حیات وحش سمنان از بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان پاک است

سمنان- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان گفت: استان از لحاظ شیوع بیماری ویروسی آنفولانزای فوق حاد پرندگان در بین حیات وحش از استان‌های پاک کشور محسوب می‌شود.

امیرعبدوس روز شنبه در گفت و گو با ایرنا ابراز داشت: محیط زیست استان سمنان  پرنده مهاجر زمستاتی گذران ندارد و همین عامل موجب شده استان از لحاظ خطر بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در امان باشد.

وی ادامه داد: نظارت‌ها و بررسی‌های انجام شده حاکی از آن است که شواهدی از ابتلای پرندگان وحشی به آنفولانزای فوق حاد پرندگان در استان سمنان مشاهده نشده است.

عبدوس  افزود: استان سمنان در مسیر عبور پرندگان مهاجر قرار دارد و ممکن است پرندگان ناقل بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان در مدت محدود فرود آمدن خود در محیط زیست استان آلودگی ایجاد کنند به همین دلیل پیش بینی‌های لازم انجام شده است.

وی، صدور مجوز شکار پرنده برای شکارچیان به شرط شرکت در کلاس آموزشی ۲ ساعته اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان را از جمله تمهیدات اندیشیده شده برای نظارت و کنترل محیط زیست استان عنوان کرد.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان اضافه کرد: به شکارچیان در هنگام شرکت در کلاس آموزشی، آموزش‌های لازم ارائه می‌شود تا نسبت به مشاهده و گزارش علائم مشکوک بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان هوشیار باشند.

وی با بیان اینکه صدور مجوز شکار پرنده در استان سمنان از آبان‌ ۹۸ شروع می‌شود، تصریح کرد: شکارچیان در صورت شرکت نکردن در کلاس آموزشی، نمی‌توانند مجوز شکار دریافت کنند.

عبدوس یادآور شد: استان سمنان زیستگاه پرنده‌های خشکی‌زی مانند کبک، تیهو و پا قرقره  است  و مجوز شکار نیز در این استان فقط برای پرندگان خشکیزی صادر می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان سمنان خاطرنشان کرد: سال‌های گذشته استان سمنان در زمینه ابتلا به بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان، با وجود درگیری برخی استان‌ها با این بیماری، از استان‌های پاک بود و امسال نیز شیوع بیماری پیش بینی نمی شود.

مناطق حفاظت شده در استان سمنان ۲.۳ میلیون هکتار است و در مجموع بین ۱۵ تا ۲۰ هزار هکتار عرصه های طبیعی تحت مدیریت اداره کل حفاظت محیط زیست استان است که نیاز به حفاظت دارد و حدود ۳۰ درصد از انواع گونه های گیاهی و جانوری کشور از جمله گونه های خاصی مانند یوزپلنگ آسیایی، پلنگ ایرانی، زاغ بور و گورخر ایرانی در این استان زیست می کنند.
۷۳۴۲/۶۱۰۳

اخبار مرتبط