کشف خُمره ۳۰۰۰ ساله از قاچاقچیان در شاهین‌دژ

مهاباد- ایرنا- فرمانده انتظامی شاهین‌دژ گفت: یک خمره سفالی با ارزش تاریخی سه هزار سال از قاچاقچیان در این شهرستان کشف و ضبط شد.

سرهنگ مجید عمران‌زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: به دنبال دریافت گزارش‌هایی مبنی بر حفاری غیرقانونی برای یافتن اشیای عتیقه توسط قاچاقچیان، پیگیری موضوع در دستور کار ویژه فرماندهی انتظامی این شهرستان قرار گرفت.

وی ادامه داد: پس از بررسی موضوع و شناسایی افراد سودجو و هماهنگی با مقام قضایی طی عملیاتی پلیسی این خُمره سفالی عتیقه متعلق به هزاره اول قبل از میلاد با قدمت بیش از سه هزار سال از منزل یک قاچاقچی کشف و ضبط شد.

وی با اشاره به تحویل این اثر تاریخی به اداره میراث فرهنگی اضافه کرد: این مجرم پس از تشکیل پرونده به مقام قضایی تحویل داده شد.

فرمانده انتظامی شاهین‌دژ با اشاره به ویژگی‎های خمره سفالی کشف شده افزود: این خمره به رنگ نخودی روشن با پوشش گِلی رقیق با ۲ دسته ‎برروی دهانه و بدون تزئینات است.

سرهنگ عمران زاده اظهار داشت: شهروندان می‌توانند در صورت مشاهده هرگونه موارد مشکوک در زمینه حفاری‌های غیرمجاز و یا قاچاق اشیای تاریخی، مراتب را به سامانه ۱۱۰ پلیس اطلاع دهند.

شاهین‌دژ با ۹۲ هزار نفر جمعیت دارای ۴۴ اثر ملی است و از بناهای تاریخی و دیدنی این شهرستان می‌توان به مجموعه صخره‌ای بی‌بی‌کند، آبشار اوزان، حجاری صخره‌ای سماقان، کتیبه تاریخی قپان و حمام قپان، دیواره اورارتویی جوشاطو اشاره کرد.

۹۹۰۳/۶۱۸۵/۲۰۹۳

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =