۱۷ مهر ۱۳۹۸،‏ ۱۰:۱۰
کد خبرنگار: 760
کد خبر: 83509531
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

درخواست پکن از دهلی و اسلام آباد برای حل مسئله کشمیر

تهران- ایرنا- پکن در آستانه برگزاری نشست غیررسمی چین و هند، از دهلی نو و اسلام آباد خواست مساله کشمیر را با گفت و گو حل کنند.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری ایشیا اینترنشنال نیوز(ANI) هند،‌ "جنگ شوان"، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت، چین و هند همسایگانی مهم برای یکدیگر هستند و هر دو از کشورهای بزرگ در حال توسعه و بازارهای نوظهور هستند. پس از نشست غیررسمی "ووهان" در سال گذشته، روابط دو کشور شاهد پیشرفت و توسعه بوده است.

وی افزود، موضع چین در قبال مساله کشمیر، واضح و شفاف است و پکن از هند و پاکستان می خواهد برای تقویت اعتماد متقابل و بهبود روابط، مناقشات خود، از جمله مساله کشمیر، را با گفت وگو حل و فصل کنند. این به نفع منافع مشترک هند و پاکستان است و بیانگر انتظارات کشورهای منطقه و جامعه بین المللی است.

"شی جین پینگ"، رئیس جمهوری چین قرار است طی روزهای آینده برای انجام نشستی غیررسمی با "نارندرا مودی"، نخست وزیر هند، به دهلی سفر کند.

لازم به ذکر است، "عمران خان"، نخست وزیر پاکستان برای سفری سه روزه به چین رفته است و انتظار می رود، مساله کشمیر را با شی در میان بگذارد.

تنش بین اسلام آباد و دهلی بر سر کشمیر به 14 مرداد برمی گردد که مودی، از لغو اصل امتیازات ویژه دولت کشمیر تحت کنترل هند که در قانون اساسی این کشور برای این منطقه در نظر گرفته شده بود، خبر داد.

طبق اصل ۳۷۰ قانون اساسی هند، منطقه جامو و کشمیر به جز در مسایل دفاعی و امور خارجی، در مسایل داخلی از خودمختاری برخوردار بودند.

پاکستان و هند، کشمیر دارای اکثریت مسلمان ‌نشین را بخشی از قلمرو خودشان می‌ دانند. این دو کشور در گذشته دو بار بر سر کشمیر با یکدیگر جنگ کردند.

پس از لغو اختیارات ویژه منطقه کشمیر از سوی هند، پاکستان مبادلات تجاری و فرهنگی با هند را قطع، سفیر هند را اخراج کرد، سطح تعاملات دیپلماتیک میان دو کشور را کاهش داد و بخشی از آسمان خود را به روی هند بست.

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =