۱۷ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۲:۱۱
کد خبرنگار: 851
کد خبر: 83509905
۰ نفر

برچسب‌ها

رونق گردشگری مذهبی گیلان با ورود بخش خصوصی

رشت – ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی گیلان ،گردشگری مذهبی را یکی از ظرفیت های استان عنوان و بیان کرد:و واگذاری جذب بخشی از گردشگران این حوزه به بخش خصوصی در رونق و توسعه گردشگری گیلان مثمر خواهد بود.

شهرود امیرانتخابی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در بخش جذب گردشگر مذهبی با آنکه اقدامات جدی و عملیاتی خوبی توسط میراث فرهنگی انجام شده است ولی هنوز به توفیق لازم دست پیدا نکرده‌ایم .
وی ادامه داد: برای گسترش گردشگری مذهبی در چارچوب اقتصاد گردشگری لازم است ارزش های اعتقادی افراد مورد احترام باشد و لذا می‌توان در صورت امکان امکانات خاص برای گردشگران مذهبی مثل حمل و نقل هوایی و زمینی قائل شد و فعال کردن کمیته های گردشگری مذهبی و دادن اختیارات به آنها و واگذاری بخشی از کار به بخش خصوصی در جذب گردشگر مذهبی موثر خواهد بود.
وی افزود: گردشگری مذهبی فعال ترین بخش گردشگری در ایران است اما این در حالی است که هنوز توازن در این قسمت به نفع اقتصاد ملی در کشور برقرار نشده و در این قسمت بیشتر صادر کننده گردشگر و خارج کننده ارز از کشور هستیم.
امیر انتخابی با اشاره به این موضوع که وجود ۹۰۰ بقعه و ثبت ۱۱ آئین عاشورایی استان در فهرست آثار ملی کشور ظرفیت مطلوبی در جذب گردشگر مذهبی است ، گفت:  با توجه به وجود آمار و ارقام در بحث گردشگری مذهبی می‌توان ادعا کرد ترویج و آموزش و توسعه زیرساخت‌های گردشگری مذهبی نه ‌تنها منجی صنعت گردشگری در کشور هستند بلکه در میان مدت می تواند منجی اقتصاد کشور باشد.
وی  ، بر لزوم حفاظت و پاسداشت این آئین های ارزشمند مذهبی  تاکید و اضافه کرد : مستند سازی و ثبت مراسم و سنت های مذهبی استان در فهرست میراث معنوی کشور با اهتمام بیشتر ادامه خواهد یافت .
امیرانتخابی گفت: تعداد ۵۵ اثر معنوی استان در فهرست میراث ناملموس کشور جای گرفته که از مهمترین این آثار می توان به علم واچینی، گاهشماری گیلان، تیرماسیزده، نوروزبل و موسیقی سنتی گیلان اشاره کرد. 
 میراث فرهنگی ناملموس، به تولیدات و فرایندهای فرهنگی گفته می‌شود که شامل گذشت زمان شده  و از نسل‌های پیشین به یادگار مانده‌اند.
بیش از یک هزار و ۸۰ اثر از گیلان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
۱۸۸۱ /6030


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =