بزرگ‌ترین نماز جماعت شیعی در مسیر کربلا اقامه می‌شود

قم - ایرنا - مدیر ستاد اقامه نماز قم گفت: در ایام پیاده‌روی عظیم اربعین حسینی بزرگ‌ترین نماز جماعت شیعیان در سراسر مسیر پیاده‌روی نجف تا کربلا اقامه می‌شود.

محمد خامه یار روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگاران بیان کرد: این نماز جماعت با حضور روحانیان اعزامی از ایران در مسیر جاده و خارج از موکب‌ها، اقامه می‌شود.

وی افزود: ستاد اقامه نماز در ایام اربعین حسینی، برنامه‌های گسترده‌ای را برای اقامه باشکوه نمازهای یومیه زائران به جماعت تدارک دیده است و در تمام‌مسیرهای منتهی به مرزهای خروجی کشور،‌ نمازخانه‌ها،‌ وضوخانه‌ها و مجتمع‌های بین‌راهی برای اقامه نماز جماعت کاروان‌ها،‌ آماده‌شده‌ است.

وی ادامه داد: با هماهنگی‌های صورت گرفته میان ستاد اقامه نماز و ارتش جمهوری اسلامی ایران،‌ قرار شد امکانات ارتش نیز برای برگزاری باشکوه نماز جماعت زائران اربعین در مسیرهای خروجی کشور به‌کارگیری شود.

خامه یار گفت: مدیران ستاد اقامه نماز به‌صورت مستمر بر نحوه برگزاری نماز جماعت در مسیرهای پیاده‌روی اربعین در داخل و خارج از کشور نظارت دارند و با اعزام روحانیان موردنیاز به مکان‌های آمدوشد زائران تلاش می‌کنند این فریضه الهی به بهترین شکل ممکن برپا شود.

وی بیان کرد:‌ استان قم همواره تلاش دارد در موضوع اقامه نماز سرآمد سایر استان‌های کشور باشد و به همین دلیل،‌ تمام امکانات اقامه نماز درراه‌های زمینی و ایستگاه‌های توقف قطار در محدوده این استان فراهم است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به لزوم همراهی بیشتر مسئولان مدیریت شهری با ستاد اقامه نماز برای ساخت مساجد جدید در شهر قم،‌ افزود: زیبنده قم نیست که یک سال و نیم پس از کلنگ زدن ساخت مسجدی به دست علمای برجسته،‌ همچنان منتظر مجوزهای لازم برای آغاز روند ساخت باشد.

مدیر ستاد اقامه نماز قم بابیان این‌که سرانه مسجد در قم نسبت به جمعیت این کلان‌شهر کم است گفت: درخواست ما از مدیران مدیریت شهری این است که به روند ساخت‌وساز مسجد کمک کنند تا این مکان مقدس که کاربردهای فراوان فرهنگی و اجتماعی دارد در همه مناطق شهر محل مراجعه مؤمنان باشد.

وی بیان کرد: هم‌اکنون در مناطقی همچون خیابان انسجام،‌ شهرک امام حسن(ع) و پردیسان،‌ روند ساخت مساجد جدید آغازشده اما احتیاج به همراهی بیشتر شهرداری قم برای صدور به‌موقع مجوزهای لازم و حمایت در بخش‌های دیگر فرآیند ساخت دارد.

وی با اشاره به این‌که برای ساخت مسجد در قم با مشکل مواجه هستیم،‌ ادامه داد: نباید در شهری مانند قم، روزبه‌روز برساخت و ساز واحدهای مسکونی تأکید شود اما فکری برای تأمین مسجد موردنیاز ساکنان آن‌ نشود.

خامه یار گفت: ایجاد خانه‌های نماز امکان دیگری است که در صورت همراهی مسئولان مدیریت شهری می‌توان آن را در مناطق مختلف شهر قم دایر کرد و در آن به ترویج نماز و آموزه‌های دینی پرداخت.

وی بیان کرد: باید روند ساخت مسجد سازی در قم،‌ الگوی سایر شهرهای کشور باشد اما اکنون در این رابطه مشکل‌داریم و از مسئولان مدیریت شهری می‌خواهیم در این موضوع به ما کمک کنند.

وی ادامه داد: امروز خیران برای طرح‌های مسجدسازی آماده‌اند و بیشترین بودجه برای ساخت مساجد از این بخش تأمین می‌شود که برای امیدوار کردن آن‌ها بهتر است روند کارهای اجرایی و صدور مجوزهای لازم با سرعت بیشتری انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به برگزاری بیش از ۲۰۰ نشست نماز در سطح مدارس استان طی سال جاری،‌ گفت:‌ در آبان ماه نیز با حضور ۸۵۰ تن از یاوران نماز و مدیران ستاد اقامه نماز کشور،‌ دوره آموزشی مدیران ستاد اقامه نماز استان‌ها در موضوع راهکارهای ترویج نماز در مجتمع یاوران مهدی(عج) قم برگزار می‌شود.

خامه یار همچنین با تشکر از اطلاع‌رسانی مطلوب خبرگزاری جمهوری اسلامی استان قم در موضوع نماز،‌ گفت: از مدیر حوزه‌های علمیه و سایر نهادهای حوزوی برای توجه به موضوع اقامه نماز در مدارس نیز تشکر می‌کنم.

وی بیان کرد: اگر اقامه نماز جماعت در مدارس به حد مطلوب خود برسد،‌ بسیاری از ناهنجاری‌های اجتماعی کاهش می‌یابد و هرگونه فعالیت فرهنگی در این بخش،‌ آثار مثبت اجتماعی بسیاری به دنبال دارد.

وی با اشاره به همکاری خوب ستاد اقامه نماز با اداره کل آموزش‌وپرورش استان،‌ ادامه داد:‌ این ستاد برای ایجاد نمازخانه در همه مدارس استان امکانات خود را به کار می‌گیرد و در این زمینه خیران نیز آمادگی خود را اعلام کرده‌اند،‌ اما اگر قرار باشد نمازخانه‌ای که توسط خیران ایجاد می‌شود به دلیل کمبود مکان‌های آموزشی به کلاس درس تبدیل شود،‌ این مساله قابل‌پذیرش نیست.

مدیر ستاد اقامه نماز استان با اشاره به لزوم توجه مراکز و نهادهای عمومی به موضوع اقامه نماز گفت:‌ لازم است در ساختمان شهر پزشکان قم،‌ نمازخانه‌ای مجهز و مناسب دایر شود و اگر این کار به‌سرعت صورت نپذیرد ستاد اقامه نماز استان به‌صورت خودجوش نماز جماعت را در سالن‌های این ساختمان برپا خواهد کرد.

مدیر قرارگاه کمک‌های مردمی قم به سیل‌زدگان کشور همچنین گفت: حجم فعالیت‌های این قرارگاه برای خدمت‌رسانی مطلوب به مردم حادثه‌دیده بسیار زیاد است اما متأسفانه در صداوسیما و رسانه‌های استان به‌خوبی این موضوع موردتوجه قرار نگرفت.

وی بیان کرد: عوامل این قرارگاه که همه به‌صورت خودجوش و مردمی وارد چرخه امدادرسانی شده‌اند تنها ۵۰۰ سفر به مناطق مختلف استان‌های سیل‌زده داشته‌ که افتخار بزرگی برای قم است.

وی ادامه داد: امروز ساکنان مناطق سیل‌زده از مردم قم به نیکی یاد می‌کنند اما تلاش‌های صورت گرفته از سوی قرارگاه کمک‌های مردمی برای امدادرسانی به این مردم در رسانه‌های استان بازتاب لازم را نداشت.

خامه یار گفت:‌ قرارگاه کمک‌های مردمی قم توانست بسیاری از خانه‌ها، مساجد و مدارس را در مناطق سیل‌زده بازسازی کند و کمک مسلمانان سایر کشورها را نیز در این راستا به کار گیرد.

وی افزود:‌ اطلاع‌رسانی این خدمات میدانی به مردم موجب اعتماد عمومی جامعه می‌شود و آنان برای کمک‌رسانی بیشتر به حادثه دیدگان تشویق می‌شوند.

۷۴۰۵/ / ۱۱۷۵

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =