۱۷ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۴:۲۶
کد خبرنگار: 1228
کد خبر: 83510075
۰ نفر

برچسب‌ها

طوفان تورم در پاکستان بخش داروسازی را درنوردید

اسلام آباد - ایرنا - رسانه های پاکستان ،پس از گذشت سه ماه از افزایش ۳۰۰ درصدی قیمت دارو در این کشور، امروز (چهارشنبه ) تشدید تورم را به طوفانی سهمگین تشبیه کردند که بار دیگر بخش داروسازی را درنوردیده است.

همزمان با تداوم افزایش قیمت کالاهای اساسی در پاکستان، بخش تولید و عرضه دارو به ویژه داروهایی که رسانه های این کشور از آن داروی نجات زندگی یاد می کنند، نیز از طوفان تورم در امان نمانده و شهروندان پاکستانی این وضعیت را بسیار دشوار توصیف کردند.

دولت «عمران خان» نخست وزیر پاکستان در روزهای اخیر بار دیگر اعلام کرد که تورم و گرانی به دلیل کاهش درآمدهای ارزی کشور، کمبود ذخایر ارزی به ویژه کاهش ارزش پول ملی (روپیه) در برابر دلار است، موضوعی که جناح مخالف پاکستان آن را اقدامات بی تاثیر دولت می داند.

منابع خبری پاکستان امروز گفتند: قیمت دارو در این کشور برای چهارمین بار طی یک سال گذشته افزایش یافت و این بار بیماران باید افزایش هفت درصدی در نرخ دارو را به جان بخرند.

در این گزارش آمده است: طوفان تورم شرکت های داروسازی را مجبور به بالا بردن قیمت ها کرده و اکنون ۴۵۰ قلم دارو به ویژه انسولین برای بیماران قند، فشار خون و داروهای قلبی با قیمت بالاتر در بازار عرضه می شود.

«اختر بات» رئیس اتحادیه داروسازان پاکستان با ابراز نگرانی از افزایش غیرعادی قیمت دارو گفت: متاسفانه با کاهش ارزش پول ملی، شرکت های داروسازی عرضه به بازارها را متوقف و میزان واردات مواد اولیه دارویی را افزایش دادند.

آمارها نشان می دهد نرخ تورم سالانه در پاکستان تا آخر ماه سپتامبر امسال از ۱۱.۶۳ به ۱۲.۵۵ درصد رسید که بالاترین نرخ تورم از خرداد ۱۳۹۰ می باشد.

همزمان با تورم غیرقابل کنترل در پاکستان افزایش بی وقفه قیمت مواد غذایی، نوشیدنی ها، مسکن، انرژی، پوشاک، تجهیزات پزشکی، دارو، قیمت حمل و نقل و سایر کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در پاکستان به سرعت ادامه پیدا کرد.

نرخ تورم در پاکستان به طور متوسط از سال های ۱۳۳۶ تا ۱۳۹۸، ۷.۷۷ درصد ثبت شده است.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =