پرداخت افزون بر ۲ هزار میلیارد ریال تسهیلات ازدواج در خراسان شمالی

بجنورد- ایرنا- ۲ هزار و ۱۱۶ میلیارد ریال تسهیلات ازدواج در نیمه نخست امسال به زوجین خراسان شمالی پرداخت شد.

رئیس کمیسیون هماهنگی بانک های خراسان شمالی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این تسهیلات به ۶ هزار و ۶۵۶ نفر از زوج های جوان که نسبت به تکمیل پرونده خود اقدام کرده بودند، تعلق گرفت که بیشترین آن توسط بانک های کشاورزی و ملی پرداخت شده است.

علی‌اصغر هدایتی، شمار افراد در صف انتظار دریافت تسهیلات ازدواج را ۲ هزار و ۵۶۹ نفر اعلام کرد و افزود: افزایش سقف تسهیلات ازدواج از ۱۵۰ به ۳۰۰ میلیون ریال در سال جاری، موجب شده که زوج های جوان برای معرفی ضامن با مشکل مواجه شوند و در نتیجه تعداد افراد در صف زیاد شده است.

وی خاطرنشان کرد: بر اساس قانون هر فرد برای دریافت تسهیلات باید یک نفر ضامن معتبر به بانک معرفی کند که میزان حقوق در ضامن های مجرد باید معادل یکسوم مبلغ قسط و در ضامن های متاهل معادل یک چهارم مبلغ قسط باشد.

وی اظهار داشت: این امر باعث شده بانک ها در مواقعی که ضامن شرایط لازم را نداشته باشد، از وام گیرنده درخواست ۲ نفر ضامن داشته باشند تا اگر به هر دلیلی وام گیرنده نتوانست نسبت به پرداخت اقساط خود اقدام کند، بانک به ضامن های وی دسترس داشته باشد.

هدایتی، حداکثر زمان پرداخت تسهیلات ازدواج بعد از تکمیل پرونده را ۴۸ ساعت اعلام کرد و گفت: هیچ گونه مشکل و محدودیتی در پرداخت تسهیلات ازدواج نداریم.

رئیس کمیسیون هماهنگی بانک های خراسان شمالی یادآور شد: این در حالی است که در سرفصل بانک ها شاید تا سه برابر نسبت مصارف به منابع قرض الحسنه هم پرداخت شود تا زوجین مشکلی در دریافت تسهیلات نداشته باشند.

وی در خصوص نحوه پرداخت تسهیلات ازدواج به زوجینی که به سن قانونی نرسیده اند نیز گفت: محدودیتی برای پرداخت تسهیلات به این افراد نداریم و ضمن انعقاد قرارداد با والدین این زوجین، تسهیلات مورد نظر نیز به پدر و مادر و یا ولی قانونی آنها پرداخت می شود.

کمیسیون هماهنگی بانک های دولتی خراسان شمالی از ۱۳ بانک دولتی و نیمه دولتی تشکیل شده است.

ط/۵۱۳۲

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =