جوزانی، یعقوب لیث صفاری را می‌سازد

تهران- ایرنا- قرارداد تحقیق و نگارش فیلمنامه فیلم سینمایی «یعقوب لیث صفاری» در حوزه تاریخ و تمدن ایرانی، بین بنیاد سینمایی فارابی و مسعود جعفری جوزانی منعقد شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، «مسعود جعفری‌جوزانی» نویسنده و خالق آثار سینمایی مهم حوزه تاریخ و هویت ایرانی (از جمله «شیر سنگی» و «در مسیر تندباد») فیلمنامه این فیلم را درباره بنیانگذار دودمان صفاریان در سیستان و روایت فتوت، ساده‌زیستی و نقش تاریخی‌ این اسطوره تاریخی در اتحاد ایرانیان به نگارش درمی‌آورد.

جعفری‌جوزانی با دغدغه‌ای که در ارجاع نسل تازه به ریشه‌های هویتی خود دارد، سال‌هاست که به ساختن فیلم‌های تاریخی درباره کورش، پوریای ولی و حالا یعقوب لیث  علاقه نشان داده است.

او در یکی از گفت‌وگوهایش اظهار تاسف کرده بود «بچه‌های ما رابین هود را بیشتر از یعقوب لیث صفاری می‌شناسند در حالی که او از جمله شخصیت‌های تاریخی پایه‌گذار جریان عیاری و فتوت در ایران است که به جوانان نشان می‌دهند چگونه امکان زندگی بهتر وجود دارد.»

«یعقوب لیث صفاری» بنیان‌گذار سلسله صفاریان در سیستان بود. او رویگرزاده و عیار جوانی بود که متأثر از قصه ‏های رستم، به یاری فقرا و مظلومان شتافت. او در میان دسته کوچکی از عیارانش که به خاطر سخاوت و فتوت او، دورش جمع شده بودند، در نظر اهل سیستان پهلوانی افسانه‌ای بود.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha