نگاه رسانه های داخلی به ریشه های اصلی شیوع  فساد در کشور

تهران- ایرنا- رسانه های داخلی در اخبار و گزارش های امروز خود ریشه های اصلی فساد و لزوم مبارزه با آن را مورد بررسی و واکاوی قرار دادند.

به گزارش گروه نشریات خبری ایرنا، کارآمدی مدیریتی و قاطعیت در مبارزه با مفاسد اقتصادی و سیاسی ضرورتی است که علاوه بر سیاستگذاری های بلند مدت و اجرایی به ایجاد شفافیت، گردش آزاد اطلاعات و تحکیم قوانین بازدارنده در ساختار کلان کشور نیاز دارد.

بررسی امروز روزنامه ها، خبرگزاری ها و تارنماهای داخلی حاکی از آن است که موضوع فساد و ضرورت مبارزه همه جانبه با آن از مهمترین محورهای مورد بحث در فضای رسانه ای کشور به شمار می رود.

رسانه های منتسب به جریان اصلاح طلب در این راستا تاکید کرده‌اند: اگر ما به اصلاح ساختار نپردازیم طبیعی است که اقدامات فعلی همچون برگزاری دادگاه‌ها نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت؛ چرا که اشکال ما خرابی ساختار است. برخورد جدی که احساس می‌کنیم امروز با مفسدان انجام می‌شود هر چند به عنوان نوعی مسکن عمل می‌کند، اما قطعا راه درمان نیست.

رسانه‌های اصولگرا نیز آورده اند: مبارزه با فساد باید در کشور باشد، تا اقتصاد هم رنگ توسعه را ببیند و هم لذت عدالت را بچشد، لوازمی دارد اگر می‌خواهیم تر و خشک  با هم نسوزند، باید به لوازم مبارزه با فساد پایبند باشیم.

رسانه های اصلاح طلب

ریشه‌های اصلی شیوع بانکداری مافیایی در ایران

به گزارش تارنمای نامه نیوز، احمد عزیزی، کارشناس ارشد بانکی در گفت وگو با تجارت فردا در پاسخ  به این سووال که صاحب‌نظران علم اقتصاد معتقدند که ریشه اصلی فسادها در اقتصاد ایران افراد نیستند بلکه سیاست‌های نادرست هستند که رانت و فساد ایجاد می‌کنند با توجه به این امر چرا نقش سیاستگذاری و سیاست‌های نادرست در زمینه بروز فساد که در اینجا بحث ما فساد بانکداری است، نادیده گرفته می‌شود؟ این مساله چه تبعاتی دارد؟، گفت: فکر می‌کنم بهتر است بگوییم چرا سیستم اصلاح نمی‌شود. به‌نظر می‌رسد اصلاح سیستم و نظام بسیار سخت‌تر و پرهزینه‌تر است و به اراده متقن‌تر و تفکر منجزتری نیاز دارد. لذا آسان‌تر است به‌جای علت، با علامت برخورد کنیم. برخورد با اشخاص، برخورد با علامت است و آنان‌ که تجربه کافی دارند، می‌دانند که برخورد با علامت و رها کردن علت، امکان دارد با ایجاد رعب و وحشت در کوتاه‌مدت آثاری داشته باشد، ولی رها کردن علت‌ها آثار منفی زیان‌بارتری دارد. به‌نظر می‌رسد فاقد اراده اصلاح سیستمی هستیم که این تفکر باعث می‌شود صرفاً با اشخاص برخورد کنیم. ...

عزیزی در بخش دیگری از سخنانش افزود: به‌نظر می‌رسد نظارت هم جزئی از اجزای فساد است. متاسفانه ما اکنون کم و بیش دچار فساد سیستمی هستیم و این‌گونه نیست که نظارت از فساد سیستمی مبرا باشد. ... سهم‌خواهی ناظران، دخالت قدرت‌های غیرحرفه‌ای و غیرذی‌ربط نظارتی و امثالهم، در همه شئون از جمله در بانکداری، به وضوح باعث افزایش فساد شده است.

لزوم اصلاح ساختارها

ابوالقاسم رئوفیان در گفت‌ وگو با ایسنا، در پاسخ به این پرسش که برای مبارزه با فساد در شرایط فعلی چه راهکارهایی از اهمیت بیشتری برخوردارند و آیا روند فعلی در این زمینه قابل قبول است یا خیر؟ اظهار کرد: اگر ما به اصلاح ساختار نپردازیم طبیعی است که اقدامات فعلی همچون برگزاری دادگاه‌ها نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت؛ چرا که اشکال ما خرابی ساختار است. برخورد جدی که احساس می‌کنیم امروز با مفسدان انجام می‌شود هر چند به عنوان نوعی مسکن عمل می‌کند، اما قطعا راه درمان نیست.

رئوفیان در پاسخ به این پرسش که ادعای سیاسی بودن برخورد با فساد در ماه‌های اخیر را تا چه اندازه قبول دارد؟ اظهار کرد: من چنین چیزی را احساس نمی‌کنم و برداشتم هم این نیست. به خصوص که به نظر می‌رسد آقای رئیسی که در راس قوه قضائیه قرار گرفته از فضاهای جناحی و سیاسی فاصله می‌گیرد و با مفسدان از هر جناح و دسته‌ای که باشند برخورد می‌کنند، اما یک مسئله که باید به آن توجه شود این است که باید به سراغ دانه درشت‌ها برویم و بیشتر منشأ فساد را پیدا کنیم و مشکلات را سیستماتیک برطرف سازیم.

روزنامه آرمان ملی در گزارشی با عنوان؛ مبارزه با فساد اول از مجلس آغاز شود، نوشت: فساد اقتصادی چگونه شکل می‌گیرد؟ چرا حکومتی که برگرفته از مبانی فکری تطهیرشده دینی است دچار افزایش پرونده‌های فساد اقتصادی شده است؟ سوال اغلب مردم این است که چرا با توجه به اینکه اسلام بیش از همه ادیان دیگر فساد اقتصادی را مذموم و محکوم می‌کند اما پرونده‌های فساد اقتصادی در جامعه ما روزبه‌روز در حال افزایش است. بدون‌شک پاسخ این پرسش‌ها به عوامل مختلفی مانند ناقص‌بودن قوانین، اجرای نادرست قوانین و همچنین فقدان نظارت کافی بازمی‌گردد.... آیت‌ا...محسن  غرویان استاد حوزه و دانشگاه در گفت و گو با آرمان ملی  معتقد است: «فساد اقتصادی ضربه بزرگی به کشور می‌زند.از سوی دیگر این فسادها به حیثیت علما و روحانیون به‌عنوان عناصر اصلی حکومت آسیب وارد می‌کند. انتظار مردم از حکومت دینی نسبت به دیگر حکومت‌ها متفاوت است. مساله زمانی شکل خطرناکی به خود می‌گیرد که افرادی از درون به بیت‌المال دست‌اندازی می‌کنند که این مساله در بین افکار عمومی جامعه بازخورد بسیار منفی برجای می‌گذارد. متاسفانه اغلب افرادی که در دادگاه‌های فساد اقتصادی مورد محاکمه قرار می‌گیرند ظاهر غلط‌اندازی دارند و خود را متشرع نشان می‌دهند، این در حالی است که همین افراد با سوءاستفاده از ظاهر مشروع پول مردم را در بیت‌المال جابه‌جا کرده‌اند و یا در راستای منافع فردی و نزدیکان خود مورد استفاده قرار داده‌اند.

نبود شفافیت

به گزارش ایلنا، مسعود پزشکیان نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در مراسم روز جهانی استاندارد با بیان اینکه دستورالعمل‌ها باید طوری نوشته شود که فساد شکل نگیرد، اظهار داشت: مشکلاتی که در کشور داریم ناشی از دو موضوع است یکی اینکه از انتخاب ما شکل می‌گیرد و دیگر اینکه این انتخاب از عدم شفافیت در دستورالعمل‌های اجرایی ما شکل می‌گیرد.

وی با بیان اینکه در دنیای امروز برای هر حرکتی باید دستورالعمل و استانداردی مشخص وجود داشته باشد افزود: اگر در هر خدمتی، بهترین دستورالعمل را داشته باشیم وضعیت ما بهتر از شرایط فعلی می‌شود.

قانع شدن محمود صادقی از پاسخ وزیر علوم درباره بورسیه های غیرقانونی

روزنامه شرق در گزارشی به پاسخ منصور غلامی وزیر علوم  درباره  نحوه رسیدگی به بورسیه‌های غیرقانونی پرداخت و در این زمینه نوشت: وزیر علوم دیروز در مجلس به سؤالی که سه سال قبل مطرح شده بود، پاسخ داد. سؤالی درباره بورسیه‌های غیرقانونی تحصیلی که طی سال‌ها در دولت قبل به نمایندگان سابق، فرزندان‌ وزرا و آقازاده‌ها تعلق گرفته بود. اینها را محمود صادقی نماینده سؤال‌کننده در توضیح سؤال خود گفت. گستردگی این رانت تا جایی است که به گفته صادقی حتی استیضاح وزیر سابق علوم، فرجی‌دانا با آن مرتبط است. صادقی بعد از سه سال که سؤالش به صحن مجلس رسیده بود، بعد از توضیح از برخورد منفعلانه منصور غلامی وزیر علوم با این موضوع انتقاد کرد. در چنین شرایطی وزیر علوم پشت تریبون بهارستان رفت تا از  ۸۴۴ نفری بگوید که بدون داشتن شرایط لازم بورسیه تحصیلی گرفتند؛ البته بدون اینکه نامی از آقازاده‌ای ببرد. ... منصور غلامی وزیر علوم از جمله وزرایی است که از مجلس کارت زردهای زیادی گرفته است. او در آخرین حضورش برای پاسخ به سؤال‌ها نیز نتوانسته بود نمایندگان را قانع کند. دیروز اما توضیحات غلامی درباره نحوه رسیدگی به بورسیه‌های غیرقانونی در دولت‌های نهم و دهم صادقی را قانع کرد.

ظهور طبقه‌ای جدید در کشور

روزنامه آفتاب یزد در گزارشی با عنوان؛ میلیاردرهای دوپینگی، نوشت: میلیاردرهای جدید و بی نام و نشان که تنها نامی‌از آنها شنیده می‌شود در عرصه اقتصادی ایران کم نیستند اما همان افراد مطرح که مردم ، ثروت آنها را به ساختمان‌ها و مال‌هایی که می‌سازند می‌شناسند به قدر کافی در ثروت اندوزی به شیوه‌های ناشفاف عمل کرده اندکه جای هیچ گونه تردیدی را در خصوص اتصال آنها به رانت باقی نگذارد.

به تدریج و با گسترش بسترهای رانت در کشور، مولتی میلیاردرهای مافیایی که پشت شان به چند عنصر یا به اصطلاح نهاد خاص گرم بود سر بر آوردند و نام آنها کم کم بر سر زبان ها افتاد.

از اواخر دهه ۸۰ به بعد در کنار ساختمان سازی و مال‌هایی که به سرعت در گوشه و کنار کلانشهرها بخصوص تهران سر بر می‌آورد ،صنعت گردشگری و تورهای خارجی نیز که تا همین دو سال قبل برای خیلی‌ها جذاب بود به صورت مونوپل در اختیار افراد خاص قرار گرفت. ... در عصر گسترش استارت آپ‌ها و اقتصادهای دانش بنیان و همچنین کارآفرینی دیجیتالی که شرکت‌های دانش بنیان دانشگاهی و کسب و کارهای پر بازده با سهامداران میلیونی در اقصی نقاط جهان با سرمایه‌های شفاف و مشخص مشغول فعالیت هستند فعالیت سرمایه داران مافیایی در اقتصاد ایران که اگر به رانت و رابطه وصل نبودند با کارمند یا کارگر عادی تفاوت چندانی نداشتند،خود جای سوال و شگفتی دارد.

کارشناسان می‌گویند تا زمانی که انحصار، تعارض منافع، ساختار اقتصادی رانت‌زا، عدم پاسخگویی و عدم شفافیت وجود داشته باشد، ظهور یقه سفیدهای نوظهور اجتناب ناپذیر خواهد بود، به عبارتی دیگر تا زمانی که با فساد به شکلی اصولی و ریشه‌ای برخورد نشود و بسترهای فسادزا کشف و نابود نشوند، مسیر فساد همچنان بازمانده و خواهد ماند و شاهد بروز و ظهور مفسدان و سلاطین جدید خواهیم بود.

رسانه های اصولگرا

 اشراف نوظهور

خبرگزاری مهر در مطلبی با عنوان؛ اشراف نوظهور در ایران؛ عامل اساسی در شکل‌گیری کنش‌های فسادخیز به نقل از ابراهیم فیاض، عضو هیئت علمی گروه مردم شناسی دانشگاه تهران آورد: شبکه های فساد در ایران به شدت با رده های بالا در ارتباط هستند و در آینده بحران‌های خیلی جدی‌تری ایجاد خواهند کرد. دین و علم دینی با وجود این طبقه و شبکه اشرافیت در حال نابودی است و مصادیق آن را در ساختار حوزه های علمیه به وضوح می توان شناسایی‌کرد.

لزوم هوشمندسازی مبارزه با فساد

خبرگزاری فارس در مطلبی با عنوان؛ مبارزه با فساد از طریق هوشمندسازی اقتصاد ایران، گزارش داد: محمدعلی وکیلی عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در همایش هم اندیشی تجار و بازرگانان شهرستان اسلامشهر با اتاق بازرگانی ایران و آفریقا، اظهار کرد:  مبارزه با فساد باید در کشور باشد، تا اقتصاد هم رنگ توسعه را ببیند و هم لذت عدالت را بچشد، لوازمی دارد اگر می‌خواهیم تر و خشک  با هم نسوزند، باید به لوازم مبارزه با فساد پایبند باشیم.

وکیلی با تاکید بر اینکه فراهم آوردن دسترسی آسان آحاد ملت به اطلاعات، مانع از بروز فساد می‌شود، تصریح کرد: اگر امضای طلایی در کشور شکل گرفته، نشان از بی عدالتی و منشأ فساد در جامعه است، امضای مدیران عامل بانک‌ها که بی حد و حصر است، امضای فساد زاست به جای اینکه این سیکل معیوب را ادامه دهیم و آدم های فاسد را تحویل بگیریم، باید این را اصلاح کنیم، تا مانع بروز فساد در جامعه شویم.

وی افزود: مبارزه با فساد از طریق هوشمند سازی اقتصاد ایران، چرخش نظامات مالی امکان پذیر خواهد بود، منشا چرخش پول اگر قابل رصد باشد، حتماً با پدیده ای به نام پول کثیف روبرو نخواهیم شد و جلوی فساد گرفته می شود.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه هوشیاری هوشمندسازی می‌تواند کشور را در مقابل فساد بیمه کند، خاطرنشان کرد: در شرایطی که تمرکز کشور برای مبارزه با فساد قرار گرفته ،باید سیستم را آنتی فساد کنیم، در شرایط کنونی اگر همه در قواعد منطقی حکم رانی خود پایبند باشیم، می‌توانیم به رشد و توسعه دست یابیم ،مشروط بر اینکه ما مسؤولین بر سر راه ملت سنگ انداز و مانع نباشیم.

لزوم برخورد با فساد علمی

به گزارش خبرگزاری فارس، محمود صادقی نماینده  مجلس در جلسه علنی دیروز گفت: از آقای رئیسی می‌خواهم با فساد علمی در دانشگاه‌ها برخورد کند چون زمینه ساز فسادهای دیگر می‌شود.

وی در توضیح سوالش از منصور غلامی وزیر علوم  درباره صدور احکام بورسیه تحصیلی گفت: بیش از سه سال از طرح این سوال می‌گذرد اما هنوز تبعات آثار زیان‌بار مربوط به استفاده از بورسیه‌ها گریبانگیر آموزش عالی و دانشگاه‌های کشور است. این که امروز نمایندگان در لایحه مالیات بر ارزش افزوده ماده ۲۴ را  درباره ایجاد زمینه جهت استخدام‌های خارج از روال عادی و قانونی حذف کردند بدان معنا است که مجلس با تبعیض و رانت مخالف است.

این تبعیض ناروا عدم شفافیت و ایجاد زمینه برای رانت و حامی پروری را فراهم کرد و لیست‌های سفارشی جایگزین آزمون و رقابت علمی شد.

صادقی افزود: سوال ما این است چرا وزارت علوم اعلام نمی‌کند چه تعداد از بورسیه‌ها از مقامات و منتسبان به مقامات بوده و چرا این وزارتخانه جسارت و شجاعت لازم برای پاسخ به این سوال را ندارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =