۱۸ مهر ۱۳۹۸،‏ ۷:۵۸
کد خبرنگار: 2091
کد خبر: 83510048
۰ نفر

برچسب‌ها

۱۱۸ گورخر در معرض انقراض در پارک توران سرشماری شد

سمنان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: تعداد گونه ارزشمند و در خطر انقراض گورخر ایرانی بر اساس آخرین سرشماری انجام شده در پارک ملی توران در استان سمنان، ۱۱۸ راس است.

امیرعبدوس روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: سرشماری گورخر ایرانی به عنوان یکی از گونه‌های جانوری شاخص و بارز علف‌خوار حیات وحش در نیمه مرداد امسال انجام شد.

وی با بیان اینکه تنها زیستگاه گورخر ایرانی در استان سمنان پارک ملی توران است، ادامه داد: برای انجام سرشماری از گورخر آسیایی ۲۲ مسیر انتخاب شد.

وی تصریح کرد: برای سرشماری گورخر ایرانی مسیرهایی که پوشش ۷۰ درصدی از وجود گونه دارند انتخاب شده و در هر یک از مسیرها دست‌کم یک راهنما، یک کارشناس از سوی سازمان های مردم نهاد و یک ناظر از محیط‌زیست برای سرشماری حضور دارند.

عبدوس اضافه کرد: پارک ملی گرمسار زیستگاه گورخرهای اسارتی است که از پارک ملی توران به این منطقه منتقل شده و اکنون تعداد گورخرها این منطقه ۱۱ راس است که با محیط سازگاری پیدا کرده و زیست می‌کنند.

وی با بیان اینکه گورخرها دارای قابلیت تکثیر ضعیف هستند و به طور معمول از هر سه کره این گونه، یک کره باقی می‌ماند، افزود: احتمال بقای کره گورخر نر ضعیف است چرا که گورخر نر، کره نر را نمی‌پذیرد و می‌کشد، همین عامل موجب کاهش جمعیت گورخرها می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان، طولانی بودن دوره بارداری و فقدان دوقلوزایی را از دیگر عوامل مؤثر در کاهش جمعیت گورخرهای ایرانی مطرح کرد و با بیان اینکه بهترین مکان برای زادآوری حیات وحش طبیعت است، اظهار داشت: حفظ حیات وحش با حفاظت از زیستگاه در سایه تأمین سه عامل حیاتی شامل آب، غذا و امنیت، مهمترین اقدام برای حفظ نسل حیات وحش است.

پارک ملی کویر گرمسار و پارک توران یا خارتوران در شاهرود ۲ ذخیره گاه حفاظت شده حیات وحش مهم دنیا در استان سمنان است.

۷۳۴۲/۷۴۰۸