استرالیا و هلند همچنان پیگرد عاملان حمله به هواپیمای ام اچ ۱۷

تهران- ایرنا- نخست وزیران هلند و استرالیا امروز (چهارشنبه) درسیدنی اعلام کردند که پیگردهای قانونی و جنایی را علیه عاملان حمله موشکی به هواپیمای MH۱۷ مالزی برفراز اوکراین را که ۲۹۸ کشته برجای گذاشت، حتی اگر سال ها به طول انجامد، ادامه خواهند داد.

رویترز در این زمینه گزارش داد: "مارک روته" نخست وزیر هلند که سرگرم دیداری از استرالیاست امروز در یک کنفرانس مشترک خبری با اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا اعلام کرد که یک گروه ویژه در هلند سرگرم رسیدگی به این پرونده است.

طبق این گزارش، این گروه تحقیقاتی ویژه تحت هدایت هلند در ماه ژوئن سال جاری روسیه را سه نفر از اتباع روسیه و یک تبعه اوکراینی را متهم به قتل مسافران این هواپیمای مالزیایی کرد که احتمالا در صورت اثبات این اتهام، هر سه نفر به صورت غیابی در دادگاهی در هلند محاکمه خواهند شد.

هواپیمای مسافربری MH۱۷ روز ۱۷ جولای ۲۰۱۴ از مقصد آمستردام هلند به سمت کوالالامپور مالزی در حرکت بود، اما هنگامی که از فراز شرق اوکراین و بخش تحت اختیار جدایی طلبان حامی روسیه عبور می کرد، بر فراز آسمان هدف  حمله موشکی قرار گرفت که در اثر آن تمام سرنشینان و خدمه پرواز کشته شدند.

نخست وزیر هلند در کنفرانس خبری مشترک امروز تاکید کرد : ما تا زمانی که این پرونده به انتها برسد و عدالت در مورد عاملان آن اجرا شود، این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

وی افزود: ممکن است روند پیگیری قضایی این پرونده سال ها  بیش از آن چه مورد انتظار ماست طول کشد اما هلند این پرونده را رها نخواهد کرد.

اکثر مسافران هواپیمای مالزیایی هلندی و تعدادی از آنها نیز استرالیایی بودند.

اسکات موریسون نخست وزیر استرالیا نیز در این کنفرانس خبری گفت: ما با هلند شانه به شانه یکدیگر برای پیگیری اجرای عدالت علیه عاملان این جنایت پیش خواهیم رفت حتی اگر این مساله سالها به طول انجامد.

گروه تحقیقاتی بین المللی که در حال حاضر این پرونده را مورد پیگیری قرار داده اند شامل استرالیا، بلژیک، مالزی، هلند و اوکراین هستند.

این گروه پیشتر اعلام کرد که هواپیمای مالزیایی با موشک روسی هدف قرار گرفته است.

براساس گزارش های رسانه ای، حکم بین المللی دستگیری برای  چهار مظنون این پرونده صادر شده است، اما مقامات هلندی اظهار کردند که روسیه با تحقیقات در این زمینه همکاری نکرده است و انتظار می رود متهمان را تسلیم نکند.

وزیر امورخارجه روسیه در واکنش به این موضوع عدم همکاری مسکو با تحقیقات در این پرونده را رد کرده اما درعین حال گفته است که در جریان این تحقیقات قصد براین است که به شهرت روسیه صدمه وارد شود.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه  نیز سال گذشته سقوط هواپیمای MH۱۷  را یک "فاجعه وحشتناک" توصیف کرد، اما در عین حال گفت که مسکو مقصر نیست و باید توضیح دیگری درمورد آنچه اتفاق افتاده وجود داشته باشد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha