - ساکنان شهر یکصد هزار نفری هشتگرد شهرستان ساوجبلاغ سال‌ها بود که از آسیب‌های متعدد پدیده دستفروشی رنج می بردند معضلی که سیمای شهر را برافروخت. 

به گزارش ایرنا؛ آسیب های متعدد و آشکار و پنهان دستفروشی در هر نقطه از کشور از جمله شهرستان ساوجبلاغ موضوعی نیست که به سادگی از کنار آن گذشت، پدیدهای که  از جمع آوری اساس و وسایل دستفروشان توسط ماموران سد معابر تا  شکایت های مردمی  همواره با نارضایتی ها همراه بوده است.
با این اوصاف پدیده دستفروشی در سطح شهرها با مسائل مختلفی مانند مزاحمت برای خانواده ها و اصناف، خرید و فروش اجناس بی کیفیت و بدون شناسنامه و سد معبر همراه بوده و از دیگر سو خود دستفروشان هم که نان آوران خانواده یا زنان سرپرست خانواده هستند از سرما و گرمای روزگار به ستوه آمده و داشتن مکانی مناسب برای کسب روزی آرزویی دیرینه به شمار می رود.
سالها بود که شهر هشتگرد مرکز شهرستان ساوجبلاغ نمادی از شلوغی و ازدحام در پیاده‌روها  داشت و  مردم از خیل دستفروشان در معابر رنج می بردند، عده‌ای فروشنده بدون توجه به رعایت حقوق شهروندان با اشغال پیاده روها بساط پهن کرده و درآمد کسب می‌کردند، از دیگر سو شغلی که ضمن تحمل سخت سرمای زمستان و گرمای تابستان نه امنیتی داشت و نه بیمه‌ای.
مسئولان شهری نیز در جواب منتقدین پاسخی جز سکوت نداشتند و راه حلی برای مشکل در نظر گرفته نشده بود ، بخشی از ملاقات‌های عمومی شهردار به گلایه‌های عابرین و کسبه از سد معابر و بخشی دیگر به درد دلهای دستفروشانی تعلق داشت که از این راه امرار معاش می‌کردند و همچنان پاسخ‌ها سکوت بودتا اینکه طرح مدونی در ساماندهی دستفروشان اعلام شد و این طرح در زمینی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع قابلیت اجرا یافت.
حال این روزها اگر گذرتان به شهر هشتگرد افتاده باشد و از پیاده روهای این شهر عبور کنید دیگر خبری از آن همه ازدحام و شلوغی نیست.
معضل چندین ساله دستفروشان با استفاده از راهکار ساماندهی آنان در دستور کار شهرداری قرار گرفت و پس از چند سال موفق شد شهر را از این همه ازدحام و شلوغی نجات دهد و امروز دیگر خبری از آن همه بی‌نظمی و مزاحمت و دعواهای وسط پیاده روها نیست.
شهردار هشتگرد می گوید: از وقتی مسئولیت شهرداری را عهده دار شدم بخشی از ملاقات‌های عمومی مردم،  گلایه‌های عابران و کسبه از سد معابر و همچنین دستفروشانی بود که از این راه امرار معاش می‌کردند اما به دلیل نبود چاره در مقابل این مطالبه مردم سکوت می‌کردم. 
امیر بهمنی در گفت وگو با ایرنا گفت: رایزنی‌های بسیاری برای ساماندهی دستفروشان در دستور کار قرار گرفت و با موافقت شورای اسلامی این شهر زمینی به مساحت ۱۰ هزار مترمربع را به محلی برای استقرار دستفروشان اختصاص دادیم تا آبرومندانه به کاسبی حلال  بپردازند. 
وی افزود: احداث بازار دائمی دستفروشان هشتگرد در بلوار خبرنگار اقدامی بود که در ابتدای مسیر با انتقادات فراوانی روبرو شد و اکنون پس از سه ماه از افتتاح، توانسته‌ایم‌ شاهد رونق آن باشیم و بسیاری از شهرداران هم در بازدید از این مجموعه آن را طرحی مناسب در ساماندهی دستفروشان بیان کرده‌اند.
شهردار هشتگرد گفت: این طرح در راستای اجرای ماده ۱۶ قانون بهبود فضای کسب و کار عملیاتی شد  و این  بازارچه با هدف ساماندهی مشاغل خانگی و صنایع دستی هم کاربرد لازم را دارد و امروز تعداد زیادی از غرفه ها متعلق این صنف است.
وی افزود: اولویت اول ما ساماندهی دستفروشان بود و باحضور  استاندار  البرز  این طرح کلید خورد و امروز  ۱۴۰ غرفه در اختیار دستفروشان هشتگردی قرار گرفته و مشغول کار و تلاش هستند.
بهمنی بیان داشت: اجرای مراحل مختلف آن شامل جدول گذاری، زیرسازی و بتن غرفه‌ها و محوطه سازی انجام شد که به دلیل پیشرفت مناسب آن مفتخر به دریافت لوح تقدیر از استاندار البرز شدیم.
شهردار هشتگرد  افزود: اگر چه انتقاداتی برای ساخت این بازارچه وجود داشت ولی عزم مدیریت شهری ساماندهی این مهم و تکمیل پروژه بود که در سال جاری عملیات تجهیز این بازارچه شامل ساخت غرفه‌ها، اجرای سقف و دیوارهای جدا کننده، سرویس بهداشتی و نمازخانه، انشعابات برق آب و غیره با تلاش شبانه‌روزی انجام و در ۲۳ تیر ۹۸ این پروژه افتتاح شد..
وی گفت:  ۱۴۰ غرفه در این پروژه جانمایی و احداث شده و به جرات می توان گفت که تخصیص این غرفه‌ها در ابتدای کار بسیار مشکل و حتی با در نظر گرفتن امتیازات ویژه از قبیل رایگان بودن آن ها به کندی صورت می‌گرفت.
بهمنی افزود: انجام برنامه‌های مختلف فرهنگی در بازارچه، برگزاری جشنواره‌های غذا و نمایشگاه پاییزه، استقرار ایستگاه تاکسی، تبلیغات گسترده، در نظر گرفتن سرویس رایگان و همچنین تلاش شبانه‌روزی پرسنل سد معبر شهرداری در معیت ماموران نیروی انتظامی در جمع آوری دستفروشان  موجب شد تا رونق بازار روز افزون شده و اکنون پس از گذشت سه ماه بیش از ۵۰۰ درخواست برای تخصیص غرفه به شهرداری ارائه شده است.
وی گفت: استفاده بهینه از فضاهای خالی و محوطه بازار و بصورت ویژه همکاری و مشارکت غرفه‌داران موجب شد تا این محل به فضایی مناسب برای خرید خانواده‌ها تبدیل شود.
شهردار هشتگرد افزود: حاشیه این بازارچه، محلی برای برگزاری دیگر نمایشگاه‌های شهرستان نیز هست.
بهمنی ضمن اشاره به راه‌اندازی نمایشگاه توانمندی‌های روستایی و عشایر شهرستان در این مکان گفت: این نمایشگاه می‌تواند ضمن سود رسانی به غرفه‌داران، در رونق این بازار نیز موثر باشد.
شهردار هشتگرد ضمن ابراز خرسندی از اجرای موفق این طرح بیان داشت: اشتغالزایی و به صورت ویژه ایجاد فضای کسب و کار برای مددجویان کمیته امداد و افراد تحت پوشش بهزیستی و نیز حمایت از زنان سرپرست خانوار افتخاری است که با نیت خیر مسئولان شهرستان و حمایت اعضای شورای اسلامی شهر حاصل گردیده و بی شک این نیت خیر خود زمینه‌ساز رونق این بازار در سال‌های آتی خواهد بود.
بهمنی بیان داشت: در راستای استقبال صاحبان کسب و کارهای کوچک و در جهت قدردانی از حمایت‌های مسئولین استانی و شهرستانی و در حمایت از کالای ایرانی در نظر داریم تا نسبت به احداث فاز دوم این بازارچه نیز اقدام نماییم و در آینده نزدیک پس از هم‌اندیشی با نمایندگان مردم در پارلمان شهری شاهد شروع به کار این بخش از پروژه نیز خواهیم بود.
ابوالقاسم پالیز گیر فرماندار ساوجبلاغ نیز رضایت غرفه داران را حاصل تلاش شهردار جوان هشتگرد برشمرد و گفت: بی شک حمایت از این طرح زمینه‌ساز تلاش‌های موثر دیگر مجموعه شهری هشتگرد در ساماندهی مشاغل خواهد بود و امیدواریم که این بازار که با تلاش مدیریت شهری به نتیجه مطلوب رسیده با حمایت مسئولان و غرفه‌داران همچنان به کار خود ادامه داده و برگ زرینی بر افتخارات شهرستان ساوجبلاغ است .
حسین رویایی از غرفه داران بازارچه شهر هشتگرد ضمن خرسندی از اجرای این طرح می‌گوید: این طرح بهترین طرحی بود که بواسطه آن دستفروشان را از  خیابانها جمع کرده و شغل اسم و رسم دار به آنها داد.
وی می‌گوید: امیدواریم چنین فضاهایی برای ساماندهی دستفروشان در دیگر مناطق کشور ایجاد شود و شاهد پدیده دستفروشی درمعابر نباشیم .
محمود عبدی از مغازه داران شهر هشتگرد هم ساماندهی دستفروشان را عاملی برای رونق کسب و کار مغازه داران شهر دانست و گفت: از زمانی که دستفروشان از سطح شهر به بازارچه انتقال پیدا کرده‌اند بازار ما مغازه‌داران رونق پیدا کرده و آنها نیز دیگر در گرما و سرما نیستند و به راحتی می‌توانند امرارمعاش کنند.
شهرستان ۲۵۰ هزار نفری ساوجبلاغ در غرب کرج مرکز استان البرز قرار دارد.
۹۹۳۳/ ۶۱۵۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =